Komunikaty PR

VI Forum Kultury bez Barier: Dostępna bibli1oteka – wymogi/potrzeby/możliwości

2020-11-19  |  10:15
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Zawadzka
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
katarzyna.zawadzka|goodonepr.pl| |katarzyna.zawadzka|goodonepr.pl
796 996 240
www.goodonepr.pl/
Do pobrania press ( 0.06 MB )

Nikogo nie trzeba przekonywać, że biblioteka to miejsce dla Wszystkich. Ale jak to zrobić, aby była ona dostępna dla naprawdę każdego, np. dla osób z niepełnosprawnościami?

Zainspirowani projektem "Rzecznicy dostępności w bibliotece" prowadzonym wspólnie ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, postanowiliśmy podczas tegorocznego forum skupić się właśnie na kwestii dostępności w bibliotekach. Sprawa jest ważna także z uwagi na obowiązujące prawo - ogłoszone w ostatnim czasie ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nakładają na instytucje publiczne konkretne obowiązki.

Jakie to powinności i jak im sprostać? Odpowiedź pomogą nam znaleźć eksperci od dostępności i, a może przede wszystkim, przedstawiciele bibliotek z całej Polski, jedni i drudzy podzielą się bowiem doświadczeniem i pomysłami na przełamywanie barier.

Zapraszamy na wielki kiermasz dobrych praktyk, będziemy ćwiczyć, wzajemnie się inspirować i udowadniać, że warto zachwycić się dostępnością. Bo tak naprawdę dostępność to spotkanie ludzi z ludźmi, a akty prawne mają ją tylko uporządkować.

 

ZGŁOŚ SIĘ: https://bit.ly/forum_biblioteki

KIEDY: 20 listopada (piątek) godz. 10:00

GDZIE: Forum odbędzie się na platformie Zoom. Link zostanie wysłany nie później niż dwie godziny przed rozpoczęciem wydarzenia, na adres, z którego dokonane zostało zgłoszenie.

DOSTĘPNOŚĆ: tłumacz PJM

KOSZT: Udział w forum jest bezpłatny.

ORGANIZATOR: Fundacja Kultury bez Barier, Teatr Ochoty, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

PARTNER: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

WYMAGANIA TECHNICZNE: komputer, telefon z dostępem do Internetu

 

PROGRAM

10:00-10:50 Dostępna biblioteka

  • Robert Więckowski - Fundacja Kultury bez Barier
  • Julia Woźniak i Sonia Wąsowska - Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga – Południe m. st. Warszawy

10:50-11:40 Pomysł na dostępność

  • Dorota Surman - Filia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
  • Renata Igielska - Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
  • Anna Sabiłło i Magda Rusnok - Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
  • Joanna Kaska - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie

11:40-12:00 Przerwa

12:00-12:45 Wirtualna odsłona biblioteki a dostępność cyfrowa

  • Anna Rutkowska - Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
  • Jacek Zadrożny - specjalista ds. dostępności cyfrowej
  • Jacek Królikowski - Prezes Zarządu FRSI
  • Robert Więckowski - Fundacja Kultury bez Barier

12:45-13:00 Przerwa

13:00-15:00 Blok warsztatowy*

  • Jak pisać o dostępności we wnioskach o dotację.
  • Jak zaplanować projekt z zapewnieniem dostępności.

*Blok dla 5 bibliotek, które przy rejestracji wyrażą chęć uczestnictwa w warsztacie.
Jedna grupa warsztatowa będzie składała się z 3-5 osób z jednej biblioteki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-07-31 | 11:00

Pracownicy systemu ochrony zdrowia w obronie dzieci: jak reagować na przemoc?

  Dzięki codziennym kontaktom z dziećmi, personel medyczny i pozamedyczny ma wyjątkową szansę zauważania i identyfikacji przypadków przemocy. Teraz, dzięki obowiązkowi wdrożenia przez podmioty prowadzące
Problemy społeczne 7 na 10 młodych Polaków na garnuszku u rodziców
2024-07-30 | 15:02

7 na 10 młodych Polaków na garnuszku u rodziców

Młodzi Polacy w wieku od 18 do 34 lat coraz częściej pozostają w domu rodzinnym. Ze statystyk Eurostatu za 2023 rok wynika, że odsetek młodych
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-07-29 | 11:30

Europa dwóch standardów – Polacy płacą za wielkie koncerny

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, w którym koszty zbiórki odpadów opakowaniowych ponoszą wyłącznie mieszkańcy w ramach opłat gminnych. Zagraniczne koncerny w Polsce płacą znacznie mniej za

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Przemysł spożywczy

Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja

Biometan mógłby w przyszłości pokryć nawet połowę krajowego zapotrzebowania na paliwa gazowe oraz przyczynić się do wykreowania całego nowego łańcucha wartości w gospodarce. W Polsce potencjał produkcji tego gazu sięga nawet 16 mld m3 rocznie, przy czym realnie dostępne substraty do jego produkcji pozwalają na wytworzenie ok. 9 mld m3 biometanu rocznie – pokazuje nowy raport Polskiej Organizacji Biometanu. Eksperci wskazują, że Polska mogłaby się stać europejskim potentatem w produkcji tego gazu, ale jak dotąd nie działa jeszcze żadna taka instalacja.

Ochrona środowiska

Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku

Budownictwo, które jest jednym z sektorów mających największy wpływ na środowisko i klimat, kładzie coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój. Trendy w branży ukierunkowane na ten cel skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technologii oraz udoskonalaniu istniejących i tworzeniu nowych, inteligentnych materiałów budowlanych, które lepiej odpowiadają na wyzwania środowiskowe związane z efektywnością energetyczną czy jakością powietrza. – Wydaje mi się, że w okolicach 2030 roku powinniśmy już widzieć wyraźną zmianę. Natomiast pełne zrównoważenie, pełna cyrkularność to moim zdaniem najwcześniej 2040 rok – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający ThinkCo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.