Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!
Jesień to świetny moment na urlop dla wszystkich tych, którzy cenią ciszę i spokój. Brak tłumów na turystycznych szklakach, to także dobre rozwiązanie ze względu na kolejną falę koronawirusa, która przechodzi przez Europę. Szukający wypoczynku za granicą nie muszą rezygnować z planów. Słowacja stawia na bezpieczną turystykę i przedstawia lokalny COVID automat, który określa gdzie i pod jakim warunkiem można wyjechać. Możliwości jest wiele: na przykład do jednego z dziewięciu parków narodowych, z których słynie Słowacja. Polskich turystów zaprasza SLOVAKIA TRAVEL.
Bezpieczeństwo to podstawa – szczególnie jeśli planujemy podróż w dobie pandemii. To dla tego Słowacja wprowadza pewne ograniczenia, aby odwiedzający kraj turyści mogli komfortowo i odpowiedzialnie odpoczywać. Większość powiatów na Słowacji jest według aktualnego covid automatu w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Co to oznacza? W przypadku obu kolorów poruszanie się między strefami nie jest ograniczone. Spacery i relaks mają podczas jesiennych dni zielone światło. To świetny moment, by odwiedzić Poloniny, jeden z dziewięciu słowackich parków narodowych. Park narodowy Poloniny (w Polsce znany jako Bieszczady) słynie z licznych puszcz, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. W słowackich powiatach oznaczonych kolorem pomarańczowym, dla zaszczepionych turystów są dostępne hotele, muzea, galerie, kolejki linowe i gondolowe. Otwarte są także tarasy widokowe czy restauracje. Centra wellness, uzdrowiska i aquaparki są dostępne dla 50% maksymalnego obłożenia. W czerwonych powiatach obowiązuje noszenie masek FFP2. W hotelach ze strefy wellness mogą korzystać tylko zameldowani goście. Warunki wyżywienia reguluje zaś hotel. Kolejki gondolowe dla w pełni zaszczepionych turystów są otwarte bez ograniczeń.
W praktyce to oznacza, że na Słowacji nie zatrzymało się życie, jak na wiosnę tego roku. „Przestrzeganie obostrzeń ze względu na pandemię jest konieczne, ale dla wszystkich podmiotów działających w branży turystycznej jest ważne, że mogą świadczyć swoje usługi klientom z kraju i zagranicy, nawet z mniejszymi ograniczeniami. Słowacja oferuje turystom atrakcje o każdej porze roku. Teraz są to wycieczki rowerowe lub krajoznawcze oraz zwiedzanie zabytków. Są to świetne okazje na aktywny wypoczynek, doładowanie energii i budowanie odporności“ – powiedział Václav Mika, dyrektor SLOVAKIA TRAVEL. Chociaż w górach panuje jesień, stoki narciarskie już teraz przygotowują się na sezon. Oferują zniżki, dzięki którym będzie można oszczędzić na feriach zimowych i jeździe na nartach. Jedno jest pewne: wbrew pandemii koronawirusa – zima nie zostanie odwołana.
Ci, którzy planują jesienny wypoczynek na Słowacji, przed wyjazdem muszą zarejestrować się w systemie eHranica i pokazać zaświadczenie o szczepieniu w paszporcie covidowym lub przedłożyć inny ogólnokrajowy certyfikat (osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z kwarantanny; podobnie dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie). Narodowy certyfikat musi posiadać pieczątkę upoważnionej instytucji lub musi być elektroniczne weryfikowalny i sporządzony również w języku angielskim. Rejestracja na eHranica dotyczy wszystkich osób powyżej 12 roku i 2 miesięcy życia.
O SLOVAKIA TRAVEL
SLOVAKIA TRAVEL jest narodową organizacją propagującą i wspierającą rozwój ruchu turystycznego na rynku krajowym i zagranicznym. Powstała 01.04.2021 jako państwowa organizacja budżetowa.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.