Komunikaty PR

Velvet CARE płynnie sięga po nowoczesne rozwiązania ERP

2024-05-14  |  08:00
Kontakt
Patrycja Kaleta-Łuczynowicz
Linkleaders

Piotrkowska 148/150
90-631 Łódź
patrycja.kaleta|linkleaders.pl| |patrycja.kaleta|linkleaders.pl
505 223 994
https://www.linkleaders.pl/

W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, firmy muszą stale dostosowywać się do nowych wyzwań i trendów. Jednym z kluczowych czynników sukcesu jest posiadanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które umożliwiają efektywną pracę i podejmowanie świadomych decyzji biznesowych. W odpowiedzi na te potrzeby, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie systemów ERP, takich jak SAP S/4HANA. To droga, na którą w pewnym momencie z sukcesem zdecydowała się także firma Velvet CARE, a ważnym wymogiem było to, by wdrożenie nie wymagało zatrzymania produkcji.

Według danych Eurostatu w 2021 roku z systemów ERP korzystało 38 proc. europejskich przedsiębiorstw. Polskie firmy odstawały nieco od średniej, nad Wisłą na takie wdrożenia zdecydowało się wówczas bowiem 32 proc. organizacji. Jednak, jak podkreślają eksperci, świadomość przedsiębiorstw regularnie rośnie, a zalety wdrożeń ERP, przekładających się m.in. na obniżenie kosztów operacyjnych, poprawę jakości danych, czy też możliwości ich kontrolowania i szybszego podejmowania na ich podstawie decyzji, są niezaprzeczalne.

W stronę sprawniejszych procesów biznesowych

Velvet CARE to jeden z największych producentów wyrobów higienicznych w Europie Środkowej. Firma działa pod obecną nazwą od ponad 10 lat, ale bazuje na ponad 100 latach tradycji papiernictwa w Kluczach, gdzie mieści się jeden z jej zakładów produkcyjnych. Grupa Velvet CARE zatrudnia około 900 osób w Polsce i Czechach, a jej produkty, które powstają w ramach 18 linii przetwórczych, trafiają na rynek polski i około 30 innych rynków eksportowych.

W pewnym momencie Velvet CARE zdecydowało się na wdrożenie systemu SAP S/4HANA, w modelu on-premise. Projekt był elementem szerzej zakrojonej strategii transformacyjnej. Wśród celów, jakie Grupa Velvet CARE stawia inwestycjom w nowoczesną infrastrukturę informatyczną, jest bowiem zwiększanie bezpieczeństwa i stabilności działania, rozwijanie efektywności procesów produkcyjnych i zarządczych oraz integracja w jeden ekosystem, który umożliwi w przyszłości jak najpełniejszą wymianę informacji, analizę danych i raportowanie.

Do decyzji o wdrożeniu doprowadziła zatem przede wszystkim potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa technologicznego. Dużą rolę odegrała też świadomość wagi ciągłego wsparcia i aktualizacji systemów. Od początku było także wiadomo, że wybrane rozwiązania muszą wspierać dalszy, dynamiczny rozwój organizacji, dlatego wybrano system SAP S/4HANA. Partnerem technologicznym projektu został dotychczasowy partner Plaut Consulting Polska, z którym współpraca Velvet jest kontynuowana od 2013 roku. Plaut Consulting Polska Sp. z o.o. to  dynamiczna i innowacyjna firma, która dzięki wysokim kwalifikacjom zatrudnianych konsultantów, oferuje Klientom kompleksowe usługi związane z transformacją cyfrową z wykorzystaniem rozwiązań SAP. Firma należy do międzynarodowej grupy msg Plaut, która z kolei jest częścią grupy msg, zatrudniającej blisko 11 000 pracowników, posiadających ekspertów w 35 krajach.

