Komunikaty PR

PIECHOWICE – PERŁA DOLNEGO ŚLĄSKA

2020-08-18  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marta Mazowiecka
Press

Al. Jerozolimskie 123
02-217 Warszawa
drycell|interia.pl| |drycell|interia.pl
698989141
none.pl

Zachęceni sezonem turystycznym chętnie spędzanym w Polsce, przedstawiamy jedno z najciekawszych miejsc na mapie Karkonoszy. Piechowice to oaza spokoju otoczona górskimi szczytami, która zaprasza do poznania jej tajemnic.

Dolny Śląsk jest niewątpliwie jednym z najciekawszych regionów w Polsce. Miejsce to jest pełne niepowtarzalnych połączeń – polska roślinność przeplata się z gatunkami występującymi w Alpach, a między kolejnymi przystankami Szlaku Cysterskiego pojawiają się pomniki związane z historiami sięgającymi czasów pogańskich. Niewielka miejscowość położona między Jelenią Górą a Szklarską Porębą zawiera w sobie wszystko, co świadczy o charakterze regionu.

Śnieżne Kotły – alpejski krajobraz w Polsce

Położone między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.) Śnieżne Kotły to niezwykłe formacje skalne, kryjące roślinność niewystępującą w żadnym innym miejscu. Wszystko to za sprawą polodowcowej formy, dzięki której w wąskich zagłębieniach przez cały rok utrzymują się niskie temperatury. To jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie nawet latem możemy zaobserwować oblodzone zbocza i zalegający śnieg. Na wspinaczy na szczycie góry czekają m.in. skalnice śnieżne i skalnice darniowe, gatunki endemiczne, oraz cały szereg alpejskiej i arktycznej flory – rozrzutka alpejska, sasanka alpejska, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnka maleńka, tojad mocny, modrzyk górski, róża alpejska, zimoziół północny. Wszystkie te botaniczne atrakcje otoczone są malowniczymi krajobrazami, do których można dotrzeć dwoma szlakami, mijając po drodze dwa Śnieżne Stawy o nadzwyczaj czystej wodzie.

Złoty Widok – punkt widokowy na Karkonosze

Złoty Widok to miejsce doskonale znane mieszkańcom Piechowic. Punkt widokowy znajduje się na krańcu Pogórza Karkonoskiego, kierując się na zachodnią część Karkonoszy, Góry Izerskie oraz Dolinę Kamiennej, z którego można obserwować Wysoki Grzbiet z Wysokim Kamieniem, Szklarską Porębę i zachwycać się panoramą Karkonoszy z ich szczytami: Szrenicą, Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Jest to pomnik przyrody nieożywionej, znajdujący się na zboczu wyższego szczytu – Drewniak, o wysokości 672 m.n.p.m. w Michałowicach.

Pierwsza atrakcja po drodze do punktu widokowego znajduje się jeszcze przed wjazdem do Michałowic – jest to skalny tunel drogowy o długości kilkunastu metrów, wykuty w latach 20. XX wieku w granitowej skale, jedyny tego rodzaju w tej części Polski. Kolejnym przystankiem jest plac na zbiegu ulic Sudeckiej i Śnieżnej, z którego można podziwiać panoramę Śnieżnych Kotłów i zbudowane na szczycie góry nieczynne już schronisko. Stamtąd wyznaczonym szklakiem kierujemy się w stronę zupełnie nowej platformy widokowej Złoty Widok.

 

Kociołki – unikatowe formy polodowcowe czy narzędzia magii?

Na szlaku prowadzącym na Złoty Widok mijamy Kociołki – budzącą niegasnące zainteresowanie badaczy i wielbicieli gór grupę skalną, z zagłębieniami przypominającymi kotły. Dzięki niepowtarzalnej formie, obok teorii o naturalnym pochodzeniu około 30 kociołków, pojawiają się również legendy o wykorzystywaniu ich w pogańskich rytuałach składania ofiar. Nie schodząc ze szlaku zobaczymy również kilka niewielkich, kamiennych jaskiń.

Huta Julia – zabawa i nauka

Rodziny szukające odpoczynku od pieszych wędrówek mogą zajrzeć do Huty Julia, mieszczącej się w centrum Piechowic. Projekty tworzone w hucie zdobią wnętrza domów na całym świecie, a sam zakład jest jedną z ostatnich manufaktur zajmujących się obróbką szkła kryształowego w Polsce. Podczas wizyty rodzice poznają historię polskiego wzornictwa i sekrety obróbki szkła kryształowego, a dzieci nauczą się malować i grawerować na szkle. W odbywających się codziennie (również w święta) warsztatach mogą brać udział dzieci od 6 roku życia.

Szlaki rowerowe dla amatorów i profesjonalistów

Karkonosze to doskonałe miejsce dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. Dzięki rozbudowanemu systemowi szlaków rowerowych można na nich znaleźć etapy o różnych stopniach trudności. W okolicy Piechowic biegnie ponad 19-kilometrowy odcinek pasma rowerowego Olbrzymy, którym mogą poruszać się nawet średnio doświadczeni rowerzyści. Gorskie serpentyny to jedna z najbardziej malowniczych atrakcji na całej trasie. A na spragnionych wyzwań czeka kolejnych kilkadziesiąt kilometrów górskich pasm do pokonania!

