Unia Europejska zaostrza przepisy w zakresie cyberbezpieczeństwa
Projekt ustawy wymaga od producentów prowadzących działalność na obszarze Unii Europejskiej dostarczania poprawek bezpieczeństwa i aktualizacji produktów przez cały okres ich użytkowania lub pięć lat po wejściu na rynek, w zależności od tego co jest krótsze. Firmy łamiące zasady będą podlegać karom w wysokości do 15 milionów euro lub 2,5 proc, globalnych przychodów. Lista obejmuje szeroką gamę produktów, od sprzętu AGD i innych domowych sprzętów podłączonych do Internetu, aż po oprogramowanie i komputery.
- Kiedy kupujesz produkt, ważne jest, aby produkt nie posiadał luk w zabezpieczeniach. Obecnie tak się nie dzieje. To przełomowe przepisy, bowiem Europa jest pierwszym kontynentem, który wprowadza tak surowe wymagania wobec dostawców produktów cyfrowych - powiedział Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.
Nowy pomysł Unii Europejskiej budzi kontrowersję wśród dostawców. Według ZVEI (stowarzyszenie niemieckich firm elektrycznych i cyfrowych), wprowadzenie nowych zasad dotyczących cyberbezpieczeństwa wydłuży czas i podniesie koszty opracowywania nowych rozwiązań.
Produkty z komponentami cyfrowymi będą musiały wyświetlać etykiety informujące, że są zgodne z nowymi przepisami i informujące jak długo będzie udzielane wsparcie cybernetyczne. Propozycja nie obejmuje urządzeń medycznych i samochodów, bowiem są one regulowane innymi przepisami.
Firmy będą również musiały ujawnić tzw. wykaz materiałów oprogramowania, zawierający listę składników każdego produktu, co może pomóc producentom monitorować ich łańcuchy dostaw i śledzić luki w zabezpieczeniach. Projekt przepisów zawiera listę 38 krytycznych produktów technologicznych wymaganych do uzyskania ocen cyberbezpieczeństwa od niezależnego organu. Do tej grupy należą menedżery haseł i zapory ogniowe, mikrokontrolery, przemysłowe urządzenia Internetu rzeczy i inteligentne liczniki. Jednak według urzędników przygotowujących nowe przepisy około 90 proc. firm będzie w stanie dokonać certyfikacji we własnym zakresie.
W mieszkaniach pracuje wiele inteligentnych urządzeń podłączonych do Internetu. Według danych zebranych przez systemy telemetryczne Bitdefender, produkty z autorskimi zamkniętymi systemami operacyjnymi, obsługują 34 proc. inteligentnych urządzeń pracujących w domach. Niestety, odpowiadają one za 96 procent wszystkich wykrytych luk w zabezpieczeniach. Pozostałe 4 proc. przypada na sprzęt obsługiwany przez Androida, Windowsa oraz iOS.
Uważam, że projekt UE jest bardzo dobrą, idącą z duchem czasu decyzją. Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, że producenci urządzeń łączących się z Internetem po dwóch latach, a nawet wcześniej nie wydają żadnych poprawek, uaktualnień. Użytkownicy nadal korzystają z tych produktów, nie zdając sobie sprawy, że często są one furtką dla hakerów - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Warto dodać, iż w ubiegłym roku belgijska organizacja konsumencka Test-Achats przetestowała 16 połączonych urządzeń, w tym elektroniczne nianie, inteligentne odkurzacze i inteligentne telewizory. Aż dziesięć miało poważne luki w zabezpieczeniach, w tym słabe domyślne hasła i brak szyfrowania danych, co sprawiało, że można je było łatwo zhakować.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.