Komunikaty PR

Unilever podsumowuje kolejny rok drogi do redukcji plastiku

2020-10-29  |  13:41
Biuro prasowe

 

Unilever, właściciel m.in. marek takich jak: Dove, Domestos, Knorr, Cif, czy Magnum, podsumował kolejny rok działań związanych z redukcją odpadów plastikowych. Pomimo pandemii Covid-19, firma znacznie zwiększyła wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

W ubiegłym roku Unilever stał się pierwszym dużym producentem towarów konsumpcyjnych, który zobowiązał się do tak znaczącej redukcji plastiku w swoim portfolio. Firma poinformowała, że do 2025 r. o połowę zmniejszy zużycie pierwotnego plastiku, redukując zużycie opakowań z tworzyw sztucznych o ponad 100 tys. ton i zwiększając wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu. W ciągu roku firma:

  • zwiększyła wykorzystanie plastiku pochodzącego z recyklingu opakowań od konsumentów (PCR) do blisko 75 000 ton*, co stanowi ponad 10 proc. używanego przez nią plastiku. To duży krok w realizacji celu, który zakłada, że do 2025 r. Unilever stosować będzie co najmniej 25 proc. plastiku PCR w opakowaniach swoich produktów. Firma spodziewa się też, że wykorzystanie PCR podwoi się w ciągu następnych 12 miesięcy;
  • wprowadziła innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do całkowitego ograniczenia użycia plastiku. Jednym z nich jest zastosowanie nadających się do recyklingu pojemników na lody, wyprodukowanych na bazie papieru. Rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić około 4 500 ton plastiku;
  • kontynuowała prace nad stworzeniem i testowaniem nowych modeli biznesowych, związanych z opakowaniami wielokrotnego użytku i wielokrotnego napełniania;
  • opracowała szczegółowe plany dla poszczególnych krajów, dotyczące zbierania i przetwarzania opakowań plastikowych w ilości większej niż ta, którą wprowadza na rynek.

 

– Kultura produktów jednorazowych i związane z nią modele biznesowe niestety nadal dominują w naszym życiu i niszczą naszą planetę. Mimo trudnych warunków nie możemy jednak zapominać o skali problemu zanieczyszczenia plastikiem. Bardzo ważne jest, abyśmy we współpracy z innymi producentami branżowymi wciąż ograniczali liczbę zużywanych przez nas tworzyw sztucznych i efektywnie przechodzili na gospodarkę o obiegu zamkniętym – mówi Alan Jope, CEO Unilever.

Nowe podejście do plastiku

Unilever prowadzi badania w zakresie poszukiwania nowych sposobów dostarczania produktów, kierując się przy tym zasadą "Less, Better, No" plastic.

  • Poprzez Less Plastic (Mniej Plastiku) Unilever rozumie badania i opracowanie nowych opakowań. W Polsce w keczupie Hellmann’s zastąpiono czerwoną butelkę PET na łatwiejszą do ponownego przetworzenia butelkę transparentną PET oraz zmniejszono gramaturę o 33% - dzięki czemu tylko w Polsce wyeliminowano 40 ton plastiku w skali roku. Innym lokalnym przykładem mogą być nadające się do recyklingu i wykonane w 99% z papieru opakowania lodów Ben&Jerry’s. We Francji marka Signal wprowadziła na rynek szczoteczkę do zębów z wymienną główką i metalowym uchwytem. Do produkcji wymiennych głowic wykorzystywany jest plastik PCR, co redukuje użycie pierwotnego plastiku o 95%.
  • Better Plastic (Lepszy Plastik) czyli używanie do produkcji opakowań plastików pochodzących z recyklingu najlepiej opisać na przykładach. Dove, jedna z największych na świecie marek kosmetycznych przeszła na wykorzystywanie butelek pochodzących w 100% z recyklingu. Dzięki temu rozwiązaniu tylko w naszym kraju używane jest aż 500 ton mniej pierwotnego plastiku rocznie. Innymi markami dostępnym na polskim rynku, których opakowania się w 100% wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu są również Seventh Generation, czy Love Beauty and Planet. Magnum wypuszcza na rynek w Europie 7 milionów opakowań lodów  wykonanych z plastiku pochodzącego z recyklingu. Od początku przyszłego roku również w Polsce będą dostępne pinty Magnum w opakowaniach wykonanych w 100% z PCR. Z kolei  w Niemczech marka Seventh Generation wprowadziła na rynek butelki wykonane z pozyskiwanego lokalnie w Hamburgu plastiku pochodzącego z recyklingu.
  • W ramach inicjatywy No Plastic (Bez Plastiku) w Polsce wszystkie majonezy Hellmann’s są teraz dostępne wyłącznie w szklanych opakowaniach. Wśród rozwiązań wprowadzonych już w innych krajach warto wspomnieć opakowania produktów z zerową zawartością plastiku wprowadzone przez markę Seventh Generation. Z kolei marka PG Tips do 2021 r. usunie folię plastikową z pudełek, wprowadzając w pełni biodegradowalne torebki na herbatę.

