Komunikaty PR

URBANCARD rośnie w siłę – kolejne gminy skorzystają z nowoczesnych płatności

2024-09-02  |  09:30
Biuro prasowe

Od początku września do grona beneficjentów udogodnień w ramach systemu URBANCARD dołączyli pasażerowie komunikacji miejskiej z czterech kolejnych gmin w okolicy Wrocławia. To element konsekwentnie realizowanego procesu zwiększania dostępu podróżnych do nowoczesnych form płatności za przejazd środkami transportu publicznego w ramach Aglomeracji.

Aktywna promocja lokalnego transportu w toku

2 września br. do systemu URBANCARD zostały włączone cztery kolejne gminy – po Kątach Wrocławskich i Czernicy przyszedł czas na Wisznię Małą, Żórawinę, Kobierzyce i Siechnice. To kolejny etap zwiększania atrakcyjności transportu publicznego dla mieszkańców Aglomeracji Wrocławskiej.

W praktyce poza punktami stacjonarnymi, takimi jak kioski czy automaty biletowe, pasażerowie miejskiej komunikacji będą mogli dokonać zakupu biletów już na pokładzie pojazdów, przez portal online (www.urbancard.pl) oraz w aplikacjach mobilnych. W przypadku autobusów do dyspozycji podróżnych są mobilne kasowniki, za pośrednictwem których w kilka sekund zrealizują transakcję.

Potencjał wdrożenia rozwiązania opartego na zbliżeniowych kartach płatniczych potwierdzają dane rynkowe. Według analiz NBP, łącznie w obiegu znajduje się 45 mln kart płatniczych, z czego aż 98 proc. jest wyposażonych w funkcje zbliżeniowe. Zdecydowana większość kart w portfelach Polaków to tzw. debetówki. Liderem rynku w tym zakresie jest organizacja płatnicza Visa (blisko 56 proc.).

Prosty, szybki i wygodny zakup biletu na pokładzie pojazdu

Opłacenie przejazdu w ramach systemu URBANCARD już na pokładzie pojazdów transportu publicznego jest dla pasażerów proste, szybkie i wygodne. Wystarczy na wyświetlaczu wybrać preferowany bilet, przyłożyć zbliżeniową kartę płatniczą lub jej nośnik w postaci smartfona lub smartwatcha, a płatność zostanie zaakceptowana „od ręki”. Transakcja zrealizowana w ten sposób nie będzie wymagała druku papierowego potwierdzenia – dla każdego zakupu zostanie wygenerowany tzw. token (unikalny identyfikator), a bilet będzie zapisany w systemie centralnym przewoźnika. Użyta przez pasażera karta płatnicza (bądź jej odpowiednik) stanie się identyfikatorem potwierdzającym uprawnienia do przejazdu.

Mocne zaplecze dla innowacji

System URBANCARD jest uznawany za rynkowy benchmark w zakresie nowoczesnych płatności
w transporcie publicznym
. Płatności zbliżeniowe za bilety komunikacji miejskiej, dokonywane
w pojazdach komunikacji miejskiej w ramach systemu, są realizowane na podstawie regulacji organizacji płatniczych Visa – MTT (Mass Transit Transaction) oraz Mastercard – PaYG (Pay as You Go). Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest niezwłoczna akceptacja zakupu biletu, co istotnie skraca cały proces. Autoryzacja płatności jest realizowana w trybie offline, ale sam zakup biletu odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego podmiotu, który akceptuje płatności bezgotówkowe, np. w sklepie.

W przypadku kontroli wystarczy przyłożyć do czytnika uprawnionej osoby kartę płatniczą, smartfon lub smartwatch – w zależności od tego, w jaki sposób została zrealizowana transakcja. Należy przy tym podkreślić, że jedyną informacją dostępną dla kontrolera będzie to, czy przy użyciu danej karty (lub jej nośnika) został kupiony bilet. Za maksymalne zabezpieczenie płatności odpowiada Mennica Polska, która systematycznie potwierdza swoje kompetencje w tym zakresie prestiżowym certyfikatem PCI DSS (zgodność z rygorystycznymi wytycznymi organizacji płatniczych Visa i Mastercard).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach? Biuro prasowe
2025-07-17 | 08:00

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pożyczki online a emigracja – dlaczego warto o nich mówić?  Coraz więcej Polaków wybiera życie za granicą, szukając stabilizacji, lepszych zarobków
Finanse Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
2025-07-17 | 06:00

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Dzisiaj zarządzanie firmą to znacznie więcej niż troska o produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług. Przedsiębiorca, który chce skutecznie się rozwijać i utrzymać
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.