Ubezpieczenia. Czym jest długotrwałe działanie zwierząt?
- Szkody wyrządzone przez zwierzęta w domach i mieszkaniach zazwyczaj kojarzą się z posiadaniem psów i kotów.
- Jednak o wiele bardziej kosztowne i trudne do likwidacji potrafią być szkody powstałe wskutek tzw. długotrwałego działania dzikich zwierząt.
- Do częstych przykładów takich zdarzeń należą zniszczone przez kuny lub ptaki elewacje i ocieplenie domu.
- Na polskim rynku wciąż tylko niektóre ubezpieczenia obejmują tego rodzaju szkody.
Zwierzęta w kontekście ubezpieczeń nieruchomości najczęściej pojawiają się w odniesieniu do psów i kotów, które niszczą znajdujące się w domu mienie. Tymczasem o wiele większe straty powodują z reguły dzikie zwierzęta, o których obecności i powodującym szkody działaniu właściciele nieruchomości bardzo często nie wiedzą.
- Mogłoby się wydawać, że to problem głównie osób mieszkających poza dużymi miastami. Tymczasem takie zwierzęta jak kuny powodują bardzo dużo szkód w aglomeracjach. Naprawa czy wymiana fragmentu elewacji, dachu lub przegryzionych w trudno dostępnym miejscu instalacji przysparza wielu trudności. Nie ma zawsze pewnego sposobu, żeby się przed szkodą uchronić, natomiast poniesione straty można pokryć z ubezpieczenia. Stanie się tak, jeśli ochrona obejmuje ryzyko tzw. długotrwałego działania zwierząt. Część dostępnych na polskim rynku polis działa w takiej sytuacji. Podczas zakupu ubezpieczenia trzeba jednak o to ryzyko dopytać, bo nie wszyscy ubezpieczyciele je uwzględniają – mówi Andrzej Paduszyński, odpowiedzialny za ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.
Długotrwałe działanie zwierząt odnosi się do zniszczeń spowodowanych stałą i rozciągniętą w czasie aktywnością dzikich zwierząt, czyli innych niż domowe, czy utrzymywane w celach hodowlanych, produkcyjnych lub na sprzedaż.
- Warto podkreślić, że szkody mogą dotyczyć zarówno samej nieruchomości, jak i przynależących do niej elementów, a więc tzw. małej architektury ogrodowej, ogrodzeń, anten telewizyjnych, paneli fotowoltaicznych, a także drzew i krzewów – dodaje Andrzej Paduszyński.
Wśród przykładów tego typu szkód eksperci Compensy wymieniają zniszczenia spowodowane przez:
- „mieszkające” na poddaszach kuny, które tworzą sobie przejścia w ociepleniu budynku, a nierzadko przegryzają kable od instalacji elektrycznej, fotowoltaicznej lub od anten, a także wygryzają dziury w poszyciu dachowym,
- ptaki, które wiją gniazda u wyjścia rur wentylacyjnych (zapychając je w ten sposób), a także przebijają dziobami tynk i dziurawią styropian, aby zrobić miejsce dla gniazd,
- łosie, które zimą systematycznie obgryzają korę drzew owocowych, doprowadzając do ich obumierania,
- dziki, które szukają pożywienia tuż przy posesji właściciela nieruchomości, niszcząc należące do niego ogrodzenie.
Zwierzęta domowe też można ubezpieczyć
Ryzyko długotrwałego działania zwierząt nie dotyczy co prawda psów i kotów, ale związane z nimi szkody również można objąć ubezpieczeniem. Część zdarzeń mieści się w podstawowym zakresie ochrony, ale niektóre wymagają rozszerzenia o tzw. klauzule dodatkowe.
- W standardowym zakresie ubezpieczenia może znajdować się np. pokrycie kosztów leczenia lub – po śmierci zwierzęcia – zakupu kolejnego psa lub kota, jeżeli do jego urazu lub zgonu doszło wskutek wypadku drogowego na terenie Polski. Potrącenia zwierząt domowych przez auta to częste szkody. Co ważne, właściciel może otrzymać odszkodowanie nawet wtedy, gdy do wypadku doszło w związku z tym, że nie dopilnował psa lub kota, który był pod jego opieką – wyjaśnia Andrzej Paduszyński z Compensy.
Dodatkowo istnieje przede wszystkim możliwość ubezpieczenia znajdującego się w domu lub mieszkaniu mienia na wypadek szkód spowodowanych przez zwierzęta domowe. To wszelkiego rodzaju zniszczenia związane z posiadaniem psa lub kota. Do przykładów takich szkód należą zalany sprzęt elektroniczny, rozbita donica czy wymagająca renowacji po zadrapaniach i zabrudzeniach sofa. Warto również pamiętać, że w ramach OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel może przejąć na siebie finansową odpowiedzialność za szkody, które zwierzę domowe wyrządziło innym osobom.
Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.