Komunikaty PR

Hotelarstwo przyszłości – zrównoważone działania w turystyce

2021-09-23  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kamińska
Proste Kreuje

Ul. Gagarina 14/19
54-620 Wrocław
ola|prostekreuje.pl| |ola|prostekreuje.pl
503351119
prostekreuje.pl/

Hotelarstwo przyszłości – zrównoważone działania w turystyce

Początek nowej dekady wymusił na branży turystycznej zmiany w wielu obszarach. Bezpieczeństwo sanitarne, czystość, dbałość o środowisko naturalne, synergia z naturą, czy nowe metody płatności za podróże to tylko niektóre z obecnych i wschodzących trendów w turystyce. Jak będzie wyglądało hotelarstwo przyszłości?

Branża turystyczna jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały podczas pierwszego roku pandemii, zaraz obok branży taksówkarskiej oraz kulturalnej. Zdarza się, że pojawiający się problem, który zmusza do kwestionowania status quo, powoduje opracowanie kreatywnych rozwiązań. Tak było i tym razem. To obligatoryjne wyjście ze strefy komfortu przyspieszyło implementację wielu trendów w turystyce, które wschodziły wraz z początkiem nowej dekady oraz zapoczątkowało całkiem nowe, których w 2019 roku mogliśmy się nawet nie spodziewać. Przedstawiamy te najsilniejsze.

Wakacje w modelu subskrypcyjnym

Masz już kartę członkowską w drogerii i na siłownię? Pora na wykupienie subskrypcji… w hotelu. Luksusowa, amerykańska sieć hoteli Inspirato całkowicie zmieniła model płatności za pobyt. Żeby móc zarezerwować miejsce w jednym z obiektów, należy być członkiem klubu, co wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości 2500$. Cena może zwalić z nóg, jednak subskrybenci przystają na tę ofertę i w ramach umowy korzystają z usług ekskluzywnych hoteli sieci bez limitu. Warto dodać, że nikt spoza klubu nie ma możliwości rezerwacji, co tworzy efekt niedostępności, a to z kolei nową jakość luksusu.

Patrząc bardziej realnie i przystępnie to główną grupą docelową modelu subskrypcyjnego są cyfrowi nomadzi. Wraz z pandemią upowszechnił się model pracy zdalnej, który ugruntował się już na dobre. Według Deloitte aż dwóch na trzech pracowników przewiduje, że nawet po pandemii będzie pracować zdalnie. Tworzy to ogromny potencjał na tworzenie swojego biura w dowolnym miejscu na świecie z dostępem do Internetu. Ten pomysł mogą podchwycić hotele w egzotycznych miejscach, które obecnie odnotowują spadki w związku z przeniesieniem zainteresowania turystów na podróżowanie po rodzimych krajach. Natomiast cyfrowi nomadzi mogą mieszkać tam, gdzie pozwala im na to WiFi.

Cudze chwalicie, swoje doceniacie

Ogromnym plusem przymusowego ograniczenia wyjazdów zagranicznych jest rozkwit narodowej turystyki. Statystyki airbnb wskazują na większe niż dotychczas zainteresowanie destynacjami położonymi w odległości do 350 km od miejsca zamieszkania. Popyt na podróże krajowe dodatkowo zwiększyło pojawienie się Bonu Turystycznego. Co ciekawe, nie tylko Polska jest krajem, który zdecydował się na takie rozwiązanie. Również m.in. Włochy podjęły podobne kroki, zachęcając rodaków do odwiedzenia słonecznej Sycylii.

Polityka obowiązująca w ubiegłym roku pokazała nam, że nie trzeba szukać piękna po drugiej stronie globu, żeby je znaleźć. - Zostaliśmy poniekąd przymuszeni do spędzenia urlopu na terenie kraju, ale okazuje się, że to polubiliśmy. Odkryliśmy na nowo to, co wydawało się nieatrakcyjne, bo polskie. Lokalne podróże dostarczają całkiem nowych wrażeń z pobytu. To z kolei tworzy odmienną definicję odpoczynku i luksusu, jaką jest poczucie niezależności, bezpieczeństwo, a przede wszystkim spokój – komentuje Rafał Nowakowski, specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w sektorze turystycznym oraz prezes spółki Cubeeco - twórcy konceptu i operatora Balance Park.

