Komunikaty PR

Trentino Film Festival po raz 69. od 30 kwietnia do 9 maja

2021-04-27  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania IPTrentino ( 1.2 MB )

Od 1952 roku „Trento Film Festival: góry i kultura”, to miejsce prezentacji prac oraz platforma rozważań nad kulturą regionów górskich z różnych stron świata. Celem festiwalu jest nieustanna eksploracja i gotowość do prezentowania zmian w postrzeganiu gór, jak również otaczającej je przygody. Gościem specjalnym tej edycji będzie Grenlandia.

Po ogromnym sukcesie edycji "hybrydowej" z sierpnia 2020 roku, kiedy po raz pierwszy wprowadzono projekcje filmów w formie streamingu, historyczny przegląd górskiego kina i kultury powraca w tradycyjnym wiosennym terminie. Od 30 kwietnia do 9 maja publiczność będzie mogła zapoznać się z najlepszymi filmami i dokumentami poświęconymi górom i ekstremalnym rejonom naszej planety. Nie zabraknie również prezentacji projektów alpinistycznych oraz fascynujących, często niepublikowanych dotąd, dzieł literackich. Filmy pokazywane na festiwalu będą dostępne online do 16 maja tylko dla dziennikarzy, którzy dokonają akredytacji.

69. spotkania filmowe oferują jak zawsze bogaty program w podziale na różne kategorie. Począwszy od zróżnicowanej oferty Konkursu międzynarodowego, w którym wezmą udział filmy długo i krótkometrażowe aspirujące do nagrody „Genziana D’Oro”, po liczne niespodzianki szykowane w ramach Pokazów specjalnych (Proiezioni speciali) oraz pokazy w kategorii filmów przygodowych Alp&ism, etnograficznych Terre Alte, a także w kategorii kino Trydentu-Górnej Adygi w Orizzonti Vicini i kino naturalistyczne w Muse.Doc.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Grenlandia: bezgraniczny arktyczny obszar o wciąż rosnącym międzynarodowym znaczeniu zarówno ze względu na trudną sytuację klimatyczną, jak i jej skutki środowiskowe, ekonomiczne i geopolityczne. Program specjalny „Kierunek… Grenlandia” Trento Film Festival 2021 organizowany pod patronatem Ambasady Danii we Włoszech zaprasza uczestników festiwalu do odkrywania tego nadzwyczajnego i mało znanego miejsca.

Prezentacji filmów ponownie towarzyszyć będzie MontagnaLibri – największy na świecie przegląd wydawnictw górskich. Ze względu na premiery nowych propozycji wydawniczych stanowi on ważne wydarzenie dla tego branżowego rynku, jak i dla licznych miłośników tej dziedziny literatury.

Program Trento Film Festival 2021 będzie niedługo dostępny na stronie www.trentofestival.it

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych międzynarodowych dzieł, produkcji oraz reżyserów biorących udział w Trento Film Festival 2021, w podziale na kategorie:

Premiery, Konkurs międzynarodowy oraz Alp&Ism.

THE WALL OF SHADOWS (ŚCIANA CIENI)

reż. Eliza Kubarska (nagroda "Genziana d'Oro" przyznana przez Club Alpino Italiano dla najlepszego filmu poświęconego wspinaczce górskiej w ramach Trento Film Festival 2016)

(Polska, Niemcy, Szwajcaria)

Film przedstawia dylemat rodziny Szerpów (nepalskich tragarzy), która została poproszona przez ludzi z Zachodu o pomoc w czasie wędrówki po nigdy niezdobytej wschodniej ścianie imponującej góry Kumbhakarna. Droga prowadząca na szczyt jest nie tylko uważana za trudniejszą niż ta, która wiedzie na Mount Everest, ale zgodnie z lokalną religią Kirant jest świętą górą, na którą nie wolno się wspinać. Ojciec rodziny chciałby zarobić pieniądze potrzebne na edukację syna, matka z kolei, mimo że wspiera swoje dziecko marzące o profesji lekarza, jest nieugięta i uważa, że nie powinni wędrować po boskim ciele.

