Politechnika Wrocławska wraz z Good Spot wyprodukują autonomiczne mobilne hotele

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
W poniedziałek, 21 marca, została podpisana umowa dotycząca współpracy wrocławskiej marki Good Spot oraz Politechniki Wrocławskiej. Roman Sokołowski, założyciel pierwszej sieci mobilnych hoteli w Polsce, rozpoczyna współpracę z Wydziałem Inżynierii Środowiska przy wyprodukowaniu autonomicznych mobilnych pokoi hotelowych. Umowę po stronie uczelni podpisał dziekan dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni.
Good Spot to innowacyjny projekt mobilnych apartamentów hotelowych, jedyny na polskim rynku, który powstał z wcześniej wykorzystanych naczep chłodniczych. Do tej pory, aby zaparkować naczepę, potrzebne były podłączenia do mediów, które stanowiły wyzwanie. Wydział Inżynierii Środowiska PWr przygotuje projekt całkowicie niezależnego spota, który będzie mógł stanąć w każdym miejscu na świecie. Zaprojektowane wspólnie z PWr jednostki hotelowe będą całkowicie niezależne od zasilania z sieci energetycznej czy wodociągowej.
– Good Spot poszukiwał partnera do zbudowania energetycznie niezależnego hotelu, który mógłby komfortowo działać bez konieczności zasilania z zewnątrz w energię i wodę. Przyjęliśmy to zadanie – jest ono dla nas bardzo ciekawe, współczesne i dotyka tych problemów, którymi naukowo i wdrożeniowo zajmujemy się na co dzień. Niezależność energetyczna, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, odzysk wody i ciepła czy zamknięty obieg tych elementów w mobilnym obiekcie mieszkalnym jest dla nas bardzo interesujący – mówi prodziekan dr inż. Piotr Jadwiszczak.
Prace nad projektem rozpoczną się już wkrótce w nowej hali na Psim Polu o powierzchni prawie 2000 mkw., do której już niebawem przeniesie się produkcja spotów. W projekcie wezmą także udział Hardbox i Siła Wewnętrzna, które pracują od dawna przy produkowaniu elewacji i wnętrza apartamentów mobilnych.
– Pomysł, żeby nawiązać współpracę z Politechniką Wrocławską, powstał już kilka miesięcy temu. Postanowiliśmy wykorzystać doświadczenie i kontakty ze wcześniejszej współpracy z Wrocławskim Centrum Transferu Technologii i skontaktować się z Politechniką. Jestem przekonany, że ta współpraca zaowocuje stworzeniem konceptu ogólnoświatowego, popartego ciałem naukowym i tym, że to nie tylko poszczególni rzemieślnicy będą tworzyć ten projekt. Będą składać się na to także badania, które zoptymalizują sposób działania naszego projektu – dodaje Roman Sokołowski.
Pierwszy prototyp ma zostać wcielony w życie w III kwartale 2022 r.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.