 

Unilever współpracuje z wieloma partnerami, pomagając w zbiórce i przetwarzaniu opakowań plastikowych. W tym celu realizuje programy w wielu krajach, w tym w Brazylii, Indiach, Indonezji, na Filipinach, w Rosji, RPA, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Wkraczając w refillową rewolucję

Refill to nic innego, jak możliwość ponownego napełnienia pustych butelek po ulubionych produktach kosmetykach, żelach pod prysznic czy detergentach. Pierwszym produktem do prania refill Unilever było OMO Concentrate. Produkt został przetestowany w Brazylii w 2019 r. i odniósł wielki sukces. Na jego użytkowanie zdecydowało się 30 proc. tamtejszych konsumentów.

W ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia na rynek w Wielkiej Brytanii Cif Ecorefills, Unilever zredukował 171 ton tworzyw sztucznych w samej Wielkiej Brytanii i umożliwił setkom tysięcy klientów ponowne użycie butelek typu spray bez potrzeby zakupu kolejnych. Ten rozcieńczalny format został od tego czasu wprowadzony w Polsce oraz wielu krajach europejskich, Kanadzie i Australii.

Unilever kontynuuje też testowanie stacji refillowych w sklepach. Nawet w trakcie Covid-19 firma planuje kolejne pilotaże na całym świecie. W tym miesiącu w Wielkiej Brytanii Unilever uruchomił swoją największą w Europie stację refillową. W automatach można napełnić opakowania wielokrotnego użytku środkami do prania, czy produktami do higieny osobistej.

Aby przyspieszyć przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego i jeszcze bardziej ograniczyć wykorzystanie tworzyw sztucznych, firma powołała dedykowane zespoły, które zajmują się opracowywaniem nowych modeli biznesowych.

– Ponowne wykorzystywanie i wielokrotne napełnianie opakowań może radykalnie zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, dlatego przeprojektowanie naszych produktów stanowi dla nas priorytet. Na przykład inwestycja w Cif Ecorefill rozpoczęła się jako projekt pilotażowy w Wielkiej Brytanii, a obecnie została wprowadzona w kolejnych krajach. Podejście "testuj, ucz się i udoskonalaj" jest niezbędne, aby uświadomić nam, do czego jeszcze jesteśmy w stanie dojść w zakresie modelu refill.

Kontynuujemy także działania dotyczące rozwiązań refill w sklepach – również w warunkach Covid-19. W tym miesiącu w Wielkiej Brytanii nawiązaliśmy współpracę z siecią Asda. Testujemy możliwość uzupełniania opakowań niektórymi produktami do prania, pielęgnacji ciała czy herbatą. Będziemy współpracować z partnerem, ponieważ wierzymy, że tego typu rozwiązania mają sens – niezależnie od tego, czy opakowania będą uzupełniane w domu, w sklepie, czy w podróży.

Jesteśmy zdeterminowani, aby dokonać prawdziwej rewolucji w ponownym użyciu i uzupełnianiu opakowań. Dziś dzielimy się naszymi doświadczeniami i z nadzieją patrzymy na szansę współpracy z rządami, organizacjami pozarządowymi i szeroko pojętym przemysłem, aby jak najszybciej przejść od fazy pilotażowej do wprowadzania rozwiązań na szeroką skalę – powiedział Richard Slater, dyrektor ds. badań i rozwoju Unilever.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych Biuro prasowe
2024-04-26 | 08:00

Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych

Co 5. firma nie reguluje zobowiązań wobec kontrahentów, bo sama nie otrzymuje zapłaty od klientów – wynika z badania „Przeterminowanie faktur w polskich
Gospodarka Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w I kw. 2024 r.
2024-04-23 | 14:00

Przenoszenie rachunków bankowych w systemie Ognivo w I kw. 2024 r.

W I kw. 2024 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu Ognivo, podjęło 4 796 osób. Najwięcej wniosków w tym kwartale – ponad dwa tys. –
Gospodarka Majówka - wymarzony okres dla złodziei. Sklepy, lotniska i podróżni narażeni
2024-04-23 | 09:07

Majówka - wymarzony okres dla złodziei. Sklepy, lotniska i podróżni narażeni

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez większość z nas majówka. Planujemy wyjazdy, wypady za miasto, albo zwyczajnie przeznaczymy ten czas na wypoczynek w domowym zaciszu.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.