Zielone destynacje

Za dbałością o środowisko przyrodnicze idzie także ogromna potrzeba obcowania z naturą, której utraty coraz bardziej się boimy. Ponadto, przeniesienie wielu sfer życia do cyfrowej rzeczywistości wywołało tęsknotę za namacalnym, fizycznym światem. Zwiększona liczba bodźców stresowych związania z cyfryzacją życia sprawia, że to właśnie obecność natury przynosi ukojenie. Stąd rosnące zainteresowanie odpoczynkiem w miejscach cichych, odosobnionych i atrakcyjnych przyrodniczo, przy jednoczesnym odłożeniu na bok city breaków. Swój renesans przechodzą zatem kempingi, również te skierowane do bardziej wymagających klientów tzw. glampingi, oraz podróże kamperem.

Nie bez znaczenia pozostaje zwrot w kierunku zrównoważonego hotelarstwa, których celem jest minimalna eksploatacja surowców oraz ingerencja w środowisko przyrodnicze w miejscu, gdzie leży obiekt. Przykładem takiego budynku jest Casa na Terra (port. Dom na Lądzie), niewielki dom gościnny, który wkopano w ziemię, aby wtopił się w krajobraz. Obiekt zlokalizowany jest w portugalskiej dzielnicy Monsaraz, w pobliżu jeziora Alqueva, gdzie budowa jest zabroniona. To nie tylko ukłon w stronę przyrody, ale także ważny krok dla zrównoważonego budownictwa powstającego w zgodzie z naturalnym krajobrazem.

Bezdotykowo, wygodnie, inteligentnie

Konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich w ostatnim roku wypracowała w branży turystycznej mnóstwo bezdotykowych rozwiązań. Automatyczne zameldowanie w hotelu, brak dotykowych ekranów na lotniskowych terminalach, zdalne sterowanie urządzeniami z poziomu aplikacji. To właśnie “apki” stoją za zwiększeniem bezpieczeństwa sanitarnego podczas podróżowania, ograniczając liczbę osób, które potencjalnie mogłyby stanąć podróżującym na drodze.

Przyspieszony rozwój technologii oznacza sprawniejszą implementację rozwiązań typu Smart Home również w hotelarstwie. Światło, temperatura, rolety – to wszystko można kontrolować z poziomu telefonu. Domki letniskowe wyposażone we własne panele słoneczne, które pomagają oszczędzać zasoby pojawiają się już teraz, choćby w powstającym w Ustroniu Morskim ośrodku Balance Park. Powyższe technologie przestały należeć do świata science fiction i stały się rzeczywistością.

Wschodzące trendy w hotelarstwie mogą się wydawać chwilowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rosnąca świadomość ekologiczna, nie tylko wymusza zmiany na przedsiębiorcach, ale także wywiera nacisk na decyzje polityczne. Ponadto, w dorosłość wchodzi pokolenie Z, które już za kilka lat będzie miało silny wpływ na sytuację rynkową, poprzez swoje wybory konsumenckie. Generacja Z już teraz wykazuje duże zainteresowanie ekologią, a także wellbeingiem, czyli szeroko pojętym dobrostanem. Również dlatego nadchodzące tendencje można uznać za stabilne.

Źródła:

https://polskiprzemysl.com.pl/raporty/firmy-podczas-pandemii-covid19/ 

https://www.wundermanthompson.com/insight/the-future-100-2021 

Deloitte „The voice of the European workforce 2020”

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Proste Kreuje
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry? Biuro prasowe
2024-12-12 | 12:20

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?

To będzie hit wakacji 2025. Kołobrzeg, Świnoujście, Hel, Nowy Targ, Wałcz. To tylko niektóre lokalizacje, do których możemy dolecieć tak zwanym samolotem na żądanie. Przy
Turystyka Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
2024-12-11 | 14:00

Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami

Hilton ogłosił dziś, że na mocy umowy franczyzowej z Grupą Hotele Polskie w północnej Polsce zostaną otwarte dwa nowe obiekty Spark by Hilton. Jest to krajowy debiut marki Hilton w
Turystyka Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
2024-12-06 | 15:30

Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta

Turystyka to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. W szczególności regiony nadmorskie przyciągają inwestorów oraz turystów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.