Komunikaty PR

Złodzieje też czekają na Black Friday. Te zakupy chętnie ukradną ci z domu…

2020-11-26  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )
  • Pandemia nie powstrzymuje złodziei. Liczba kradzieży z włamaniem jest w 2020 roku niemal taka sama jak rok wcześniej – podaje zakład ubezpieczeń Compensa.
  • Zdaniem ubezpieczyciela do najczęściej kradzionych z domów i mieszkań przedmiotów należą laptopy, smartfony, biżuteria, elektronarzędzia i sprzęt sportowy.
  • Na wypadek kradzieży z włamaniem można się ubezpieczyć. Jak zrobić to właściwie?

 

W 2019 r. w Polsce doszło do 69 253 kradzieży z włamaniem – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji. To więcej, niż rok wcześniej, gdy odnotowano 66 510 tego typu przestępstw. Na dane za 2020 r. trzeba jeszcze poczekać, ale wiele wskazuje, że pandemia i lockdown nie zniechęciły złodziei.

 

- Z naszych statystyk wynika, że pomimo kwarantanny i izolacji liczba włamań nie spada. Od stycznia do października tego roku klienci zgłosili nam niemal tyle samo przypadków kradzieży z domów i mieszkań, co rok temu – informuje Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

 

Compensa podaje, że na liście najczęściej kradzionych przedmiotów króluje mała elektronika, czyli jedna z najpopularniejszych kategorii zakupowych w czasie zbliżającego się Black Friday.

 

W co jeszcze „celują” złodzieje? Oto TOP 6 rzeczy kradzionych z domów i mieszkań (w tym z piwnic i garaży).

 

  1. Mała elektronika (smartfony, tablety, laptopy),
  2. Biżuteria (pierścionki, kolczyki, zegarki, naszyjniki i bransoletki),
  3. Elektronarzędzia (wiertarki, wkrętarki, kosiarki),
  4. Sprzęt sportowy (najczęściej rowery, narty wraz z akcesoriami, deskorolki i rakiety do tenisa),
  5. Koła i opony samochodowe (szczególnie wiosną i jesienią, czyli w okresie popytu na używane ogumienie letnie/zimowe),
  6. Gotówka (wciąż w czołówce, choć coraz częściej trzymamy ją w banku).

 

Do włamań najczęściej dochodzi, gdy właściciele nieruchomości przebywają na urlopach, a więc w czasie długich weekendów, ferii zimowych lub letnich wakacji.

 

- Złodzieje najczęściej wchodzą do domów i mieszkań przez okna. Na przykład w jednej ze zgłoszonych nam w tym roku spraw włamywacz wywiercił w oknie balkonowym otwór, przez który odblokował zabezpieczenie i dzięki temu z łatwością wszedł do środka. Z kolei do piwnic – często źle zabezpieczonych – przestępcy dostają się, zrywając kłódki – wyjaśnia Andrzej Paduszyński z Compensy.

 

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem

Od finansowych skutków kradzieży z włamaniem da się chronić. Umożliwia to ubezpieczenie nieruchomości wraz z jej wyposażeniem (tzw. ruchomościami domowymi), które obejmuje przedmioty znajdujące się w mieszkaniu lub domu, ale także w przynależących do nich piwnicy, garażu lub  budynku gospodarczym.

 

- Właściciel domu czy mieszkania i znajdującego się w nim mienia musi przed zakupem polisy oszacować wartość nieruchomości oraz swoich przedmiotów. Ważne, żeby odpowiadała ona faktycznej wartości majątku. Dzięki temu odszkodowanie po kradzieży z włamaniem pozwoli pokryć koszty powstałych wskutek włamania zniszczeń, np. uszkodzonych drzwi czy okien, a także zakup utraconych przedmiotów – tłumaczy Andrzej Paduszyński.

 

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.