Wystartowała 10. Jubileuszowa edycja konkursu Ambasador Wschodu
Sekretariat Konkursu Ambasador Wschodu
ul Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
media|ambasadorwschodu.pl| |media|ambasadorwschodu.pl
609900492
www.ambasadorwschodu.pl
Już po raz 10. Kapituła Konkursu wraz z Radą Konkursu będzie wyłaniać Ambasadorów Wschodu w poszczególnych kategoriach. W tej edycji zostały podtrzymane nominacje społeczne oraz nominacje Rady Ambasadorów, czyli dotychczas nagrodzonych w konkursie. W tym roku Nagroda Specjalna będzie przyznawana przez przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. Nominowanych poznamy 2 października, a laureatów 18 listopada.
Po raz dziesiąty ruszyły poszukiwania Ambasadorów Polski Wschodniej, czyli osób, podmiotów i instytucji ze wschodniej Polski oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego obszaru.
Zgodnie z ideą konkursu nominujący przy wyborze będą brać pod uwagę trzy najważniejsze wartości, którymi powinien wyróżniać się Ambasador Wschodu, tj.: użyteczność społeczna; związek terytorialny i merytoryczny z Polską Wschodnią oraz odpowiedzialność społeczna zgodna z powszechnie przyjętymi normami etycznymi.
„W tym szczególnym jubileuszowym roku chcemy wziąć pod uwagę głos tych, którzy na co dzień zawodowo mają okazję przyglądać się temu, co dzieje się w Polsce Wschodniej, a niejednokrotnie poznawać i opisywać za pomocą słowa pisanego lub mówionego ciekawe projekty i nietuzinkowych ludzi. Stąd pomysł, by Nagrodę Specjalną w tym roku przyznała Kapituła, złożona z przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. Postanowiliśmy także kontynuować nominacje społeczne, bo ubiegły rok pokazał drzemiący tam potencjał. Dzięki temu wachlarz nominowanych ma szansę stać się jeszcze bardziej różnorodny i wyjątkowy” - mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.
Zgłoszeń kandydatów społecznych można dokonywać, w czterech kategoriach: Samorządność, Przedsiębiorczość, Turystyka i Projekt, do 13 września za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej konkursu: http://ambasadorwschodu.pl/spoleczne-nominacje/otwiera się w nowej karcie.
W kategoriach Kultura i Sztuka, Marka, Społecznie Odpowiedzialny, Nauka i Honorowy Ambasador Wschodu pretendentów do tytułu będzie proponowała Rada Ambasadorów, czyli dotychczas nagrodzeni.
Statuetki, Nagrody Specjalne i wyróżniania Ambasadora Wschodu za najciekawsze projekty, osobowości, przedsiębiorstwa i inicjatywy Polski Wschodniej zostaną wręczone 18 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.
W ubiegłym roku tytuł Ambasadora Wschodu otrzymało 7 laureatów w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano 1 tytuł honorowy, 1 wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej laureatów pochodziło lub było związanych z woj. podlaskim i podkarpackim.
Ambasadorzy Wschodu w edycji 2022:
Projekt – Arkadiusz Andrejkow za projekt "Cichy memoriał" (woj. podkarpackie)
Turystyka – Tatarska Jurta (woj. podlaskie)
Samorządność –Krzysztof Zapała, wójt Gminy Olszanica i Robert Petka, wice-wójt Gminy
Olszanica (woj. podkarpackie)
Przedsiębiorczość – Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
Społecznie odpowiedzialny –wszystkie osoby, organizacje, firmy i instytucje zaangażowane w pomoc Ukrainie
Kultura i sztuka –Karolina Cicha (woj. podlaskie)
Marka –ML System (woj. podkarpackie)
Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu –Andrzej Stasiuk
Laureat Nauka –nie przyznano
Wyróżnienia w edycji 2022:
Projekt –Monika Trypuz za projekt "Atencja" (woj. lubelskie)
Nagroda specjalna –Andrzej Bieńkowski
Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki nagrody Ambasador Wschodu sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których łącznie przyznano 78 tytułów Ambasadora Wschodu.
Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Marka Spark by Hilton wkracza na polski rynek z dwoma nowymi hotelami
Inwestycje w sektorze turystycznym: jak aparthotele i obiekty SPA zmieniają nadmorskie miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.