Polscy turyści wracają w Bieszczady, m.in. do położonej przy Ukrainie Wetliny
Wielkimi krokami zbliża się pierwszy długi weekend w listopadzie, związany z dniem Wszystkich Świętych. Polacy chętnie planują w tym czasie wyjazdy w góry, widać też powrót zainteresowania położonych blisko ukraińskiej granicy Bieszczadami, jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl. Co trzeci turysta planuje wyjazd we dwójkę, jesienią rośnie też liczba osób wyjeżdżających w pojedynkę.
Już za tydzień dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada we wtorek, dając tym samym okazję do przedłużenia weekendu aż do czterech dni. Jednak, jak wynika z danych Nocowanie.pl, polskiego serwisu turystycznego odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, blisko ⅓ osób zainteresowanych wyjazdem na terenie Polski w okresie pomiędzy 29 października a 6 listopada, poszukuje zakwaterowania na wyjazd dwudniowy, ¼ na jednodniowy, a blisko ¼ na trzydniowy. Na całe siedem dni planuje wyjechać tylko mniej niż 6 proc., a na pięć lub cztery niecałe 5 proc. Według szacunków ekspertów z Nocowanie.pl średni koszt noclegu za osobę na dobę w tym czasie wyniesie 71 zł.
Pomiędzy 29 października a 6 listopada Polacy najtłumniej planują odwiedzać województwa małopolskie (33 proc. wyszukiwań), dolnośląskie (21 proc. wyszukiwań) oraz śląskie (12 proc. wyszukiwań). Nad morze, do województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, wybiera się w sumie 17 proc. turystów. Do województwa mazowieckiego, zwykle cieszącego się bardzo umiarkowanym zainteresowaniem, wybiera się ponad 4 proc.podróżujących. Najpopularniejszą miejscowością jest Zakopane, w którym szuka zakwaterowania 7,5 proc. wyjeżdżających. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (6,3 proc.), za nim Szklarska Poręba (5 proc.), Karpacz (4,5 proc.) i Wisła (4 proc.). Szóste miejsce zajmuje Warszawa (3,5 proc.), w czasie wakacji niemieszcząca się nawet w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miejscowości.
Chociaż wakacje już dawno za nami Polacy, na przekór inflacji i rosnącym kosztom życia, wciąż chętnie podróżują po Polsce. Niewątpliwie sprzyja też temu piękna, jesienna pogoda. W dodatku przed nami dwa długie weekendy, które pozwolą cieszyć się nią w różnych zakątkach kraju, co właścicieli obiektów noclegowych i turystycznych może napawać optymizmem - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl - Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych przez turystów miejscowości znalazła się położona niedaleko granicy z Ukrainą Wetlina, co oznacza powrót zainteresowania Bieszczadami po okresie niepewności.
Rośnie popularność wyjazdów w pojedynkę i do apartamentów
Jesienią widać wyraźny wzrost liczby osób, które planują wyjazd w pojedynkę. W ciągu wakacji stanowiły one zaledwie 2 proc. spośród wszystkich poszukujących zakwaterowania, we wrześniu było to już 7,5 proc., a w omawianym okresie jest ich już 13 proc. Spada natomiast liczba wyjeżdżających z jednym lub kilkorgiem dzieci - aktualnie to 25 proc. Najwięcej, bo co trzecia osoba szukająca zakwaterowania, planuje wyjazd we dwójkę.
Co trzeci wyjeżdżający na przełomie października i listopada szuka noclegu na kwaterze lub w pokoju. Widać wyraźny wzrost zainteresowania apartamentami - podczas wakacji poszukiwało ich 12 proc. wyjeżdżających, we wrześniu 17 proc., w omawianym okresie aż 23 proc. Prawie co 4. osoba chciałaby na czas pobytu wynająć domek lub willę.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.