Komunikaty PR

Wrzesień: epidemia zwichnięć i urazów u dzieci

2023-09-13  |  12:47
Biuro prasowe
  • Ponad 60% szkód, jakie rodzice zgłaszają z tzw. szkolnego NNW to różne urazy – zwichnięcia, złamania, skręcenia, urazy ścięgien, mięśni.
  • W przypadku niektórych ubezpieczycieli obowiązuje szybka ścieżka rozpatrywania wniosku, a wypłata w 95% przypadków następuje już po 3 dniach.
  • Polisa NNW chroni dzieci przez cały rok, ale najwięcej szkód urazowych rodzice zgłaszają zaraz po wakacjach – we wrześniu jest ich o ok. 25% -30% więcej niż w innych miesiącach.

Około 3,5 mln dzieci będzie w tym roku miało ubezpieczenie NNW - tzw. szkolne (ochrona ubezpieczeniowa od następstw nieszczęśliwych wypadków). Wg szacunkowych danych to nieco mniej niż 80% z 4,66 mln uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę. Chociaż takie zabezpieczenie nie jest obowiązkowe, szeroka dostępność polis i ich coraz lepsze dopasowanie do aktywności i zagrożeń czekających na dzieci i młodzież powodują dużą popularność takiej ochrony. Polisa działa 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, czyli także poza szkołą, w drodze do niej, w domu, na zajęciach pozalekcyjnych czy podczas zabawy na podwórku lub boisku.

- Najczęstsze przypadki wniosków o wypłatę odszkodowania z NNW dzieci wynikają z wszelkiego rodzaju urazów. To zwichnięcia, złamania, skręcenia, urazy ścięgien czy mięśni. W naszym przypadku odpowiadają za ponad 60% roszczeń. Takie rany czy kontuzje mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie - latem na rowerze, w szkole na przerwie czy na treningu bądź w domu. Drugą największą grupą zgłaszanych roszczeń są pobyty w szpitalu, które stanowią 30% przypadków – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek, kierowniczka Biura Likwidacji Szkód Osobowych i Odpowiedzialności Cywilnej z TUZ Ubezpieczenia.

Wnioski o odszkodowanie związane z pobytem w szpitalu wynikają zarówno z urazów jak i stanów chorobowych. Do ubezpieczyciela zgłaszane są m.in. bardzo poważne zachorowania np. sepsa, zapalenie opon rdzeniowo- mózgowych, nowotwory złośliwe, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane.

W wielu przypadkach pieniądze są wypłacane w 3 dni

Zebranie dokumentacji potrzebnej do wypłaty odszkodowania jest dosyć proste. Wystarczy fotografia lub skan dokumentu medycznego z udzielenia pierwszej pomocy (np. karta SOR), karta informacyjna ze szpitala lub dokumentacja z rehabilitacji, jeśli taka była przeprowadzana. Przy zwrocie kosztów leczenia potrzebne są skany imiennych faktur. Po wypełnieniu wniosku o odszkodowanie należy go przesłać do ubezpieczyciela pocztą tradycyjną lub za pomocą formularza online. Nawet jeśli część rodziców zwleka ze złożeniem wniosku o odszkodowanie, kiedy już to zrobią, pieniądze chcieliby mieć jak najszybciej.

Średni czas likwidacji szkody z NNW dzieci (czyli wypłaty przyznanego odszkodowania), to w naszym przypadku 3 dni od momentu zgłoszenia. 95% zaakceptowanych wniosków realizujemy w takim terminie. Nie jest to jednak standard rynkowy, w niektórych TU trwa to dłużej. W szkodach złożonych, tam, gdzie wymagana jest pełna dokumentacja z leczenia, ten czas się wydłuża. W niektórych sytuacjach jest to konieczne ze względu na potrzebę zebrania pełnej dokumentacji po leczeniu, co może wpłynąć wypłatę większego świadczenia – mówi Elżbieta Woźniak- Sitek z TUZ Ubezpieczenia.

We wrześniu najwięcej zgłoszeń szkód i wypłat odszkodowania

Chociaż polisa działa cały rok, a ochronę można wykupić w dowolnym momencie, to dane wskazują, że nie warto z tym zwlekać. Wg TUZ Ubezpieczenia najwięcej szkód jest zgłaszanych we wrześniu, po wakacjach, a w dalszej części roku po feriach. Na wrześniowy szczyt z pewnością wpływ ma powrót do szkoły i start zajęć pozalekcyjnych. Równocześnie dobra pogoda sprawia, że dzieci korzystają z możliwości jakie daje boisko czy podwórko.

