Komunikaty PR

Hotelarstwo przyszłości – zrównoważone działania w turystyce

2021-09-23  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kamińska
Proste Kreuje

Ul. Gagarina 14/19
54-620 Wrocław
ola|prostekreuje.pl| |ola|prostekreuje.pl
503351119
prostekreuje.pl/

Hotelarstwo przyszłości – zrównoważone działania w turystyce

Początek nowej dekady wymusił na branży turystycznej zmiany w wielu obszarach. Bezpieczeństwo sanitarne, czystość, dbałość o środowisko naturalne, synergia z naturą, czy nowe metody płatności za podróże to tylko niektóre z obecnych i wschodzących trendów w turystyce. Jak będzie wyglądało hotelarstwo przyszłości?

Branża turystyczna jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały podczas pierwszego roku pandemii, zaraz obok branży taksówkarskiej oraz kulturalnej. Zdarza się, że pojawiający się problem, który zmusza do kwestionowania status quo, powoduje opracowanie kreatywnych rozwiązań. Tak było i tym razem. To obligatoryjne wyjście ze strefy komfortu przyspieszyło implementację wielu trendów w turystyce, które wschodziły wraz z początkiem nowej dekady oraz zapoczątkowało całkiem nowe, których w 2019 roku mogliśmy się nawet nie spodziewać. Przedstawiamy te najsilniejsze.

Wakacje w modelu subskrypcyjnym

Masz już kartę członkowską w drogerii i na siłownię? Pora na wykupienie subskrypcji… w hotelu. Luksusowa, amerykańska sieć hoteli Inspirato całkowicie zmieniła model płatności za pobyt. Żeby móc zarezerwować miejsce w jednym z obiektów, należy być członkiem klubu, co wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości 2500$. Cena może zwalić z nóg, jednak subskrybenci przystają na tę ofertę i w ramach umowy korzystają z usług ekskluzywnych hoteli sieci bez limitu. Warto dodać, że nikt spoza klubu nie ma możliwości rezerwacji, co tworzy efekt niedostępności, a to z kolei nową jakość luksusu.

Patrząc bardziej realnie i przystępnie to główną grupą docelową modelu subskrypcyjnego są cyfrowi nomadzi. Wraz z pandemią upowszechnił się model pracy zdalnej, który ugruntował się już na dobre. Według Deloitte aż dwóch na trzech pracowników przewiduje, że nawet po pandemii będzie pracować zdalnie. Tworzy to ogromny potencjał na tworzenie swojego biura w dowolnym miejscu na świecie z dostępem do Internetu. Ten pomysł mogą podchwycić hotele w egzotycznych miejscach, które obecnie odnotowują spadki w związku z przeniesieniem zainteresowania turystów na podróżowanie po rodzimych krajach. Natomiast cyfrowi nomadzi mogą mieszkać tam, gdzie pozwala im na to WiFi.

Cudze chwalicie, swoje doceniacie

Ogromnym plusem przymusowego ograniczenia wyjazdów zagranicznych jest rozkwit narodowej turystyki. Statystyki airbnb wskazują na większe niż dotychczas zainteresowanie destynacjami położonymi w odległości do 350 km od miejsca zamieszkania. Popyt na podróże krajowe dodatkowo zwiększyło pojawienie się Bonu Turystycznego. Co ciekawe, nie tylko Polska jest krajem, który zdecydował się na takie rozwiązanie. Również m.in. Włochy podjęły podobne kroki, zachęcając rodaków do odwiedzenia słonecznej Sycylii.

Polityka obowiązująca w ubiegłym roku pokazała nam, że nie trzeba szukać piękna po drugiej stronie globu, żeby je znaleźć. - Zostaliśmy poniekąd przymuszeni do spędzenia urlopu na terenie kraju, ale okazuje się, że to polubiliśmy. Odkryliśmy na nowo to, co wydawało się nieatrakcyjne, bo polskie. Lokalne podróże dostarczają całkiem nowych wrażeń z pobytu. To z kolei tworzy odmienną definicję odpoczynku i luksusu, jaką jest poczucie niezależności, bezpieczeństwo, a przede wszystkim spokój – komentuje Rafał Nowakowski, specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w sektorze turystycznym oraz prezes spółki Cubeeco - twórcy konceptu i operatora Balance Park.

