UOKiK zatwierdził: Fundusz Tonsa i Kajima Properties wchodzą na polski rynek
Fundusz Tonsa wspólnie z Kajima Properties, jedną z największych globalnych grup inwestycyjnych w zakresie nieruchomości komercyjnych będą wspólnie realizować nową inwestycję mieszkaniową w Gdańsku. Zawarta umowa o współpracy wytycza dla obu partnerów nowe kierunki działania i stanowić będzie podstawę do realizowania również kolejnych projektów na terenie Polski i Europy. Obaj partnerzy otrzymali właśnie pozytywną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zezwalającą na powołanie nowej spółki.
Do polskich aktywów Funduszu Tonsa należy m.in. Olivia Business Centre w Gdańsku. To największe i najnowocześniejsze centrum biurowo-biznesowe w aglomeracji trójmiejskiej. Jego docelowa wielkość znacznie przekroczy 200 000 mkw., a już obecnie wynosi 175 000 m kw., co uczyniło Olivię Business Centre największym projektem biurowym w Polsce. Najwięksi rezydenci Olivii to Airhelp, Amazon, Arrow, Bayer, Deloitte, Energa, EPAM, Fujifilm, Nordea, PwC, Ricoh, Sii, Staples, ThyssenKrupp.
Kajima Properties jest aktywnym europejskim specjalistą w zakresie inwestycji, rozwoju i zarządzania aktywami w zakresie nieruchomości komercyjnych oraz spółką zależną będącą w całości własnością Kajima Corporation of Japan. Założona w 1840 roku, jest jedną z najstarszych i największych firm budowlanych operujących w Japonii, realizującą projekty na całym świecie. Europejska siedziba Kajima Properties znajduje się w Londynie, a obszar jej działania obejmuje Europę Zachodnią i Środkową, a koncentruje się w sektorach logistyki, biur i mieszkań.
Nowo utworzony podmiot swoją działalność będzie skupiać w segmencie budownictwa nieruchomości z przeznaczeniem do prywatnego najmu. Jego główna działalność obejmie długoterminowe projekty w sektorze mieszkaniowym na rynku europejskim, z wykorzystaniem innowacyjnych i elastycznych metod budowlanych.
Marcin Szpak, przedstawiciel Tonsa: Dotychczasowe działania w Polsce koncentrowaliśmy w segmencie biurowym oraz produkcji budowlanej, a tym kontraktem rozpoczynamy naszą aktywność w segmencie mieszkań na wynajem. W naszych projektach wykorzystujemy system budownictwa modułowego VIVIA, który pozwala na szybką realizację obiektów pod klucz, znakomitą jakość i wysokie parametry środowiskowe. To właśnie szybkość, wysoka jakość i odpowiedzialność środkowiskowa będą naszymi znakami rozpoznawczymi. Segment Build-To-Rent ma duży potencjał rozwoju i cieszę się, że działamy w joint venture z tak znakomitym partnerem jak Kajima.
Daniel Bumpstead z Kajimy: To partnerstwo i nasza pierwsza inwestycja w Gdańsku przyniesie produkt, który będzie odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalnie zarządzane wysokiej jakości mieszkania w Polsce oraz zapewni nowoczesne, stylowe i elastyczne rozwiązanie będące w zasięgu naszych ambitnych i świadomych klientów. Kajima ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu i zarządzaniu udanymi projektami z sektora najmu prywatnego w USA, a ponieważ sektor ten jest coraz bardziej postrzegany jako kluczowy sektor nieruchomości w Europie, postrzegamy Polskę jako rynek o dużym potencjale, który oferuje znaczne możliwości wzrostu dla naszego portfela.
Doradcą w projekcie jest firma Colliers.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.