Reżyserka, Eliza Kubarska, dołącza do wyprawy po tym, jak rodzina zgadza się poprowadzić trójkę cudzoziemców. Kubarska obrazuje ich starania, jak najlepszej ochrony siebie w czasie wspinaczki, w niebezpiecznych warunkach, przy jednoczesnym wystawianiu na próbę przekonań religijnych. Czy bogowie Kumbhakarna wybaczą Szerpom ich nieposłuszeństwo?

Eliza Kubarska, również doświadczona alpinistka, rejestruje zapierające dech w piersiach majestatyczne krajobrazy, wyrażając szacunek dla duchowego wymiaru przyrody.

Konkurs

GODSPEED, LOS POLACOS!

reż. Adam Nawrot

 (Peru, Polska, USA)

Historia pięciu studentów stojących u progu dorosłości, którzy, umiejętnie pociągając za sznurki radzieckiego systemu, wyruszają na wyprawę kajakową po obu Amerykach, mając do dyspozycji sześciokołową ciężarówkę wojskową, sprzęt domowej roboty i dość skąpe doświadczenie w uprawianiu sportów wodnych. Ich epicka dwuletnia podróż, której kulminacją jest rekordowy pierwszy spływ kajakowy najgłębszym kanionem świata, stawia kajakarzy na sowieckich celownikach, ponieważ postanawiają oni wykorzystać swoją nowo zdobytą sławę do walki o demokrację w bloku wschodnim.

Alp&Ism

SELMA – AN ADVENTURE FROM THE EGDE OF THE WORLD

(SELMA – PRAWDZIWA PRZYGODA Z KOŃCA ŚWIATA)

reż. Maciej Jabłoński (Argentyna, Polska)

Niezwykła historia załogi polskiego jachtu S/Y "Selma Expeditions" i jej rejsu po najtrudniejszych wodach świata. Jedenastu członków załogi stawia czoła heroicznemu wyzwaniu, jakim jest dotarcie, po niemal 4 miesiącach spędzonych na malutkim jachcie, do Zatoki Wielorybiej na Antarktydzie – najbardziej wysuniętego na południe punktu na morskiej mapie świata. Jest to historia o niezwykłych osobowościach, o przekraczaniu ludzkich granic i o wytrzymałości.

Alp&Ism

Dla osób pragnących wziąć udział w festiwalu, zostanie uruchomiony formularz on-line na stronie internetowej www.trentofestival.it; możliwość składania zgłoszeń jest geolokalizowana dla Włoch.

Dziennikarze zagraniczni mogą wystąpić o akredytację, wysyłając zgłoszenie na maila: accrediti@trentofestival.it

(m.b.)

Trentino, 30 marca 2021

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Bezpieczeństwo na stoku – o czym warto pamiętać Biuro prasowe
2022-01-18 | 12:00

Bezpieczeństwo na stoku – o czym warto pamiętać

Ferie to z reguły czas beztroski dla najmłodszych i ich rodzin. Aby zabawa na stoku była udana, potrzebny jest właściwie dobrany sprzęt. Przed wyjazdem warto także pomyśleć o
Turystyka Kiwi.com: w 2021 roku przemierzyliśmy ponad 178,5 miliona km w podróży
2022-01-14 | 12:00

Kiwi.com: w 2021 roku przemierzyliśmy ponad 178,5 miliona km w podróży

Miniony rok, mimo trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń związanych z przemieszczaniem się po świecie można zaliczyć do bardzo udanych. Kiwi.com, firma z branży travel-tech oraz
Turystyka Mołdawia - nieodkryta destynacja MICE
2022-01-05 | 13:30

