Polacy pokochali wakacje w zimie
Polacy wykorzystują ostatnie miesiące roku na podróże w ciepłe kraje. Moda na zimowe wakacje ma się dobrze, mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i negatywnych prognoz. Gdzie wybieramy się w poszukiwaniu słońca i ile wydajemy na urlop w ciepłych krajach?
Wcześniejsze wakacje receptą na zimę
Niepewna sytuacja polityczno-gospodarcza sprawia, że Polacy ostrożnie podchodzą do planowania wydatków na nowy rok. Być może więc wolne aktywa wolą lokować w wyjazdach rezerwowanych jeszcze w tym sezonie. Potwierdzają to dane Boataround, platformy pośredniczącej w wynajmie łodzi. Wynika z nich, że Polacy dokonywali rezerwacji jachtów na tegoroczny sezon zimowy co najmniej pięć miesięcy przed jego rozpoczęciem. liczba rezerwacji w czwartym kwartale tego roku wzrosła aż o 88% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. W skali globalnej wzrost wynosi 63%.
- W tym sezonie widzimy znaczny wzrost rezerwacji dokonywanych przez Polaków. Mimo kryzysu dominuje chęć spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w miejscu pełnym słońca. Świadczy o tym choćby to, że rezerwacje najczęściej robione są dla 8, 10-osobowych grup. Przyszły rok może przynieść sporo niepewności, dlatego ważne jest, by nie zapominać o sobie, o najbliższych i znaleźć czas na relaks – mówi Pavel Pribis, CEO Boataround.
Złota Hiszpania
Polacy szczególnie upodobali sobie Wysypy Kanaryjskie – to tam dokonują najwięcej rezerwacji jachtów, a ich liczba wzrosła o 38% w stosunku do ubiegłego roku. Na drugim miejscu są Karaiby, a na trzecim Seszele (62% wzrost rezerwacji w porównaniu z zimą 2021). W tym roku częściej wybieramy też Grecję, która odnotowała aż o 180% rezerwacji więcej. W skali globalnej Kanary również pozostają jednym z ulubionych miejsc żeglarzy. Wyprzedzają je jednak Karaiby, a Seszele bronią ostatniego miejsca na podium. Pierwszą piątkę uzupełniają Polinezja Francuska i Bahamy.
Żagle i słońce zamiast karpia i choinki
Wakacje w okresie zimowym często wiążą się z porzuceniem tradycyjnego modelu spędzania Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Polacy znajdują się w pierwszej trójce narodowości, które dokonują rezerwacji właśnie w tym czasie. Ranking otwierają Niemcy, na drugim miejscu są Austriacy, a pierwszą piątkę uzupełniają Czesi i Szwajcarzy.
Na żagle w zimie Polacy wybierają się zazwyczaj na 7 dni, w kilkunastoosobowych grupach. Koszt jednej rezerwacji to średnio 3397 euro. Dla porównania, reszta świata wydaje średnio o 4% więcej.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.