Livigno – prawdziwe Eldorado dla narciarzy oferuje darmowe skipassy
Wysoko w Alpach Lombardzkich, w urokliwej dolinie na wysokości 1.816 m n.p.m. leży malownicze miasteczko zwane „Małym Tybetem” Europy. To prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa – 115 km ośnieżonych tras z zapierającymi dech widokami sprawia, że przyjeżdżają tu fani zimowego szaleństwa z całej Europy, a nawet dalszych zakątków świata. Szczególnie upodobali sobie tę miejscowość Polacy, Czesi i Niemcy. W sezonie zimowym do Livigno na narty przyjeżdża blisko 200 000 naszych rodaków. Co ich przyciąga w to miejsce? Nowoczesna infrastruktura i długie nartostrady, duża liczba szkółek narciarskich z mówiącymi po polsku instruktorami, strefa wolnocłowa, a może inne atrakcje oraz włoskie „dolce vita”? Warto wiedzieć, że w tym roku pojawiła się wyjątkowa oferta – od 2 do 22 grudnia skipassy są darmowe dla wszystkich gości Livigno.
Położenie Livigno tworzy idealne warunki do uprawiania narciarstwa. Piękna sceneria i kilometry tras narciarskich wspierane przez nowoczesną infrastrukturę, to bez wątpienia jeden z najmocniejszych atutów tego miejsca. 115 km tras narciarskich rozciąga się na wysokości blisko 3.000 m n.p.m., a wiele z nich ma swój początek w samy sercu miasteczka, w pobliżu hoteli i apartamentów. Spośród położonych w okolicznych dolinach 74 stoków o różnym stopniu trudności, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Są one ze sobą połączone 6 kolejami gondolowymi (Carosello 3000 I i II, Mottolino, Livigno Centro Tagliede I i II, Cassana), 14 wyciągami krzesełkowymi i 11 wyciągami talerzykowymi. Dzięki dwóm bezpłatnym liniom wahadłowym serwisu Skilink narciarze mogą w kilka minut przenieść się ze stoku Carosello na stok Mottolino.
Na poczatkujących narciarzy czeka 150 instruktorów przeszkolonych przez Włoską Szkołę Narciarską. Szkolą oni dzieci i młodzież oraz dorosłych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Z ich usług korzystają także osoby, które chciałyby poprawić technikę jazdy albo spróbować freeride’u poza utartymi szlakami. Instruktorzy mówią w kliku językach, w tym po polsku, co znacznie ułatwia komunikację. Rodziny z dziećmi chętnie korzystają z funkcjonujących w Livigno przez cały sezon zimowy szkółek.
SNOW PARKI, FREERIDE I HELISKIING
Dla miłośników większych emocji i poszukiwaczy adrenaliny Livigno oferuje szereg wyjątkowych atrakcji. Snowparki takie jak: Mottolino Snowpark, The Beach czy Amerikan Snowpark, przyciągają zarówno profesjonalistów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z freestylem. Znajdują się tu także wyznaczone strefy dla najmłodszych narciarzy, dzięki czemu mogą oni ćwiczyć swoje umiejętności, pierwsze skoki i narciarskie triki. Livigno słynie także z obszarów freeride’owych, gdzie miłośnicy prędkości i zjazdów poza utartymi szlakami doświadczą bardziej ekstremalnych przeżyć sam na sam z naturą. Wisienką na torcie jest heliskiing, czyli lot śmigłowcem w najwyższe punkty Alp i zjazd na nartach po nietkniętych ludzką stopą śnieżnych stokach. Dzięki tak przygotowanej infrastrukturze i doskonałym warunkom Livigno zostało gospodarzem zawodów snowboardowych i narciarstwa freestyle’owego podczas olimpiady Mediolan-Cortina 2026.
ATRAKCJE NA STOKU, CZYLI WŁOSKI STYL ŻYCIA
Włosi słyną ze swojego zamiłowania do zabawy, gościnności, uśmiechu i optymizmu. Dlatego jak nikt inny rozumieją, że po dniu spędzonym na stoku każdy zasługuje na odrobinę przyjemności. Już około godziny 17 ruszają pierwsze imprezy Apres Ski, gdzie dorośli narciarze mogą przy muzyce wypić Aperol lub popularny koktajl Bombardino oraz zjeść prawdziwą włoską pizzę. Nietrudno też trafić na wydarzenia specjalne, takie jak Powder Days, czyli świętowanie dni z dużymi opadami śniegu. Dla chętnych, pragnących zobaczyć stoki Livigno w nieco innej odsłonie przygotowano Sunrise Emotion & Luxury Breakfast oraz Sunset Emotion, czyli jazdę ratrakami o wschodzi i o zachodzie słońca, która na długo zostaną w pamięci.
DARMOWE SKIPASSY
Darmowe skipassy to promocja dostępna od 2 do 22 grudnia 2023 roku. Przez 20 dni każdy, kto zatrzyma się na co najmniej 4 noce w hotelu lub 7 nocy w apartamencie uczestniczącym w akcji, otrzyma bezpłatny karnet narciarski.
ZIMA ZASKOCZYŁA WŁOCHÓW
W tym roku zima przyszła wyjątkowo wcześnie i nawet włoscy górale są zaskoczeni. Na szczytach gór zalega imponująca warstwa śniegu o grubości 1 metra, dlatego wybrane wyciągi i trasy są otwarte od soboty, 18 listopada - dwa tygodnie przed planowanym terminem. Fani zimowego szaleństwa już teraz mogą skorzystać 1 kolejki gondolowej i 2 wyciągów krzesełkowych na Carosello i jeździć na od 3 do 5 tras.
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.