Komunikaty PR

Kolej na ptaki w Solinie

2022-07-28  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Wójcicka
Pilkington IGP

ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com| |Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl
Do pobrania tekst ( 0.14 MB )

Okolice Soliny od wielu lat są jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów udających się w Bieszczady. Do szerokiej oferty okolicznych atrakcji niedawno dołączył ośrodek turystyczny Grupy PKL i PFR wraz z koleją gondolową nad zaporą w Solinie. W trakcie projektowania i budowy zwracano uwagę nie tylko na potrzeby odwiedzających, ale również zamieszkujących okolicę ptaków. W tym celu w budynkach stacji oraz Wieży Widokowej zastosowano m.in. innowacyjne szkło.

Solina – atrakcja Bieszczad

Pierwszy raz wzmiankowana w 1426 roku wieś Solina od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach. Bliskość gór sprawia, że jest to częsty punkt wypadowy dla wielu wycieczek udających się w tę część Polski. Poza pieszymi lub rowerowymi eskapadami po porośniętych lasami szczytach Solina jest również świetnym miejscem dla fanów sportów wodnych ze względu na znajdujące się w pobliżu Jezioro Solińskie, które powstało w wyniku budowy Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.

Zapora w Solinie od wielu lat stanowi atrakcję turystyczną. Roztacza się z niej piękny widok na okoliczne góry, ale jest ona również sama w sobie celem dla miłośników inżynierii wodnej. Jest ona także w pewien sposób dziełem sztuki – w 2015 roku powstał na niej ekologiczny mural wykonany przez Przemysława Truścińskiego. Wykonał go w technice clean (reverse), która polega na myciu zabrudzonej powierzchni tak, aby oczyszczone partie ułożyły się w rysunek. Mural przedstawia zamieszkujące Bieszczady zwierzęta i rośliny.

Bogata awifauna Bieszczad

Zapora oparta jest o szczyty Plasza i Jawor, a jej okolice słyną z bogatej i różnorodnej fauny oraz flory. W pobliżu znajdują się dwa rezerwaty – Nad Jeziorem Myczkowieckim i Przełom Sanu pod Grodziskiem. Znaleźć w nich można niespotykane nigdzie indziej rośliny takie jak kruszczyk szerokolistny czy tojad mołdawski.

Okolice zapory są także domem dla ponad 130 gatunków ptaków. Spotkać tu można orliki krzykliwe, jastrzębie i krogulce. Z kolei na Jeziorze Solińskim można obserwować rzadkie ptaki wodne takie jak bielaczki czy rybitwy czarne. Poza tym okolicę licznie zamieszkują różne gatunki ptaków śpiewających.

Kolizje ptaków z szybami – współczesny problem

Choć ptaki na przestrzeni wieków przystosowały się do przekształcanego przez ludzi środowiska i nauczyły się koegzystować, są cały czas narażone na wiele niebezpieczeństw. Jednym z największych, ale często niezauważanych, problemów są kolizje ptaków z szybami, które w samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie prowadzą do śmierci miliarda osobników[1]. Jeśli chodzi o Polskę, ze względu na brak badań w tym zakresie ciężko jest oszacować dokładną liczbę, ale można założyć, że co najmniej kilka milionów ptaków rocznie ginie z powodu kolizji z szybami.

Przyczyny zderzeń ptaków z szybami są złożone. Eksperci wyróżniają trzy efekty prowadzące do tego: efekt lustra (szkło odbija obraz, tworząc złudzenie realności), efekt przezroczystości (ptaki nie są w stanie dostrzec transparentnej bariery) oraz efekt latarni morskiej (odbijające się od szkła światło dezorientuje ptaki). Należy do tego dodać odmienny sposób widzenia ptaków. Ze względu na budowę anatomiczną czaszek mogą one nie widzieć tego, co znajduje się przed nimi, a największą rozdzielczość mają w bocznych polach widzenia. Widzą one w innym zakresie świetlnym niż ludzie, więc niejednokrotnie nie są one w stanie dostrzec przezroczystej tafli szkła – mówi Ryszard Chłopek, kierownik sprzedaży produktów specjalnych w Pilkington Polska.

Szkło chroniące ptaki w Solinie

Ponieważ okolice Soliny charakteryzują się bogatą awifauną, a także znajdują się na trasie jednego z korytarzy migracyjnych, niezbędne było zabezpieczenie potrzeb zarówno ptaków, jak i turystów. Stacje kolei gondolowej PKL znajdują się w zalesionym, zamieszkałym przez dziesiątki ptaków, terenie i charakteryzują się nowoczesną architekturą w dużej mierze korzystającą ze szkła.

Aby ochronić żyjące w pobliżu ptaki, zdecydowano się na użycie szkła Pilkington AviSafe™. Jest ono pokryte specjalną powłoką zwiększającą odbicie promieniowania ultrafioletowego, które ptaki widzą doskonale.

