Polscy turyści wracają w Bieszczady, m.in. do położonej przy Ukrainie Wetliny
Wielkimi krokami zbliża się pierwszy długi weekend w listopadzie, związany z dniem Wszystkich Świętych. Polacy chętnie planują w tym czasie wyjazdy w góry, widać też powrót zainteresowania położonych blisko ukraińskiej granicy Bieszczadami, jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl. Co trzeci turysta planuje wyjazd we dwójkę, jesienią rośnie też liczba osób wyjeżdżających w pojedynkę.
Już za tydzień dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada we wtorek, dając tym samym okazję do przedłużenia weekendu aż do czterech dni. Jednak, jak wynika z danych Nocowanie.pl, polskiego serwisu turystycznego odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, blisko ⅓ osób zainteresowanych wyjazdem na terenie Polski w okresie pomiędzy 29 października a 6 listopada, poszukuje zakwaterowania na wyjazd dwudniowy, ¼ na jednodniowy, a blisko ¼ na trzydniowy. Na całe siedem dni planuje wyjechać tylko mniej niż 6 proc., a na pięć lub cztery niecałe 5 proc. Według szacunków ekspertów z Nocowanie.pl średni koszt noclegu za osobę na dobę w tym czasie wyniesie 71 zł.
Pomiędzy 29 października a 6 listopada Polacy najtłumniej planują odwiedzać województwa małopolskie (33 proc. wyszukiwań), dolnośląskie (21 proc. wyszukiwań) oraz śląskie (12 proc. wyszukiwań). Nad morze, do województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, wybiera się w sumie 17 proc. turystów. Do województwa mazowieckiego, zwykle cieszącego się bardzo umiarkowanym zainteresowaniem, wybiera się ponad 4 proc.podróżujących. Najpopularniejszą miejscowością jest Zakopane, w którym szuka zakwaterowania 7,5 proc. wyjeżdżających. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (6,3 proc.), za nim Szklarska Poręba (5 proc.), Karpacz (4,5 proc.) i Wisła (4 proc.). Szóste miejsce zajmuje Warszawa (3,5 proc.), w czasie wakacji niemieszcząca się nawet w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miejscowości.
Chociaż wakacje już dawno za nami Polacy, na przekór inflacji i rosnącym kosztom życia, wciąż chętnie podróżują po Polsce. Niewątpliwie sprzyja też temu piękna, jesienna pogoda. W dodatku przed nami dwa długie weekendy, które pozwolą cieszyć się nią w różnych zakątkach kraju, co właścicieli obiektów noclegowych i turystycznych może napawać optymizmem - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl - Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych przez turystów miejscowości znalazła się położona niedaleko granicy z Ukrainą Wetlina, co oznacza powrót zainteresowania Bieszczadami po okresie niepewności.
Rośnie popularność wyjazdów w pojedynkę i do apartamentów
Jesienią widać wyraźny wzrost liczby osób, które planują wyjazd w pojedynkę. W ciągu wakacji stanowiły one zaledwie 2 proc. spośród wszystkich poszukujących zakwaterowania, we wrześniu było to już 7,5 proc., a w omawianym okresie jest ich już 13 proc. Spada natomiast liczba wyjeżdżających z jednym lub kilkorgiem dzieci - aktualnie to 25 proc. Najwięcej, bo co trzecia osoba szukająca zakwaterowania, planuje wyjazd we dwójkę.
Co trzeci wyjeżdżający na przełomie października i listopada szuka noclegu na kwaterze lub w pokoju. Widać wyraźny wzrost zainteresowania apartamentami - podczas wakacji poszukiwało ich 12 proc. wyjeżdżających, we wrześniu 17 proc., w omawianym okresie aż 23 proc. Prawie co 4. osoba chciałaby na czas pobytu wynająć domek lub willę.
Armatis Polska przejmuje Call Center eSky w Bułgarii
Arche pomoże powodzianom. Wielka kwota wsparcia
NIE ODWOŁUJCIE WYJAZDÓW. POŁUDNIE POTRZEBUJE TURYSTÓW
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.