Komunikaty PR

W Galerii Jurajskiej powstała komfortka. To nowe udogodnienie m.in. dla osób nie

2023-10-31  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Do pobrania docx ( 0.03 MB )


W Galerii Jurajskiej oddano właśnie do użytku pierwszą w Częstochowie komfortkę. Jest to specjalnie przystosowany i wyposażony pokój pielęgnacyjny, w którym można m.in. przewinąć lub przebrać osobę niepełnosprawną czy przyjąć w spokoju leki, np. insulinę.

– Komfortki, znane też jako changing places, powstają na całym świecie. W samej tylko Wielkiej Brytanii jest ich już ponad 1,5 tysiąca. To standard, który spotyka się tam chociażby w muzeach, urzędach, na dworcach czy w centrach handlowych. W Polsce pomysł na takie miejsca, które łamią bariery, dopiero się przyjmuje – mówi Anna Borecka, wicedyrektor Galerii Jurajskiej.

– Naszą inicjatywą postanowiliśmy wykonać pierwszy krok i dać przykład w regionie, pokazując jak niewiele trzeba, aby wprowadzić nowe udogodnienie i poprawić w przestrzeni publicznej komfort osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów ze specjalnymi potrzebami czy osób przewlekle chorych, które muszą przyjmować regularnie leki – dodaje.

Komfortka w Jurajskiej powstała w węźle sanitarnym na 1. poziomie handlowym w pokoju pierwszej pomocy. Ogólnodostępne pomieszczenie wyposażono m.in. w leżankę, umywalkę, parawan, wózek inwalidzki oraz jednorazowe materiały higieniczne. Sam pokój jest natomiast na tyle szeroki, aby możliwe było w nim swobodne manewrowanie wózkiem inwalidzkim.

Wejście do niego pozbawione jest natomiast progu. Aby wejść do pomieszczenia należy zadzwonić na podany na drzwiach numer do infopunktu. W ten sposób zapewniona zostaje dodatkowa prywatność, ale także pełne bezpieczeństwo przebywających w nim osób. Komfortka sąsiaduje także z przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych toaletą oraz z toaletą dla opiekunów z dziećmi.

– Stworzona komfortka to wygodne miejsce, w którym w godnych warunkach, samodzielnie lub z pomocą opiekuna, każda osoba niepełnosprawna, niezależnie od wieku, może chwilę odpocząć i poleżeć, przebrać pieluchomajtki, a także w razie potrzeby zmienić odzież – mówi Anna Borecka.

– Pokój oddajemy także z myślą o seniorach, osobach przewlekle chorych, ze stomią czy z urazami, które z uwagi na swój stan zdrowia potrzebują chwili prywatności, a także o osobach po zabiegach i operacjach, które mogą mieć nagłą potrzebę zmiany opatrunku i muszą to zrobić w higienicznych warunkach – dodaje.

Dla Galerii Jurajskiej stworzenie komfortki to kolejny krok w pokonywaniu barier. Centrum handlowe dysponuje już 6 toaletami dla osób niepełnosprawnych, które wyposażono w specjalne uchwyty, możliwością wypożyczenia wózka, windami łączącymi wszystkie poziomy, a także zlokalizowanymi tuż przy wejściach oznakowanymi miejscami parkingowymi. Dodatkowo na parkingu obniżono krawężniki i stworzono bezpieczne wjazdy na jego teren.

W obiekcie działają także infokioski m.in. z mapą centrum handlowego, których wysokość i kąt nachylenia dopasowany jest do osób na wózkach. Oprócz tego, podłoga centrum wyłożona jest spełniającą specjalne normy posadzką, która ułatwia poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Na terenie całego obiektu nie ma także progów. Jest też dostępny trawelator.

– Oddana właśnie komfortka to nie tylko kolejne udogodnienie w Jurajskiej czy ważny krok w stronę inkluzywności. Liczymy, że w ślad za nami, pójdą także inne przestrzenie publiczne w Częstochowie i zainspirują się pomysłem, a w konsekwencji zdecydują się na stworzenie podobnego miejsca. Potrzeby są naprawdę ogromne – mówi Anna Borecka.

Galeria Jurajska to już drugi obiekt handlowy należący do GTC S.A., który w ostatnim miesiącu zdecydował się na uruchomienie komfortki. Podobny pokój pielęgnacyjny od października działa także w Galerii Północnej w Warszawie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.