Zielone destynacje

Za dbałością o środowisko przyrodnicze idzie także ogromna potrzeba obcowania z naturą, której utraty coraz bardziej się boimy. Ponadto, przeniesienie wielu sfer życia do cyfrowej rzeczywistości wywołało tęsknotę za namacalnym, fizycznym światem. Zwiększona liczba bodźców stresowych związania z cyfryzacją życia sprawia, że to właśnie obecność natury przynosi ukojenie. Stąd rosnące zainteresowanie odpoczynkiem w miejscach cichych, odosobnionych i atrakcyjnych przyrodniczo, przy jednoczesnym odłożeniu na bok city breaków. Swój renesans przechodzą zatem kempingi, również te skierowane do bardziej wymagających klientów tzw. glampingi, oraz podróże kamperem.

Nie bez znaczenia pozostaje zwrot w kierunku zrównoważonego hotelarstwa, których celem jest minimalna eksploatacja surowców oraz ingerencja w środowisko przyrodnicze w miejscu, gdzie leży obiekt. Przykładem takiego budynku jest Casa na Terra (port. Dom na Lądzie), niewielki dom gościnny, który wkopano w ziemię, aby wtopił się w krajobraz. Obiekt zlokalizowany jest w portugalskiej dzielnicy Monsaraz, w pobliżu jeziora Alqueva, gdzie budowa jest zabroniona. To nie tylko ukłon w stronę przyrody, ale także ważny krok dla zrównoważonego budownictwa powstającego w zgodzie z naturalnym krajobrazem.

Bezdotykowo, wygodnie, inteligentnie

Konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich w ostatnim roku wypracowała w branży turystycznej mnóstwo bezdotykowych rozwiązań. Automatyczne zameldowanie w hotelu, brak dotykowych ekranów na lotniskowych terminalach, zdalne sterowanie urządzeniami z poziomu aplikacji. To właśnie “apki” stoją za zwiększeniem bezpieczeństwa sanitarnego podczas podróżowania, ograniczając liczbę osób, które potencjalnie mogłyby stanąć podróżującym na drodze.

Przyspieszony rozwój technologii oznacza sprawniejszą implementację rozwiązań typu Smart Home również w hotelarstwie. Światło, temperatura, rolety – to wszystko można kontrolować z poziomu telefonu. Domki letniskowe wyposażone we własne panele słoneczne, które pomagają oszczędzać zasoby pojawiają się już teraz, choćby w powstającym w Ustroniu Morskim ośrodku Balance Park. Powyższe technologie przestały należeć do świata science fiction i stały się rzeczywistością.

Wschodzące trendy w hotelarstwie mogą się wydawać chwilowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rosnąca świadomość ekologiczna, nie tylko wymusza zmiany na przedsiębiorcach, ale także wywiera nacisk na decyzje polityczne. Ponadto, w dorosłość wchodzi pokolenie Z, które już za kilka lat będzie miało silny wpływ na sytuację rynkową, poprzez swoje wybory konsumenckie. Generacja Z już teraz wykazuje duże zainteresowanie ekologią, a także wellbeingiem, czyli szeroko pojętym dobrostanem. Również dlatego nadchodzące tendencje można uznać za stabilne.

Źródła:

https://polskiprzemysl.com.pl/raporty/firmy-podczas-pandemii-covid19/ 

https://www.wundermanthompson.com/insight/the-future-100-2021 

Deloitte „The voice of the European workforce 2020”

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie! Biuro prasowe
2021-10-20 | 14:00

Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!

