Polscy turyści wracają w Bieszczady, m.in. do położonej przy Ukrainie Wetliny
Wielkimi krokami zbliża się pierwszy długi weekend w listopadzie, związany z dniem Wszystkich Świętych. Polacy chętnie planują w tym czasie wyjazdy w góry, widać też powrót zainteresowania położonych blisko ukraińskiej granicy Bieszczadami, jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl. Co trzeci turysta planuje wyjazd we dwójkę, jesienią rośnie też liczba osób wyjeżdżających w pojedynkę.
Już za tydzień dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada we wtorek, dając tym samym okazję do przedłużenia weekendu aż do czterech dni. Jednak, jak wynika z danych Nocowanie.pl, polskiego serwisu turystycznego odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, blisko ⅓ osób zainteresowanych wyjazdem na terenie Polski w okresie pomiędzy 29 października a 6 listopada, poszukuje zakwaterowania na wyjazd dwudniowy, ¼ na jednodniowy, a blisko ¼ na trzydniowy. Na całe siedem dni planuje wyjechać tylko mniej niż 6 proc., a na pięć lub cztery niecałe 5 proc. Według szacunków ekspertów z Nocowanie.pl średni koszt noclegu za osobę na dobę w tym czasie wyniesie 71 zł.
Pomiędzy 29 października a 6 listopada Polacy najtłumniej planują odwiedzać województwa małopolskie (33 proc. wyszukiwań), dolnośląskie (21 proc. wyszukiwań) oraz śląskie (12 proc. wyszukiwań). Nad morze, do województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, wybiera się w sumie 17 proc. turystów. Do województwa mazowieckiego, zwykle cieszącego się bardzo umiarkowanym zainteresowaniem, wybiera się ponad 4 proc.podróżujących. Najpopularniejszą miejscowością jest Zakopane, w którym szuka zakwaterowania 7,5 proc. wyjeżdżających. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (6,3 proc.), za nim Szklarska Poręba (5 proc.), Karpacz (4,5 proc.) i Wisła (4 proc.). Szóste miejsce zajmuje Warszawa (3,5 proc.), w czasie wakacji niemieszcząca się nawet w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miejscowości.
Chociaż wakacje już dawno za nami Polacy, na przekór inflacji i rosnącym kosztom życia, wciąż chętnie podróżują po Polsce. Niewątpliwie sprzyja też temu piękna, jesienna pogoda. W dodatku przed nami dwa długie weekendy, które pozwolą cieszyć się nią w różnych zakątkach kraju, co właścicieli obiektów noclegowych i turystycznych może napawać optymizmem - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl - Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych przez turystów miejscowości znalazła się położona niedaleko granicy z Ukrainą Wetlina, co oznacza powrót zainteresowania Bieszczadami po okresie niepewności.
Rośnie popularność wyjazdów w pojedynkę i do apartamentów
Jesienią widać wyraźny wzrost liczby osób, które planują wyjazd w pojedynkę. W ciągu wakacji stanowiły one zaledwie 2 proc. spośród wszystkich poszukujących zakwaterowania, we wrześniu było to już 7,5 proc., a w omawianym okresie jest ich już 13 proc. Spada natomiast liczba wyjeżdżających z jednym lub kilkorgiem dzieci - aktualnie to 25 proc. Najwięcej, bo co trzecia osoba szukająca zakwaterowania, planuje wyjazd we dwójkę.
Co trzeci wyjeżdżający na przełomie października i listopada szuka noclegu na kwaterze lub w pokoju. Widać wyraźny wzrost zainteresowania apartamentami - podczas wakacji poszukiwało ich 12 proc. wyjeżdżających, we wrześniu 17 proc., w omawianym okresie aż 23 proc. Prawie co 4. osoba chciałaby na czas pobytu wynająć domek lub willę.
Flyport by Baltona – kosmiczna przygoda na wyciągnięcie ręki!
Gięte krzesła wciąż na czasie - trendy z targów EquipHotel 2024
Adam Białas: pricing to klucz do zwiększenia zysków hoteli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.