Dla ludzi szkło Pilkington AviSafe™ wygląda i działa jak każde inne szkło, oferując dobrą widoczność oraz komfortową przepuszczalność światła. Zostało ono zastosowane w fasadach stacji kolejki gondolowej w połączeniu ze szkłem Pilkington Suncool™ 70/35 oraz Pilkington Optilam™, co zapewnia należytą izolacyjność cieplną, ochronę przed słońcem i bezpieczeństwo - dodaje Ryszard Chłopek, kierownik sprzedaży produktów specjalnych w Pilkington Polska.

Właściwe planowanie i dobór dopasowanych do sytuacji rozwiązań są w stanie zapewnić komfort wszystkim użytkownikom danego budynku. W tym wypadku zastosowanie odpowiedniego szkła pozwala chronić ptaki przed zderzeniami, a turystom gwarantuje niezapomniane wrażenia z wizyty w Solinie.

Informacje na temat nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie znajdują się na stronie www.pkl.pl

 

KONIEC

 

O firmie:

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Natalia Kubowicz, Kierownik ds. komunikacji korporacyjnej NSG Group w Polsce

tel. +48 514 863 601

e-mail: natalia.kubowicz@pl.nsg.com

 

Ewelina Wójcicka, kierownik komunikacji marketingowej, Pilkington IGP

 

tel.: +48 22 548 75 03

e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com

 


[1] A. Szurlej-Kielaska, L. Pilacka, D. Górecki, „Ochrona ptaków przed kolizjami ze szklanymi budynkami. Praktyczne i skuteczne rozwiązania”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka 1 milion Polaków w Chorwacji! Biuro prasowe
2022-09-21 | 11:30

1 milion Polaków w Chorwacji!

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce z radością informuje, że w dniu 20 września 2022 roku przekroczono magiczną liczbę 1 mln Gości z Polski! Według
Turystyka Ruszył najbardziej różnorodny festiwal kultury i sztuki w Türkiye (Turcji)
2022-09-20 | 01:00

Ruszył najbardziej różnorodny festiwal kultury i sztuki w Türkiye (Turcji)

Organizowane przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki „Festiwale Szlaku Kulturowego Turcji” (Türkiye Cultural Route Festivals) obejmują swym zasięgiem pięć miast,
Turystyka Bogactwo przyrody – Parki Narodowe w Türkiye (Turcji)
2022-09-20 | 01:00

Bogactwo przyrody – Parki Narodowe w Türkiye (Turcji)

Türkiye (Turcja) zachwyca nie tylko zabytkami, ale również wspaniałą przyrodą. Pełno tu różnorodnych krajobrazów, rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

raca w Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Luka płacowa między kobietami a mężczyznami nie maleje. Wyrównanie różnic może potrwać jeszcze co najmniej 130 lat

Gender gap to problem społeczny w globalnym, jak i polskim wymiarze. Według danych McKinsey & Company w Polsce kobiety stanowią ponad połowę populacji i aż 66 proc. osób kończących studia wyższe, ale mają niższy udział w rynku pracy i nieproporcjonalnie mniej zarabiają. Luka płacowa, według ostatniego raportu World Economic Forum „Global Gender Gap Report 2022”, wynosi 8,7 proc., choć w niektórych branżach i według niektórych metodologii jest ponad dwukrotnie wyższa. Szansą na szybkie wyrównanie jej może się jednak okazać projekt unijnej dyrektywy, który zmusi pracodawców do większej transparentności w wynagrodzeniach. 

Przemysł

Opracowany w Polsce system narzędzi inżynierskich zwiększy wydajność silników lotniczych. Pozwoli też przewidzieć konieczność remontu silnika samolotu i związane z tym koszty

Poprawa wydajności silników i możliwość optymalizacji kosztów ich eksploatacji czy remontów – to elementy, które mają duże znaczenie dla linii lotniczych. General Electric Company Polska pracuje nad systemem, który na podstawie obliczeń dokonanych przez algorytmy sztucznej inteligencji ułatwi projektowanie części lotniczych poprzez optymalizację charakterystyk odpowiedzialnych za zużycie paliwa i emisję. Platforma opracuje też prognozy dotyczące planowania czynności serwisowych w trakcie eksploatacji silników, tak aby flota lotnicza działała jak najwydajniej. Wdrożenie trzymodułowego projektu przyniesie korzyści nie tylko przewoźnikom i serwisom naprawczym, lecz także przyczyni się do osiągnięcia celu dekarbonizacji transportu.

Motoryzacja

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży. Elektryfikacja dużą szansą dla tego segmentu rynku

W ubiegłym roku sprzedaż AMG, sportowego i wyczynowego brandu Mercedesa, wzrosła o blisko 17 proc. do rekordowych 146 tys. egzemplarzy. Polska jest dla tej marki czwartym rynkiem zbytu w Europie, a gdański AMG Brand Center jednym z nielicznych jej salonów na świecie. – Ten segment rynku rośnie na całym świecie i „młodnieje”, bo przyciąga coraz młodszych klientów – mówi Philipp Schiemer, dyrektor generalny marki Mercedes-AMG. W kolejnych latach będą ich przyciągać dwa trendy – elektromobilność i cyfryzacja, czyli m.in. wejście w e-wyścigi. AMG zaprezentowało właśnie specjalne odsłony swoich flagowych modeli przygotowane na 55. urodziny.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.