Wypad na narty bez ujemnego salda na koncie
Grupa ANG
Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl
Na 12 lutego w Polsce i 15 lutego we Włoszech zaplanowane zostało otwarcie stoków narciarskich. Wybierając się w góry należy nie tylko przestrzegać zasad reżimu sanitarnego, ale dobrze jest również odpowiednio przygotować się na nieprzewidziane sytuacje i wypadki.
W tym roku pasjonaci nart czy snowboardu z utęsknieniem czekali na moment, w którym będą mogli skorzystać z tegorocznego sezonu narciarskiego. Jednak, by w pełni cieszyć się warunkami pogodowymi należy nie tylko przygotować odpowiedni sprzęt – kask, gogle, odblaski, termiczne ubranie – ale także przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Ponadto, warto pomyśleć o ubezpieczeniu, by wyjazd na narty nie zakończył się ujemnym saldem konta.
„Niezależnie od tego czy jedziemy na narty w czasach reżimu sanitarnego czy poza nimi i planujemy wypad na krajowe lub zagraniczne stoki, warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń – od wypadku na drodze przez upadek na oblodzonych schodach czy szlaku po zderzenie z narciarzem. Warto wiedzieć, że jeśli to my wpadniemy na innego użytkownika stoku, spowodujemy wypadek jesteśmy odpowiedzialni za pokrycie kosztów leczenia i ewentualnego odszkodowania. Dlatego wybierając się w góry warto mieć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wraz z OC w życiu prywatnym. To właśnie z OC towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty sprawcy, który nieumyślnie spowodował wypadek. Polisa działa także, gdy to my doznamy urazu. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze np. na rehabilitację, koszty leczenia czy operację” – wskazuje Karolina Trzeciakiewicz, Grupa ANG.
Polisę NNW oraz OC można wykupić na czas wyjazdu, czyli jesteśmy objęci ochroną w konkretnym terminie. Wybierając ubezpieczenie należy zwrócić uwagę m.in. na to, czy jest ono rozszerzone np. o uprawianie sportów zimowych, jazdę poza wyznaczonymi szlakami. Ochroną można też być objętym cały rok.
„Wybierając polisę terminową, która ma chronić nas w górach, warto przeanalizować zakres ochrony. Jeśli planujemy wyjazd zagraniczny, spójrzmy, czy mamy zapewnioną pomoc medyczną wraz z transportem do kraju. W przypadku polisy całorocznej kierujmy się podobnymi zasadami, jak w przypadku sprzętu narciarskiego, którego nie używaliśmy w ostatnim czasie. Sprawdzamy sprzęt, w jakim jest stanie – sprawdźmy też zakres ochrony polisy. Dzięki temu nie tylko upewnimy się, w jakich przypadkach działa ubezpieczanie, ale będziemy mieć pewność, że polisa jest jeszcze aktualna” – dodaje Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.
Kosztowne leczenie zagranicą
Otwarcie stoków we Włoszech może skusić niejednego amatora zimowego szaleństwa. I choć wielu Polaków wybierając się za granicę korzysta z karty EKUZ, wydawanej przez NFZ, to nie daje ona pełnej ochrony.
„Nie każdy ma świadomość faktu, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, choć daje prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA, to nie daje dostępu do jednakowych świadczeń w każdym z kraju, w którym obowiązuje. Każde państwo posiada indywidulaną listę świadczeń, które bezpłatne pokrywa EKUZ. Dlatego też może okazać się, że nawet jeśli posiadamy EKUZ, możemy zostać obciążeni kosztami leczenia. I tak na przykład spędzenie doby w szpitalu we Włoszech, Austrii może kosztować nas nawet do 3500 zł. Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia assistance z rozszerzeniem o pomoc medyczną, a ulegliśmy wypadkowi, za transport do Polski będziemy zmuszeni zapłacić sami. Koszt transportu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kiedy do zdarzenia dojdzie w wysokiej partii gór i akcja ratunkowa będzie prowadzana z udziałem helikoptera, to może okazać się, że zobligowani będziemy do poniesienia kosztów nawet ponad 5000 euro” – wylicza Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.
NNW to rodzaj ubezpieczenia osobowego, które swoją ochroną obejmuje zdrowie i życie. Może być ono uzupełnieniem już posiadanej polisy, rozszerzając zakres dotychczasowej ochrony. Wypłata środków następuje w wskutek doznanego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego udziałem w wypadku. W zależności od wykupionego pakietu może również pokryć m.in.: pomoc medyczną, pobyt i opiekę w szpitalu, rekonwalescencję, rehabilitację, pomoc finansową w przypadku niezdolności do pracy.
Armatis Polska przejmuje Call Center eSky w Bułgarii
Arche pomoże powodzianom. Wielka kwota wsparcia
NIE ODWOŁUJCIE WYJAZDÓW. POŁUDNIE POTRZEBUJE TURYSTÓW
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.