Średnia cena noclegu w Zakopanem na Sylwestra o ¼ wyższa niż w reszcie kraju
Niektóre polskie miasta - Warszawa, Wrocław i Poznań, ale też te mniejsze, jak Opole, Elbląg czy Szczecin - zrezygnowały w tym roku z organizacji miejskich imprez sylwestrowych. Odbędzie się jednak Sylwester Marzeń, który nawet w czasie pandemicznych obostrzeń dwa lata temu przyciągnął do Zakopanego kilkadziesiąt tysięcy turystów. Jak podaje polski serwis turystyczny Nocowanie.pl, odwiedzany w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie, co czwarta osoba poszukująca zakwaterowania na Sylwestra wybiera Zakopane, a ponad 11 proc. położone w pobliżu Białkę Tatrzańską, Kościelisko, Szczawnicę, Bukowinę Tatrzańską, Poronin czy Murzasichle. W sumie połowa wszystkich wyszukiwań dotyczy miejscowości położonych w województwie małopolskim.
Pod względem popularności w tym czasie na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (⅕ wszystkich wyszukiwań), a na trzecim śląskie (13 proc. wyszukiwań). Jeśli chodzi o miejscowości, drugą pozycję zajmuje Karpacz (7 proc. wyszukiwań), a trzecią Szklarska Poręba (5 proc. wyszukiwań).
Sylwestrowe wyjazdy szczególnie kojarzą się z widokiem ośnieżonych Tatr, Zakopanem i przyciągającym tłumy koncertem, ale wielu turystów chętnie wybiera również inne, równie malownicze, a mniej oblegane regiony Polski. Niektórzy zamierzają powitać nowy rok nad polskim morzem - blisko 2 proc. turystów planuje pobyt w Trójmieście, w sumie 7,5 proc. chce wyjechać do miejscowości położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Wśród dziesięciu najczęściej wybieranych województw znalazły się też lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, w których można spędzić czas w bardziej kameralnych warunkach i w otoczeniu pięknej przyrody. Nie bez znaczenia jest też koszt takiego wyjazdu - według naszych danych średnia cena za nocleg za osobę na dobę w Zakopanem w okresie sylwestrowym jest o prawie ¼ wyższa niż w reszcie kraju - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl.
Sylwestra Polacy najchętniej spędzają w gronie par
Ponad 60 proc. osób, które planują wyjechać na Sylwestra, ma w planach pobyt dwu- lub trzydniowy, a 14 proc. czterodniowy. Aż 7 proc. planuje wyjechać tylko na jeden dzień. O ile na Boże Narodzenie i długie weekendy Polacy najchętniej wyjeżdżają z dziećmi, to w Sylwestra dorośli wolą bawić się we własnym gronie, najchętniej parami - ponad 27 proc. wyszukiwań dotyczy zakwaterowania dla dwojga dorosłych, a drugie tyle dla czworga, sześciorga, ośmiorga, dziesięciorga lub dwanaściorga dorosłych. Dominujące zazwyczaj wśród turystów pary z jednym lub dwojgiem dzieci tym razem stanowią tylko 11 proc. wyjeżdżających. Jeszcze mniej jest nieparzystych grup dorosłych - wyjazd w trzy, pięć, siedem lub dziewięć osób planuje 8 proc. wyjeżdżających. Niecałe 2 proc. wybiera się w podróż w pojedynkę.
Tak samo, jak święta, Sylwestra Polacy najbardziej chcą spędzać w wynajętych domkach i willach, których dotyczy ponad 40 proc. wyszukiwań. Niezmiennie bardzo popularnym rodzajem zakwaterowania pozostają kwatery i pokoje (27 proc. wyszukiwań) oraz apartamenty (16 proc. wyszukiwań). Niemal co dziesiąty wyjeżdżający zamierza spędzić sylwestrowy wyjazd w pensjonacie, hotelu lub hostelu.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.