Sylwester na ostatnią chwilę. Skoro nie ma miejsc, to może do sąsiadów?
Sylwester na ostatnią chwilę. Skoro nie ma miejsc, to może do sąsiadów?
Brak miejsc w tym terminie – turyści którzy na ostatnią chwilę zostawili decyzję o sylwestrowym wyjeździe coraz częściej muszą liczyć się z taką odpowiedzią, szczególnie jeśli myślą o powitaniu Nowego Roku w polskich górach. Jak podaje Nocowanie.pl – największy polski serwis turystyczny, znalezienie noclegu w najbardziej popularnych miejscowościach wymaga zaangażowania czasu, wysłania wielu zapytań i sporej rezerwy w portfelu. Alternatywą może być wyjazd do sąsiadów. – Wciąż jest sporo dostępnych ofert obiektów w Czechach, na Słowacji, czy nieco dalej – w Austrii i na Węgrzech – mówią eksperci serwisu.
Lista najpopularniejszych kierunków zimowych w Polsce jest praktycznie niezmienna od lat. Turystów przyciągają miejscowości z rozbudowaną infrastrukturą umożliwiającą uprawianie sportów zimowych i o dużej liczbie obiektów zróżnicowanych pod względem cen, standardu i dodatkowych udogodnień. Także w tym roku najbardziej oblegane będą Zakopane, Wisła, Bukowina Tatrzańska, Krynica Zdrój czy Karpacz. I wszędzie tam praktycznie nie ma już wolnych miejsc, a te, które zostały, nie należą do najtańszych.
– O ile jeszcze pod koniec listopada na wyjazd świąteczno-noworoczny odłożyć trzeba było średnio do 150 złotych za osobę za noc to teraz już trudno o takie oferty. Poszukujący wolnych noworocznych noclegów w Zakopanem czy Karpaczu muszą się liczyć ze znacznie wyższymi wydatkami – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl.
W Zakopanem można znaleźć noclegi, których cena zaczyna się od 400 złotych za osobę za noc. Podobnie jest w Karpaczu. Co mają zrobić spóźnialscy? Poświęcić czas na wyszukiwanie, licząc że zwolnią się miejsca z odwołanych rezerwacji, wysupłać więcej na wyjazd albo poszukać nieco dalej. Na przykład u południowych sąsiadów. Miejsc noclegowych można szukać również za pośrednictwem serwisu Nocowanie.pl, którego użytkownicy mogą rezerwować wypoczynek także za granicą – w ofercie serwisu jest aż 70 000 obiektów w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Chorwacji czy Rumunii.
– Widzimy tu większą dostępność noclegów w terminie noworocznym. Przy czym ceny są konkurencyjne, względem tych w najbardziej popularnych kurortach – podpowiada Zaniewski.
Zaledwie 40 km od Karpacza wolne miejsca czekają w miejscowościach Pec Pod Sneżkou czy Janské Lázně – czeskich górskich kurortach z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności i karnetem narciarskim ważnym na całym terenie Černá hora – Pec, a więc także w ośrodkach Černý důl, Svoboda nad Úpou i Velká Úpa. W tym regionie bez problemu można znaleźć sylwestrowe noclegi poniżej 200 złotych za osobę za noc.
Na tych miłośników białego szaleństwa, którzy mogą pozwolić sobie na nieco dłuższą podróż czeka też teren narciarski Gerlitzen Alpe w Austrii, dostępny z dwóch miejscowości położonych nad jeziorem Ossiacher See: Bodensdorf i Annenheim. W tym pierwszym średnia cena za osobę za noc z rezerwacji dokonanych w Nocowanie.pl kształtuje się na poziomie 136 złotych, w tym drugim 188 złotych.
Dla tych, którzy zamiast śnieżnych wolą miejskie atrakcje alternatywą oblężonego przez turystów Krakowa może być Budapeszt, gdzie w tej chwili średnia cena rezerwacji za noc za osobę wynosi 148 złotych albo Praga, choć tu trzeba liczyć się z większym wydatkiem – średnio 404 złote za osobę za noc.
Z kolei dla osób, które nad sportowe i wielkomiejskie rozrywki przedkładają spokój i relaks, a na dodatek szukają ekonomicznych rozwiązań odpowiedzią może być wypad do węgierskiego Hajdúszoboszló, ośrodka rekreacyjnego ze słynnym spa, popularnego również zimą, gdzie w tej chwili średnia cena za osobę za noc wynosi 75 złotych.
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.