Ważna diagnoza ryzyk

Duże znaczenie dla osób zaangażowanych w projekt miała uważna identyfikacja ryzyk, wynikających z wdrożenia i zapewnienie rozwiązań, które przełożą się na ich neutralizację. Wśród zdefiniowanych zagrożeń znalazło się m.in. ryzyko zatrzymania procesów w spółce, braku komunikacji z systemami zewnętrznymi, a także obciążenia wynikające z ewentualnego błędnego zaprojektowania procesów, braku wiedzy pracowników i niekompletnego przetestowania nowego systemu. Firma nie mogła sobie pozwolić na zatrzymanie codziennych procesów produkcyjnych. Z tego względu zdecydowano się na strategię konwersji z eksploatowanego systemu SAP, zapewniającą ewolucję, a nie rewolucję, zachowanie danych historycznych i minimalizację przestoju. Ważnym wyznacznikiem było także dążenie do najkrótszego możliwej niedostępności systemu produkcyjnego w ramach finalnej konwersji. Pod tym kątem uważnie przygotowano narzędzia służące m.in. kontroli i wychwyceniu oraz naprawieniu błędów przed rozpoczęciem samej konwersji i umożliwiające szczegółowe zaplanowanie kolejnych kroków.

Kluczowy moment

Bardzo ważnym elementem projektu była zatem chwila startu. Na tzw. „go live” w formule online przeznaczono 3 dni i 2 noce. Proces zaplanowano szczegółowo, co do godziny, istniał też szczegółowy plan awaryjny na wypadek niepożądanego dłuższego przestoju. W tym czasie wszyscy pracownicy mogli korzystać z utworzonego w tym celu kanału informacyjnego na platformie MS Teams, a produkcja niezmiennie prowadzona była w codziennym rytmie.

Wdrożenie przeprowadzono z sukcesem, choć w jego trakcie pojawiło się kilka wyzwań związanych z backupem danych, czy poprawkami. Zmierzenie się z nimi było możliwe m.in. dzięki dobrze zaplanowanym migracjom testowym, planowi awaryjnemu, rozwiązywaniu problemów na odpowiednich poziomach, współpracy, a także trwającemu przez tydzień po wdrożeniu wsparciu technologicznemu 24 h.

– Wdrożenie systemu SAP S/4HANA w Velvet CARE było złożonym procesem, a dzięki zaangażowaniu wszystkich stron, udało nam się osiągnąć sukces. Jednym z najważniejszych czynników, które się do tego przyczyniły, była dobra komunikacja pomiędzy uczestnikami projektu. Dzięki temu mogliśmy wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania. Cały projekt trwał 6 miesięcy i w 99 procentach został przeprowadzony online. Finalna konwersja sprawiła, że system produkcyjny był niedostępny jedynie przez dwie doby, a przestoju produkcji nie było wcale, co jest imponującym wynikiem, zważywszy na to, że projekt wymagał weryfikacji niemal tysiąca operacji – podsumowuje Joanna Forkajm-Stachura, Managing Director z Plaut Consulting.

Dzięki projektowi wdrożenia SAP S/4HANA firma Velvet CARE zyskała nowoczesne narzędzia. Celem było ujednolicenie i usprawnienie procesów biznesowych, poprawa efektywności operacyjnej i zwiększenie bezpieczeństwa danych. Wdrożenie było dużym wyzwaniem, ale również szansą na rozwój. Aktualnie grupa planuje kolejne wdrożenia w swoich spółkach oraz dalszy rozwój w zakresie wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych m.in. w obszarach planowania produkcji, analityki, współpracy z dostawcami czy automatyzacji procesów HR, co pozwoli na dalsze zwiększenie efektywności operacyjnej i konkurencyjności.

– Wdrożenie systemu ERP to wymagający projekt. Aby zakończyć go z powodzeniem, należy odpowiednio przygotować się do realizacji. Wśród kluczowych czynników sukcesu takiego przedsięwzięcia, ważną rolę odgrywa faza przygotowawcza, obejmująca przede wszystkim dokładną analizę bieżących procesów biznesowych oraz zidentyfikowanie obszarów do poprawy. W projektach migracyjnych z poprzednich wersji SAP warto pochylić się nad kwestią usprawnień, jakie wnosi system S/4HANA do już realizowanych procesów (na przykład z wykorzystaniem automatycznych narzędzi takich jak Process Insights) oraz zwrócić uwagę na nowe funkcjonalności systemu S/4HANA i rozwiązań komplementarnych. Mogą one usprawnić obszary nieobjęte do tej pory systemem lub nawet umożliwić wdrożenie nowego modelu biznesowego i strategii niemożliwych do zrealizowania na starym systemie – dodaje Marcin Mazurkiewicz z SAP.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu

W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.