Komunikaty PR

Uszczelnienia elementów dachu – co muszę o nich wiedzieć?

2021-06-16  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alicja Zakrzewska
Fama PR Sp. z o.o.

Żeromskiego 62/2
50-312 Wrocław
alicja|famapr.pl| |alicja|famapr.pl
605734638
www.superdekarz.pl

W trakcie budowy inwestor wkracza w świat nowych terminów i żargonu budowlanego. W ramach poznawania produktów, które mają wpływ na szczelność dachu, opisaliśmy znaczenie funkcjonalności dachówek przejściowych i ich dopasowania do modeli wybranych dachówek. Inną grupą akcesoriów, na które inwestor nie zwraca większej uwagi, a które mają znaczenie estetyczne i funkcjonalne, są taśmy uszczelniająco-wentylacyjne na kalenice i naroża oraz do obróbek kominów. Do czego służą i dlaczego ważna jest ich jakość? Wyjaśnia doświadczony wykonawca dachów i wielokrotny finalista programu SUPERDEKARZ 2020, Daniel Czarnecki.

Obróbki a uszczelnianie

Podczas prac dekarskich na dachu spadzistym wykonawca musi fachowo wykończyć obróbkę komina, okna dachowego czy załamania połaci dachu tak, aby zetknięcie się dwóch różnych materiałów i płaszczyzn nie ucierpiało na szczelności. Przez wiele lat typowym materiałem do obróbki komina była blacha. Ponieważ nie jest to materiał elastyczny, wprowadzenie nowocześniejszego rozwiązania, jakim jest taśma, znacznie poprawiło pracę dekarzy i efektywność oraz estetykę obróbek. 

Dziś trudno mi wyobrazić sobie pracę na dachu bez prekursorskiego rozwiązania marki Braas – taśmy Wakaflex 2, która jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem do estetycznego połączenia dachu z kominem, ścianami bocznymi lukarn czy innymi elementami, które wystają ponad dach – mówi inż. Daniel Czarnecki, właściciel firmy Czar-Dach, Stargard Szczeciński. - Plastyczność taśmy Wakaflex zastępuje czynności lutowania czy kłopotliwego przyklejania, ponieważ elastyczność wzdłuż i w poprzek umożliwia szybkie i szczelne obrobienie narożników komina – dodaje Superdekarz.

 

Tak więc samospajające się właściwości materiału taśmy Wakaflex i odporność na odkształcenia, a także wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne oraz upływ czasu sprawiają, że produkt jest wart uwagi nie tylko dekarza, ale i inwestora. Innym atutem jest bogata paleta kolorystyczna, co sprawia, że łatwo dopasować kolor taśmy do koloru dachówek. I na koniec – Wakaflex 2 ma 20 lat gwarancji na wodoszczelność udzielonej przez producenta, markę BMI Braas. 

 

Uszczelnianie a wentylacja

Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się nie tylko szczelność, ale również wentylacja. To dzięki niej pod połacią nie gromadzi się wilgoć, a swobodny przepływ powietrza pozwala na jej odprowadzenie do atmosfery. Elementami składowymi dachu, które muszą zapewnić szczelność oraz wentylację są: okap, kalenica i naroże.

Tu również z pomocą przychodzą specjalistyczne taśmy, które dają się plastycznie formować nawet na wysokoprofilowanych dachówkach, a przy tym zapewniają wentylację i chronią przed wnikaniem deszczu i śniegu. Jednym z bardzo popularnych w Europie produktów do stosowania na kalenicę i naroże jest taśma uszczelniająco-wentylacyjna Figaroll Plus.

Taśmę Figaroll Plus montuje się na dachach skośnych o minimalnym nachyleniu 150. Choć jej montaż nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, jest łatwy i szybki, to trzeba przeprowadzić go zgodnie ze sztuką dekarską – mówi Daniel Czarnecki, Superdekarz i Certyfikowany Dekarz Braas. – Drugim wartym uwagi produktem do stosowania zarówno na dach pokryty dachówką profilowaną, jak i płaską, jest taśma Metalroll 2, w której innowacyjna technologia pozwala na rozciągnięcie poprzeczne taśmy z 26 aż do 32 cmPodczas przygotowywania zestawienia materiałów i kosztów budowy dachu zawsze zwracam uwagę inwestora na wysoką jakość produktów, a w szczególności tych, które odpowiadają za wentylację i szczelność połączeń z dachówką.

Doświadczeni dekarze, szczególnie ci zrzeszeni w ogólnopolskim programie branżowym SUPERDEKARZ, z pewnością znają te produkty, niemniej inwestor powinien upewnić się, jakiej marki taśmy uszczelniająco-wentylacyjne mają być użyte na jego dachu. Kolejną grupą produktów, które powinny być wybrane przez inwestora świadomie, są membrany dachowe, których zadaniem jest niedopuszczanie do przenikania wilgoci i wody bezpośrednio w materiały izolacyjne. O tym w kolejnym odcinku cyklu „Dylematy inwestora”.

*

Program SUPERDEKARZ powstał w 2008 roku z inicjatywy marki Braas. Jego ideą była integracja środowiska dekarskiego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych dekarzy na coraz bardziej wymagającym rynku. Ten największy w Polsce program łączy w sobie rywalizację m.in. o położenie największej ilości dachów, a także system szkoleń - od wykonawstwa po techniki sprzedaży i marketingu. Portal SUPERDEKARZ.PL to z kolei źródło porad związanych z budową i konserwacją dachów, skierowany zarówno do osób zainteresowanych budownictwem, profesjonalnych dekarzy, jak i osób planujących budowę lub właścicieli własnego domu. Strona zawiera m.in. praktyczną wyszukiwarkę Superdekarzy oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas działających w Polsce.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fama PR Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Komfort nauki na nowy rok szkolny z Komfort Biuro prasowe
2024-08-09 | 14:00

Komfort nauki na nowy rok szkolny z Komfort

Oto kilka praktycznych rozwiązań, które przekształcą pokój ucznia w prawdziwą oazę skupienia. Krok 1: Zaplanuj przestrzeń Chaos i bałagan w pokoju mogą rozpraszać i
Konsument Wielka zbiórka ubrań i innych tekstyliów w 14 centrach NEPI Rockcastle
2024-08-09 | 11:10

Wielka zbiórka ubrań i innych tekstyliów w 14 centrach NEPI Rockcastle

W Polsce rocznie aż 2,5 mln ton wszystkich odpadów stanowią odpady tekstylne[1]. Chociaż połowa z nich nadaje się do odzysku, to tak się nie dzieje. Dlatego tak ważna
Konsument Jak oszczędzać na zakupach produktów dla zwierząt?
2024-08-05 | 11:41

Jak oszczędzać na zakupach produktów dla zwierząt?

  Jak oszczędzać na zakupach produktów dla zwierząt? Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o pupila wiąże się z pewnymi kosztami. Jednak istnieje wiele sposobów,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.