Mołdawia - nieodkryta destynacja MICE

Jeśli szukasz wyjątkowego kierunku turystycznego, warto przyjrzeć się Mołdawii. Już 12 stycznia br., podczas Forum Branży Eventowej będzie okazja, by poznać jej potencjał MICE. Ina

Więcej ważnych informacji

Finanse

Warszawska giełda przyciąga coraz więcej funduszy ETF. Zainteresowanie inwestorów również rośnie

Inwestorzy coraz chętniej skłaniają się ku pasywnemu inwestowaniu, które naśladuje np. ruch indeksów giełdowych. Jego zaletą są m.in. niższe opłaty za zarządzanie i większa dywersyfikacja portfela przy mniejszej liczbie transakcji. To powoduje rosnącą popularność funduszy ETF, które służą właśnie takiemu inwestowaniu. W ubiegłym roku wartość aktywów zgromadzonych w instrumentach tego typu przekroczyła 10 bln dol. – podaje GPW za ETFGI. W Polsce ten rynek wciąż jest niewielki, ale coraz prężniej się rozwija. Na warszawskim parkiecie notowanych jest już 11 funduszy ETF opartych na różnych instrumentach bazowych.

Prawo

Ponad 1,7 tys. e-rezydentów z Polski założyło w Estonii 450 firm. Na taki krok decyduje się coraz więcej przedsiębiorców

Przybywa polskich firm, które planują przeniesienie działalności do Estonii. To kraj, który ze względu na przejrzysty system podatkowy czy niskie koszty prowadzenia działalności coraz częściej staje się pierwszym wyborem. Często decyduje o tym także potencjał tego rynku jako bramy do Skandynawii. Inna zaleta to łatwość założenia firmy w Estonii. Najprostszą metodą na przeniesienie działalności jest uzyskanie e-rezydencji. Z tego rozwiązania chętnie korzystają również Polacy, którzy założyli w Estonii już 450 firm.

Firma

Pandemia ujawniła w firmach luki kompetencyjne. Menedżerowie muszą na nowo uczyć się zarządzania zdalnymi zespołami

Zmiany w organizacjach i na rynku pracy w ostatnich latach, dodatkowo te spowodowane  przez pandemię COVID-19, wymagają wdrożenia nowych modeli zarządzania i przywództwa oraz wykształcenia wśród menedżerów i pracowników nowych kompetencji. Eksperci wskazują, że już w tej chwili następuje powrót do bardziej zdecentralizowanych, partycypacyjnych modeli zarządzania, które wymagają rozwiniętych kompetencji miękkich i lepszej komunikacji z pracownikami. – Pandemia postawiła ogromne wyzwania przed ludźmi, którzy są odpowiedzialni za to, żeby pracownicy w firmie czuli się dobrze, mieli świadomość, w którym kierunku ta firma zmierza, identyfikowali się z nią i byli lojalni. Dzisiaj ten czynnik ludzki staje się absolutnie najważniejszy – mówi Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Handel

Przemysł odzieżowy w coraz większym stopniu truje środowisko. Do wyprodukowania zwykłego T-shirta potrzeba 2,5 tys. litrów wody

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, jakie ubrania kupuje, interesuje się strategią marki i dokładnie sprawdza metki. Choć już 2/3 Polaków deklaruje też, że są skłonni zapłacić więcej za tzw. etyczną modę, te deklaracje niekoniecznie idą jednak w parze z działaniami. Ubiegłoroczne badanie „Vogue’a”​ i BCG pokazuje, że 20-proc. wzrost ceny skutkuje bowiem spadkiem popytu nawet o 62 proc. – Co roku na wysypiska śmieci trafia ok. 39 mln ton ubrań. To są wielkie hałdy. Raporty pokazują, że kiedy liczba ludności na świecie wzrosła o 20 proc., to jednocześnie liczba produkowanych ubrań się podwoiła – podkreśla Magdalena Rusiłowicz z Działu Zrównoważonego Rozwoju Fundacji WWF Polska.