Polacy spragnieni wyjazdów podczas długich weekendów
Długie weekendy cieszą się nieustającą popularnością wśród Polaków, którzy chętnie korzystają z okazji do wypoczynku i podróży. W ostatnich latach, zarówno Majówka, jak i Boże Ciało, przyciągają uwagę licznej grupy osób poszukujących okazji do relaksu oraz spędzenia czasu z bliskimi. Analizując dane z Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej (NAT), można zauważyć pewne różnice w obłożeniu w tych dwóch okresach w porównaniu do poprzednich lat.
Według danych NAT, Majówka w roku 2023 przyniosła wzrost obłożenia w hotelach sieci o 5% w porównaniu do roku poprzedniego. W tym roku w terminie 28.04-3.05 odnotowano 67% obłożenia, podczas gdy w roku 2022 wyniosło ono 62%. Pomimo wielu opinii, że w tym roku Polacy wybiorą odpoczynek w domach, czy na działkach, ze względu na sytuację gospodarczą oraz rosnącą inflację, tegoroczny wynik obłożenia można uznać za pozytywny. Głównym powodem wyjazdów jest wzrost dostępności i różnorodności ofert turystycznych, a także sam termin, który pozwolił urlopowiczom wydłużyć weekend aż do 5 dni. Z roku na rok Polacy wykazują rosnące zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu w atrakcyjnych miejscach w kraju, a wpływ miała na to z pewnością możliwość wykorzystania bonu turystycznego jedynie na terenie Polski.
Wyjazdy na weekend Bożego Ciała
Do Bożego Ciała został już niespełna miesiąc, a i tu obłożenie w hotelach wynosi już 53%, co jak na razie stanowi spadek o 14% w porównaniu do roku 2022, gdy wyniosło ono 67%.
- Boże Ciało jest ruchomym świętem, które wypadło w innym terminie niż w poprzednim roku. To może wpłynąć na plany podróży Polaków, którzy muszą uwzględnić tę zmianę przy organizacji swojego wolnego czasu. Jednak do czerwca pozostało nam jeszcze sporo czasu, a w ostatnich latach Polacy preferują robienie rezerwacji na ostatnią chwilę, więc stawiamy na wzrost obłożenia do tego czasu – mówi Lucjan Karasiewicz, Prezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej.
Mimo różnic w obłożeniu pomiędzy Majówką a Bożym Ciałem, warto podkreślić, że długie weekendy wciąż pozostają atrakcyjnym czasem dla Polaków do planowania wyjazdów. Zainteresowanie podróżami w trakcie tych okresów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, co potwierdza, że dają one doskonałą okazję do odpoczynku i odkrywania nowych miejsc.
- Trend wyjazdów w długie weekendy z roku na rok rośnie, co może być wynikiem zwiększonej dostępności urlopów oraz chęci odpoczynku po intensywnym okresie pracy. Polacy coraz częściej wyjeżdżają na krótkie wakacje, aby zregenerować siły i zrelaksować się w różnych częściach kraju – dodaje ekspert.
Wzrost zainteresowania wyjazdami w długie weekendy to dobry sygnał dla branży turystycznej w Polsce. Rośnie liczba miejsc noclegowych, a także oferta atrakcji turystycznych. Dlatego też, w nadchodzących latach, warto spodziewać się coraz większego zainteresowania Polaków krótkimi wakacjami w kraju.
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.