Sezon zimowy we włoskim Trentino jeszcze się nie skończył!
Doliny Trentino, ponownie pokryte białym puchem po wyjątkowo obfitych opadach śniegu, pewnym krokiem wchodzą w drugą część sezonu zimowego. Tutaj, pośród niezmiennie majestatycznych alpejskich szczytów, wnoszących się na tle błękitnego nieba, można skutecznie zapomnieć o pośpiechu, podarować sobie chwilę wytchnienia i delektować się włoskim „dolce vita”. Szczególnie, że w najbliższych tygodniach, na stokach nie zabraknie różnych spotkań i inicjatyw, od koncertów muzyki jazzowej po aperitif z widokiem na góry.
Krajobraz Trentino po raz kolejny nabrał typowo zimowej atmosfery. Połowa lutego przyniosła intensywne opady śniegu w całym regionie, bieląc zbocza gór nawet na niższych wysokościach. Pokrywa śnieżna sięgnęła 30-40 cm na wszystkich stacjach narciarskich, gwarantując optymalne warunki na stokach ośrodków narciarskich w Trentino, m.in. w Monte Bondone, Paganella czy Madonna di Campiglio. Także w najbliższych dniach minimalne temperatury utrzymają się na typowo zimowym poziomie, sprzyjając utrzymywaniu się opadów śniegu. Entuzjaści zimowego szaleństwa mogą więc liczyć na 800 km doskonale naśnieżonych tras oraz dni spędzone na śniegu w coraz bardziej łagodnych, przyjaznych temperaturach. Druga część sezonu zimowego to także możliwość poświęcenia więcej czasu na przystanki na trasie, chociażby w skąpanych w słońcu schroniskach i restauracjach, które gwarantują wspaniałe, panoramiczne widoki. Ci natomiast, którzy od kontemplacji piękna natury preferują ekscytujące atrakcje czy spektakularne koncerty, Trentino zaprasza do wzięcia udziału w jednej z szeregu zaplanowanych imprez.
Dolomiti Ski Jazz Music Festival
Wśród nadchodzących wydarzeń na śniegu potwierdzony został Dolomiti Ski Jazz Music Festival, który odbędzie się w dniach od 5 do 13 marca 2022 r. Jest to wielkie muzyczne wydarzenie, w którym góry i jazz spotykają się na stokach, w klubach wysokogórskich oraz w pubach na terenach narciarskich w Val di Fassa i Val di Fiemme.
HappyCheese – czas na celebrację!
Do kalendarza trydenckich imprez powracają także HappyCheese - najmodniejsze aperitify w Dolomitach, które odbywają się na tarasach widokowych schronisk górskich w Val di Fiemme, Val di Fassa i San Martino di Castrozza w dniach od 4 do 26 marca 2022 r. Bohaterami spotkań są tzw. zerokilometrowe („zero kilometer”) sery, czyli należące do grupy produktów do granic możliwości regionalnych, charakterystycznych dla Trentino i tamże, od początku do końca, produkowanych. Podczas HappyCheese sery parowane są z lokalnymi winami o „zielonej duszy”, z górskimi bąbelkami Trentodoc lub z piwem rzemieślniczym i smacznymi jabłkami.
Trentino Skisunrise
Wreszcie, aż do 17 marca, można wziąć udział w wyjątkowym przeżyciu, jakim jest Trentino Skisunrise. W ramach projektu, w różnych lokalizacjach w regionie organizowane są spotkania, podczas których uczestnicy witają dzień na szczycie stoku. To nie tylko okazja do podziwiania pięknego wschodu słońca, które wyłania się zza szczytów gór, ale także do kreślenia pierwszych danego dnia śladów na świeżo przygotowanych, perfekcyjnie ośnieżonych trasach. Wszystko to w otoczeniu magicznych barw charakterystycznych dla świtu oraz po obfitym śniadaniu w schronisku.
Więcej informacji na stronie: https://www.visittrentino.info/
Zdjęcia terenów narciarskich po opadach śniegu dostępne na stronie: https://visittrentino.broadcaster.it/
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.