- We wrześniu rodzice zgłaszają o ok 25% -30% więcej szkód niż w innych miesiącach. Jedną z przyczyn takiej zwiększonej liczby wniosków może być opóźnienie w zgłoszeniach urazów, które miały miejsce latem. Żeby skorzystać ze świadczenia oraz odszkodowania z polisy NNW po zdarzeniach powodujących m.in. urazy u dzieci, rodzice mają nawet 3 lata, choć najlepiej zrobić to w ciągu tygodnia. Zdajemy sobie sprawę, że czas wakacji może opóźnić występowanie z roszczeniami, bowiem jest to czas na odpoczynek i wiele osób jest na urlopach, wyjazdach z pociechami. We wrześniu, po powrocie z wakacji łatwiej też zapewne zebrać potrzebne dokumenty – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek z TUZ Ubezpieczenia.

Zwiększona liczba zgłaszanych we wrześniu szkód dotyczy przede wszystkim tych urazowych, natomiast w tych wynikając ze stanów chorobowych i związanych z nim pobytów w szpitalu najwięcej jest w okresie jesienno-zimowym i na początku wiosny.

W jakich sytuacjach można skorzystać z NNW dzieci?

Wypłata odszkodowania ma miejsce po zwichnięciach, skręceniach, złamaniach w tym także leczeniu stomatologicznym o ile wynikało z wypadku. Coraz więcej ubezpieczycieli uwzględnia w polisie użądlenia, ugryzienia, ukąszenia (także jeśli dojdzie do zakażenia boreliozą), jak również oparzenia. Polisa zadziała także w przypadku zatrucia pokarmowego lub porażenia prądem. Po odszkodowania zgłaszają się również rodzice dzieci po różnego rodzaju operacjach, leczeniu w tym rehabilitacji. Z polisy można też uzyskać zwrot kosztów nabycia wyrobów medycznych czy zakupu, naprawy czy wypożyczenia przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.

 

- W naszym przypadku zapewniana jest też druga opinia medyczna, której celem jest weryfikacja diagnozy medycznej i planu leczenia. Przygotowuje ją renomowany ekspert medyczny, także zagraniczny w przypadku potrzeby zwrócenia się do takiego. Choroby objęte zakresem takiej opinii to m.in. ciężkie oparzenia, śpiączka, utrata mowy, słuchu, wzroku, nowotwory złośliwe, guzy mózgu, przeszczepy narządów, Sepsa, przewlekła niewydolność nerek czy padaczka – mówi Anna Kaniewska, menedżerka ds. Ubezpieczeń Osobowych z TUZ Ubezpieczenia.

Pomimo potocznej nazwy - NNW szkolne, taka ochrona dostępna jest też dla przedszkolaków, a nawet dzieci uczęszczających do żłobka – od 6 miesiąca życia. Składka roczna za takie NNW zaczyna się od 29 złotych, a w przypadku wyższych sum ubezpieczenia, dochodzących do 100 tys. złotych, składka rośnie do ok. 250 zł.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia W majówkę rośnie odsetek pijanych sprawców wypadków… Biuro prasowe
2024-04-30 | 09:30

W majówkę rośnie odsetek pijanych sprawców wypadków…

W 2023 r. policja zatrzymała w czasie długiego weekendu majowego 1840 nietrzeźwych kierowców – podaje Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (BRD KGP). Z
Ubezpieczenia Nowe horyzonty w ubezpieczeniach – śniadanie pod chmurą
2024-04-30 | 01:00

Nowe horyzonty w ubezpieczeniach – śniadanie pod chmurą

W hotelu Crowne Plaza Warsaw The HUB 24 kwietnia 2024 odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które rzuca nowe światło na przyszłość branży ubezpieczeniowej. Spotkanie pt.
Ubezpieczenia Allianz Partners notuje rekordowe wyniki za 2023 rok
2024-04-24 | 12:00

Allianz Partners notuje rekordowe wyniki za 2023 rok

Kluczowe dane: Przychody w 2023 r.: 9,3 mld euro (+13% w porównaniu do 2022 r.) Zysk operacyjny: 301,2 mln euro (+5,8% w porównaniu do 2022 r.) Wskaźnik

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.