Komunikaty PR

Ukraina: niemal 800 cyberataków od początku wojny

2022-07-04  |  01:00
Biuro prasowe

Z ustaleń SSSCIP wynika, że ukraińskie organizacje rządowe i sektor prywatny były celem 796 cyberataków od początku wojny, czyli od 24 lutego 2022 roku. Specjaliści od bezpieczeństwa przyznają, że intensywność incydentów nie zmniejszyła się od początku konfliktu, aczkolwiek ich jakość spada - są coraz mniej skuteczne.

Najwięcej ataków było skierowanych przeciwko administracji rządowej, władzom lokalnym, a także organizacjom odpowiedzialnym za obronę kraju, łącznie odnotowano ich 281. Spokoju nie miały też sektor finansowy (55) organizacje komercyjne (54) oraz energetyka (54).

Większość incydentów wykrytych przez SSSCIP koncentrowała się na zbieraniu informacji (242), podczas gdy pozostałe miały na celu włamanie, usunięcie lub zainfekowanie docelowych systemów złośliwym oprogramowaniem.

Dane opublikowane przez SSSCIP są zgodne z raportem Microsoftu, który wcześniej ujawnił skalę wspieranych przez Rosję cyberataków. Co ciekawe, akcje hakerów były powiązane z uderzeniami wojskowymi.

  • Warto zwrócić uwagę na fakt, iż na godzinę przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, miał miejsce udany atak na sieć satelitarną Viasat. W jego wyniku od dostępu do Internetu zostali odcięci nie tylko Ukraińcy, ale też mieszkańcy niektórych krajów europejskich. Stany Zjednoczone oraz UE nie mają złudzeń, że za tym incydentem stali Rosjanie - zauważa Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) wykrył również próby włamań rosyjskich hakerów do 128 celów w innych 42 krajach, poza Ukrainą. Większość z nich miała na celu zbieraniu wrażliwych informacji od agencji rządowych w krajach najbardziej wspierających Ukrainę.

- Nie ulega wątpliwości, że rosyjscy hakerzy wraz z wybuchem wojny, zwiększyli swoją aktywność w Polsce. To, że praktycznie nie słyszymy zbyt wiele o tego typu incydentach, wystawia dobrą ocenę służbom odpowiedzialnym za cyberochronę w naszym kraju - dodaje Mariusz Politowicz.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.