Najlepszy kwiecień w historii Portu Lotniczego Wrocław.
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
To był najlepszy kwiecień w historii wrocławskiego lotniska. Z Portu Lotniczego Wrocław skorzystało prawie 290 tys. osób, a liczba pasażerów przekroczyła poziom rekordowego kwietnia 2019. Podróżni najchętniej wybierali niskokosztowe loty w rejon południowej Europy. Chętnie decydowali się na loty czarterowe, zwłaszcza do Turcji.
Dolnoślązacy ruszyli na Południe, by korzystać z pogody i odpoczywać na plażach. Sprzyjał temu zwłaszcza obowiązujący od końca marca letni rozkład lotów z 90 połączeniami z Wrocławia. W kwietniu skorzystało z nich 289 tys. pasażerów, co daje blisko 22-procentowy wzrost w porównaniu z marcem 2023 roku. Co ciekawe, w kwietniu 2023 z Wrocławia podróżowało o 100 tys. osób więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 roku. Jak podkreśla Dariusz Kuś, prezes wrocławskiego lotniska pod względem liczby pasażerów był to najlepszy kwiecień w historii Portu Lotniczego Wrocław: – Obserwujemy ożywiony ruch na wszystkich kierunkach. Z jednej strony podróżni chętnie korzystają z połączeń, których mamy najwięcej w rozkładzie, czyli tradycyjnie jest to Wielka Brytania i Niemcy. Z drugiej widzimy dużą popularność lotów typowo wakacyjnych, bo sezon urlopowy już się po prostu zaczął.
W kwietniu największy udział w ruchu pasażerskim miały międzynarodowe połączenia niskokosztowe. Skorzystało z nich prawie 217 tys. osób. Blisko 25 tys. to pasażerowie zagranicznych połączeń sieciowych, a 30 tys. - lotów krajowych (Warszawa, Gdańsk, Olsztyn-Mazury). Ponad 17,5 tys. osób skorzystało z połączeń czarterowych.
Topowe kierunki
Ze względu na częstotliwość połączeń najchętniej wybieranymi pozostają te do Wielkiej Brytanii. W kwietniu skorzystało z nich 69 tys. osób, czyli o 8 tys. więcej niż w marcu. Najpopularniejsze wśród kierunków południowych są oczywiście Włochy, które od kilku miesięcy są tu liderem. W kwietniu z połączeń do Włoch skorzystało ponad 43 tys. podróżnych. To 16 tys. więcej niż w marcu 2023 roku. – Dolnoślązacy kochają Włochy i widzimy, że z roku na rok liczba lecących tam osób systematycznie wzrasta. Sprzyja temu przede wszystkim rozbudowana siatka połączeń, która w nowym rozkładzie obejmuje aż 10 kierunków niskokosztowych – mówi Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.
O wzroście zainteresowania włoskimi kierunkami świadczą przede wszystkim liczby.
W porównaniu do kwietnia 2022 roku liczba pasażerów do Włoch zwiększyła się o 81 proc., a w porównaniu z kwietniem 2019 roku, czyli rokiem rekordowym dla Portu Lotniczego Wrocław, wzrost ten wyniósł aż 123 proc. W kwietniu praktycznie na wszystkich kierunkach, w szczególności takich jak Rzym, Mediolan, Piza, Palermo, Neapol i Bolonia, samoloty były wypełnione w ponad 90 proc.
W kwietniu Dolnoślązacy podróżowali również chętnie do Hiszpanii. Liniami Ryanair i Wizz Air poleciało tam blisko 21 tys. osób, czyli o 8,5 tysiąca więcej niż w marcu. Samoloty na kierunkach takich jak Barcelona, Alicante czy Malaga wypełnione były w ponad 93 proc.
Coraz więcej pasażerów zdecydowało się także na podróż do Grecji i Chorwacji. Wpływ na to miała przede wszystkim zwiększona oferta lotów w nowym rozkładzie. W kwietniu do Grecji poleciało ponad 9 tys. podróżnych (w marcu było to niecałe 2 tys.) a do Chorwacji 2,7 tys. osób (w marcu w tym kierunku udało się blisko 500 osób).
Połączeniami chętnie wybieranymi były, z uwagi na częstotliwość połączeń, również Niemcy (23 tys. podróżnych) i Polska (blisko 30 tys. podróżnych).
Wzrost zainteresowania czarterami
Oferta czarterowa w kwietniu zyskała na popularności przede wszystkim z uwagi na rozbudowaną liczbę kierunków - 29. W minionym miesiącu z tych połączeń skorzystało ponad 17 tys. podróżnych. Dla porównania w marcu były to niecałe 4 tys. Hitem okazała się Turcja, do której poleciało 9 tys. pasażerów (w marcu było to niespełna 1,5 tys. osób). Do Egiptu, podobnie jak w marcu, udało się 5,5 tys. pasażerów.
Więcej informacji
Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. W roku 2019 obsłużył ponad 3,5 mln pasażerów. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S3, S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski. Na lotnisku podróżni mają do dyspozycji ok. 4 tys. miejsc parkingowych.
Wygodnym połączeniem z centrum jest autobusowa linia „106” oraz nocna „206”, a z zachodnich dzielnic Wrocławia linia „129”. Pasażerowie korzystający z usług Port Lotniczego Wrocław mają też do dyspozycji liczne sklepy, bary, kawiarnie i restauracje, także całodobowe.
Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani w nowoczesnym terminalu. Lotnisko dysponuje też systemem nawigacyjnym wyższej kategorii (ILS Cat. II), umożliwiającym realizację operacji lotniczych również w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
Wrocławskie lotnisko jest doceniane za wysoki standard obsługi. W 2012 roku port został uznany przez pasażerów najbardziej przyjaznym lotniskiem w Polsce. Czterokrotnie otrzymał też nagrodę Business Traveller Award dla najlepszego regionalnego lotniska w kraju.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.