Z inicjatywy Starostwa Jeleniogórskiego rozpoczęto tworzenie projektu sieci tras rowerowych w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej w sposób umożliwiający korzystanie z nich wszystkim rowerzystom, zarówno tym małym, którzy dopiero zaczynają przygodę rowerową często w wózku podczepionym do roweru rodzica, jak też osobom starszym. Dostępność sieci tras rowerowych przystosowanych dla szerszej grupy odbiorców jest bardzo istotna bowiem nie każdy jest profesjonalnym kolarzem szosowym, czy osobą uprawiającą zjazdy wyczynowe na rowerach MTB. Pamiętajmy również o osobach niepełnosprawnych, które jazdę na rowerze często przystosowanym do swojej niepełnosprawności traktują jako element rehabilitacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Gmina Miejska Piechowice jak najbardziej przyłącza się do tej inicjatywy i w najbliższym czasie planuje rozpocząć konsultacje społeczne zarówno z mieszkańcami, jak również z miłośnikami jazdy na dwóch kółkach, lokalnymi aktywistami, a być może także turystami, którzy chętnie zwiedzają piękne, górskie okolice przy pomocy jednośladu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Sieć Grano Hotels z własną aplikacją mobilną Biuro prasowe
2020-10-19 | 12:00

Sieć Grano Hotels z własną aplikacją mobilną

Sieć Grano Hotels wystartowała z nową aplikacją mobilną umożliwiającą wyszukiwanie i rezerwowanie noclegów. Narzędzie pozwala także na zarządzanie rezerwacjami i fakturami za
Turystyka Najbardziej ekologiczny hotel w Holandii
2020-10-16 | 01:00

Najbardziej ekologiczny hotel w Holandii

Hotel Jakarta w Amsterdamie jest ekologiczny w każdym calu - zaczynając od budynku, drewnianej konstrukcji, indonezyjskiego ogrodu wewnętrznego, na przyjaznej dla użytkowników
Turystyka BRAK ZDJĘCIA
2020-10-14 | 12:00

Poznaliśmy zwycięzców Turystycznych Skarbów Małopolski!

Poznaliśmy zwycięzców Turystycznych Skarbów Małopolski!   We wtorek 13.10 na uroczystej gali w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu ogłoszeni zostali zwycięzcy drugiej edycji Turystycznych Skarbów

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Aktualne oferty pracy

Specjalista ds. sprzedaży

Aktualnie poszukujemy kandydatów i kandydatek na stanowisko: Specjalista ds. sprzedaży. Ze szczegółami oferty można zapoznać się na tej podstronie.

Prawo

Bankowość

Rynkiem kredytowym rządzi niepewność wywołana pandemią. Banki mogą wrócić do ostrzejszej polityki, zwłaszcza w segmencie mieszkaniowym

We wrześniu banki udzieliły dużo mniej kredytów gotówkowych i mieszkaniowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Spadki dotyczyły nie tylko liczby, lecz także wartości udzielonego finansowania, a jedynym pozytywnym wyjątkiem na tle całego rynku są kredyty ratalne – wynika z danych BIK. Kolejna fala pandemii i nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd mogą w kolejnych miesiącach ponownie skłonić banki do zaostrzenia polityki, szczególnie w segmencie kredytów mieszkaniowych. – Nadchodzące miesiące – zwłaszcza początek 2021 roku – pokażą też, jak duże jest przełożenie pandemii i problemów na rynku pracy na spłacalność kredytów. Jeśli ich szkodowość istotnie wzrośnie – może to mocno zachwiać kondycją sektora bankowego – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Przemysł

Cyfryzacja może pomóc firmom poradzić sobie ze skutkami pandemii. Umożliwia pracę zdalną, komunikację z klientami i nowy sposób świadczenia usług online

– Interesuje nas to, jak pomóc firmom przetrwać ten najtrudniejszy czas. Trzeba podjąć takie działania, aby umiały one przekształcić swoją działalność, nakierować ją na inne tory. Cyfryzacja jest w tym procesie niezbędna – podkreśla Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP. W polskich przedsiębiorstwach pandemia znacząco przyspieszyła cyfrową transformację. PARP wyłoniła właśnie najlepsze projekty w tym obszarze, które dotyczą m.in. zdalnej komunikacji z klientami, nowego sposobu świadczenia usług online czy automatyzacji procesów. Agencja ogłosiła wyniki konkursu „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”.

 

Farmacja

Pandemia uderza w alergików. Brak refundacji doustnych leków ogranicza możliwość bezpiecznego odczulania w domu

Około 12 mln Polaków cierpi na alergie, ale tylko 1,2 proc. poddaje się odczulaniu. To wyzwanie zwłaszcza w dobie pandemii, podczas której pacjenci mają utrudniony kontakt z lekarzem. Tymczasem skuteczne leczenie można przeprowadzić samodzielnie w domu. Immunoterapię alergenową można wygodnie przyjmować w kroplach lub tabletkach pod język. Takie rozwiązanie oszczędza czas i eliminuje konieczność częstych wizyt w gabinecie alergologa. Jednak w  Polsce ta metoda nie jest refundowana przez NFZ i pacjenci muszą płacić za leczenie duże kwoty. Refundacja i większa dostępność immunoterapii podjęzykowej mogłyby skłonić większą liczbę pacjentów do poddania się takiemu leczeniu i przynieść wymierne korzyści w systemie.