Jesień to świetny moment na urlop dla wszystkich tych, którzy cenią ciszę i spokój. Brak tłumów na turystycznych szklakach, to także dobre rozwiązanie ze względu
Turystyka „Historia jednego kieliszka” – wernisaż prac ceramicznych światowych artystów
2021-10-12 | 09:00

„Historia jednego kieliszka” – wernisaż prac ceramicznych światowych artystów

W dniach 30 września–1 października 2021 roku w Pavilionie Hotelu Raffles Europejski Warsaw odbył się wernisaż prac ceramicznych światowych projektantów. Artyści wędrowali po
Turystyka Green Planet w Dubaju - tak powinny wyglądać centra edukacyjne
2021-10-06 | 01:00

Green Planet w Dubaju - tak powinny wyglądać centra edukacyjne

Tropikalny las z 3 tysiącami zwierząt i roślin, a wszystko pod dachem. Taką atrakcję zwiedzać można w Dubaju. To jedna na najnowszych i najatrakcyjniejszych placówek na świecie,

Więcej ważnych informacji

Transport

Pandemia zwiększyła problem wykluczenia transportowego. Mieszkańcy wsi i miasteczek skarżą się do RPO

Problem wykluczenia transportowego może dotykać nawet kilkanaście milionów Polaków. Częściowo miał go rozwiązać wprowadzony w 2019 roku Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, w ramach którego rząd dopłaca do lokalnych połączeń, żeby zapewnić ich opłacalność. W związku z pandemią kwota tej dopłaty została znacząco zwiększona, co skutkowało wzrostem zainteresowania ze strony organizatorów publicznego transportu, którzy sukcesywnie uruchamiają nowe linie. – Takich linii w tej chwili jest już ponad 4 tys., co oznacza, że program się rozwija – mówi Andrzej Bittel, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia jednak, że fundusz nie do końca rozwiązał problem wykluczenia transportowego.

Przemysł

Przemysł zgłasza największe od lat zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami technicznymi. W ich kształcenie angażują się nie tylko firmy, ale i miasta

Firmy produkcyjne chcą zatrudniać coraz więcej pracowników, ale też szukają coraz bardziej wyspecjalizowanych kompetencji. Ten trend będzie postępować. Raport Światowego Forum Ekonomicznego wskazuje, że do 2025 roku rozwój automatyzacji i nowych technologii przyczyni się do powstania 97 mln nowych stanowisk. Eksperci podkreślają, że kompetencje przyszłości, które będą potrzebne do ich obsługi, powinny być kształcone już od najmłodszych lat. Tę potrzebę widzi coraz więcej miast i samych przedsiębiorców, którzy wspólnie angażują się w projekty naukowo-edukacyjne. Przykładem może być nowa inwestycja w Gnieźnie.

Problemy społeczne

Sieć modułowych szpitali mogłaby pomóc w walce z kolejnymi falami pandemii. Takie obiekty mogą przetrwać 10–15 lat

Czwarta fala koronawirusa przyspiesza. Jeszcze niedawno szacowano, że pod koniec października nowych przypadków COVID-19 będzie ok. 5 tys. dziennie, ale liczba dziennych zachorowań już przekracza 8 tys. Eksperci zalecają wprowadzanie ograniczeń i kontrolę paszportów covidowych w tych powiatach, gdzie wzrost zachorowań jest największy. Jednocześnie postulują o zmiany w organizacji służby zdrowia na okres czwartej fali i nieprzekształcanie szpitali w placówki jednoimienne. Przyszłościowym rozwiązaniem może być budowa sieci 12–15 szpitali modułowych, które wspierałyby system ochrony zdrowia w razie ewentualnych kryzysów.

Ochrona środowiska

Edukacja klimatyczna powinna się odbywać poza murami szkoły. Eksperci postulują o lekcje w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland. – Im więcej będzie edukacji dotyczącej ochrony przyrody oraz ekosystemów w kontekście zmiany klimatu, tym lepiej dla nas wszystkich – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy tej organizacji. I dodaje, że edukację klimatyczną w polskich szkołach trzeba wprowadzić jak najszybciej.