W długi weekend 11-13 XI Karpacz popularnością wygrywa z Zakopanem
Przed nami kolejny długi listopadowy weekend, związany ze Świętem Niepodległości. Wśród najczęściej wybieranych przez turystów miejscowości tym razem Karpacz pokonał Zakopane, widać również wzrost zainteresowania miejscowościami położonymi nad morzem. Sporo osób decyduje się na wyjazd ze znajomymi — blisko ⅕ szuka zakwaterowania dla grup od trojga do ośmiorga dorosłych.
Pierwsza połowa listopada tradycyjnie upływa pod znakiem długich weekendów. Dzień Wszystkich Świętych dopiero za nami, a już za kilka dni Święto Niepodległości. W tym roku 11 listopada wypada w piątek, pozwalając wydłużyć weekend bez konieczności brania urlopu. Mimo to blisko 80 proc. osób planujących wyjazd na terenie Polski w dniach 11-13 listopada zamierza przeznaczyć na niego dwa dni, jak wynika z danych Nocowanie.pl, polskiego serwisu turystycznego odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie.
Karpacz w górach i Gdańsk nad morzem
Wciąż zdecydowana większość wyjeżdżających - 61 proc. - wybiera odpoczynek w górach, widać jednak spore przetasowanie na liście miejscowości, w których najczęściej poszukują oni zakwaterowania. Na początku listopada najpopularniejsze było Zakopane, teraz jednak jego miejsce, przesuwając się z czwartego, zajął Karpacz. Na trzeciej pozycji uplasowała się Szklarska Poręba. Z kolei czwarte miejsce zajmuje Gdańsk, który jeszcze na Wszystkich Świętych zajmował ósmą pozycję. Pierwszą piątkę najpopularniejszych podczas najbliższego długiego weekendu miejscowości zamyka Kraków. Wzrosło zainteresowanie miejscowościami nadmorskimi - wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych, oprócz wspomnianego Gdańska, znalazły się również Sopot, Międzyzdroje, Krynica Morska i Kołobrzeg.
Przy wyborze zakwaterowania kierujemy się ceną i opiniami innych turystów
Ponad ⅓ turystów poszukuje zakwaterowania na kwaterach i w pokojach. Blisko ¼ chciałaby spędzić wyjazd w wynajętym apartamencie, a 15 proc. w domku. Wielu naszych użytkowników przy wyborze miejsca pobytu przywiązuje dużą wagę do jego ocen wystawionych przez innych turystów, warto więc zachęcać odwiedzających do pozostawienia opinii na portalu rezerwacyjnym. Nic w tym dziwnego, chcemy mieć pewność, że trafimy do miejsca, gdzie wypoczniemy, zrelaksujemy się, oderwiemy od codzienności i skorzystamy w pełni z uroków wyjazdu. Dlatego istotne są też dostępne w obiekcie udogodnienia jak bezpłatny parking czy wi-fi. Coraz więcej osób chciałoby mieć możliwość zabrania na wyjazd swojego czworonożnego przyjaciela - mówi Tomasz Zaniewski, CFO Nocowanie.pl - Najważniejszym czynnikiem wyboru jednak pozostaje cena noclegu. Według naszych szacunków w ten długi weekend wyniesie ona średnio 65 zł za osobę na dobę.
Polacy coraz chętniej wyjeżdżają w zorganizowanych grupach
Wśród osób zainteresowanych wyjazdem na drugi długi listopadowy weekend przeważają pary dorosłych - stanowią aż 34 proc. Co dziesiąty wyjeżdżający szuka zakwaterowania dla dwojga dorosłych z jednym dzieckiem, również co dziesiąty dla dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci. Widać wzrost zainteresowania wyjazdami w grupach - o ile w okresie dnia Wszystkich Świętych nieco ponad 11 proc. wyszukiwań dotyczyło noclegów dla grupy od trojga do ośmiorga dorosłych, to teraz jest to niemal 20 proc.
Flyport by Baltona – kosmiczna przygoda na wyciągnięcie ręki!
Gięte krzesła wciąż na czasie - trendy z targów EquipHotel 2024
Adam Białas: pricing to klucz do zwiększenia zysków hoteli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.