UNIA EUROPEJSKA ZNOSI TAJEMNICĘ WYNAGRODZEŃ - CZY LUKA PŁACOWA ZNIKNIE
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
30.03 Parlament Europejski przyjął drektywę, której celem jest zmniejszenie luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Kobiety w UE wciąż zarabiają około 13 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Business Centre Club dąży do niwelowania róznić i w ramach Certyfikatu Równości Płac, jako pierwsza organizacja w Polsce wyróżnia firmy, przestrzegające zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń.
Dzięki wdrożonej w dniu wczorjaszym przepisom europejskie firmy będą musiały podawać informacje, które umożliwią pracownikom identyfikację różnic w wysokości wynagrodzeń. Pracodawcom niestosującym się do przepisów dotyczących równości wynagrodzeń grozić bedą sankcje oraz kary finansowe. Pracownicy zyskali prawo do informacji o indywidualnym i średnim wynagrodzeniu w firmie z podziałem na płeć, a tajemnica wynagrodzeń zostanie zniesiona.
Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa dotycząca transparentności wynagrodzeń to ważny krok na drodze do likwidacji luki płacowej, która występuje w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce, według ostatniego raportu GUS, wynosi ona średnio 14,5 %. Oznacza to, że za pracę o tej samej wartości, na tym stanowisku kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni i często o tym nawet nie wiedzą. - podkreśla Katarzyna Woszczyna - Woszczyna, Wiceprezeska BCC, odpowiedzialna za wdrożenie Certyfikatu Równości Płac (CRP).
To ogromna zmiana, którą wielu pracodawcom w krajach członkowskich może być trudno zaakceptować. Niektórzy obawiają się dużej ilości sporów sądowych, spowodowanych ujawnionymi nierównościami i zastanawiają się - czy jesteśmy na takie radykalne rozwiązania gotowi? Z pewnością te zmiany będą wymagały przygotowania, ale warto zwrócić uwagę na Islandię, w której już od 2018 roku obowiązuje Standard Równej Płacy dla kobiet i mężczyzn i pracodawcy nie mają większych problemów z jego przestrzeganiem. - dodaje Katarzyna Woszczyna
Świadomość luki płacowej i konieczności jej niwelowania rośnie, także w Polsce.
Wiceprezeska BCC podkreśla, że potwierdza to zaintersowanie polskich firm uzyskaniem Certyfikatu Równości Płac, który Busienss Centre Club wdrożył w listopadzie ubiegłego roku. Wszelkie kroki zmierzające do przeciwdziałania dyskryminacji są krokami we właściwym kierunku - podusmowuje Wiceprezska BCC.
Kobiety i mężczyźni powinni być równi i ta równość musi być widoczna zarówno w systemie wynagrodzeń, dostępie do edukacji i wszystkich innych aspektach naszego życia. - twierdziła Agnieszka Holland, ambasadorka projektu BCC Kobiety, podczas wręczenia CRP.
——————————-
Projekt Certyfikat Równości Płac powstał z inicjatywy BCC Kobiety, będącego aktywną i integralną częścią Business Centre Club. To pierwsze w Polsce narzędzie, którego nadrzędnym celem jest propagowanie równości w biznesie niezależnie od płci oraz zachęcenie pracodawców do wdrażania transparentnego i symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, oraz niwelowania luki płacowej.
Wyróżnienie, przyznawane firmom na 3 lata, ma być także narzędziem do budowania świadomości na temat konieczności wyrównywania szans w biznesie niezależnie od płci. Certyfikatem wyróżniane będą firmy, które aktywnie włączają się w prorównościowe działania i mają w tym obszarze potwierdzone osiągnięcia. W ubiegłorocznej edycji projektu wyróżnione zostały następujące firmy: Grupa Santander Bank Polska, Engave, Grupa Progres, Wedia Ann, Smay oraz Grupa Łapaj Sp. z o.o. Sp. J.
BCC - największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.

Rada Przedsiębiorców apeluje o pilne zmiany prawne likwidujące nieformalny mechanizm prywatyzacji majątku przedsiębiorców

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.