UNIA EUROPEJSKA ZNOSI TAJEMNICĘ WYNAGRODZEŃ - CZY LUKA PŁACOWA ZNIKNIE
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
30.03 Parlament Europejski przyjął drektywę, której celem jest zmniejszenie luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Kobiety w UE wciąż zarabiają około 13 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Business Centre Club dąży do niwelowania róznić i w ramach Certyfikatu Równości Płac, jako pierwsza organizacja w Polsce wyróżnia firmy, przestrzegające zasad symetrycznego systemu wynagrodzeń.
Dzięki wdrożonej w dniu wczorjaszym przepisom europejskie firmy będą musiały podawać informacje, które umożliwią pracownikom identyfikację różnic w wysokości wynagrodzeń. Pracodawcom niestosującym się do przepisów dotyczących równości wynagrodzeń grozić bedą sankcje oraz kary finansowe. Pracownicy zyskali prawo do informacji o indywidualnym i średnim wynagrodzeniu w firmie z podziałem na płeć, a tajemnica wynagrodzeń zostanie zniesiona.
Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa dotycząca transparentności wynagrodzeń to ważny krok na drodze do likwidacji luki płacowej, która występuje w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce, według ostatniego raportu GUS, wynosi ona średnio 14,5 %. Oznacza to, że za pracę o tej samej wartości, na tym stanowisku kobiety otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni i często o tym nawet nie wiedzą. - podkreśla Katarzyna Woszczyna - Woszczyna, Wiceprezeska BCC, odpowiedzialna za wdrożenie Certyfikatu Równości Płac (CRP).
To ogromna zmiana, którą wielu pracodawcom w krajach członkowskich może być trudno zaakceptować. Niektórzy obawiają się dużej ilości sporów sądowych, spowodowanych ujawnionymi nierównościami i zastanawiają się - czy jesteśmy na takie radykalne rozwiązania gotowi? Z pewnością te zmiany będą wymagały przygotowania, ale warto zwrócić uwagę na Islandię, w której już od 2018 roku obowiązuje Standard Równej Płacy dla kobiet i mężczyzn i pracodawcy nie mają większych problemów z jego przestrzeganiem. - dodaje Katarzyna Woszczyna
Świadomość luki płacowej i konieczności jej niwelowania rośnie, także w Polsce.
Wiceprezeska BCC podkreśla, że potwierdza to zaintersowanie polskich firm uzyskaniem Certyfikatu Równości Płac, który Busienss Centre Club wdrożył w listopadzie ubiegłego roku. Wszelkie kroki zmierzające do przeciwdziałania dyskryminacji są krokami we właściwym kierunku - podusmowuje Wiceprezska BCC.
Kobiety i mężczyźni powinni być równi i ta równość musi być widoczna zarówno w systemie wynagrodzeń, dostępie do edukacji i wszystkich innych aspektach naszego życia. - twierdziła Agnieszka Holland, ambasadorka projektu BCC Kobiety, podczas wręczenia CRP.
——————————-
Projekt Certyfikat Równości Płac powstał z inicjatywy BCC Kobiety, będącego aktywną i integralną częścią Business Centre Club. To pierwsze w Polsce narzędzie, którego nadrzędnym celem jest propagowanie równości w biznesie niezależnie od płci oraz zachęcenie pracodawców do wdrażania transparentnego i symetrycznego systemu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, oraz niwelowania luki płacowej.
Wyróżnienie, przyznawane firmom na 3 lata, ma być także narzędziem do budowania świadomości na temat konieczności wyrównywania szans w biznesie niezależnie od płci. Certyfikatem wyróżniane będą firmy, które aktywnie włączają się w prorównościowe działania i mają w tym obszarze potwierdzone osiągnięcia. W ubiegłorocznej edycji projektu wyróżnione zostały następujące firmy: Grupa Santander Bank Polska, Engave, Grupa Progres, Wedia Ann, Smay oraz Grupa Łapaj Sp. z o.o. Sp. J.
BCC - największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.