Warmia i Mazury walczą o poprawki w Programie ochrony powietrza
Do 21 kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie Programu ochrony powietrza (POP) w województwie warmińsko-mazurskim. Z inicjatywy grupy Drewno Pozytywna Energia powstała petycja „Tak dla odnawialnej biomasy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieścisłości i udoskonalenie założeń przyjętych w 2020 roku przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Spór o kominki
Projekt aktualizacji POP w województwie warmińsko-mazurskim przewiduje ograniczenia eksploatacji kominków w tzw. dni smogowe. Dotyczy to wszystkich kominków, niezależnie od tego, czy są to urządzenia przestarzałe czy też nowoczesne niskoemisyjne kominki. Eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia wskazują, że zalecenie ograniczenia używania kominków w tzw. dni smogowe nie powinny dotyczyć urządzeń spełniających wymogi Ekoprojektu. To samo tyczy się użytkowania kominków nie będących jedynym źródłem ciepła. Urządzenia działające zgodnie z europejską dyrektywą bez względu na okoliczności powinny być dopuszczone do użytkowania.
Wprowadzenie prawidłowych pojęć
Specjaliści z grupy Drewno Pozytywna Energia, zwrócili uwagę również na kilka ważnych kwestii dotyczących biomasy drzewnej, którą błędnie stawia się na równi z węglem. Eksperci postulują m.in. za wprowadzeniem, stosowaniem i wyraźnym rozgraniczeniem w POP pojęć „biopaliwa stałe odnawialne” (np. drewno pellet, biomasa) i „paliwa stałe kopalne”. Propozycja takiego podziału obowiązuje w przepisach Unii Europejskiej oraz Rzeczpospolitej Polskiej. Grupa DPE wnioskuje również o zaprzestanie posługiwania się pojęciami „kominek rekreacyjny” lub „kominek wykorzystywany do celów rekreacyjnych”. Takie pojęcia zakłamują podstawową (grzewczą) funkcję kominków i nie są stosowane w żadnych przepisach unijnych ani polskich.
Dyskryminacja biomasy
Jak podkreślają eksperci z branży kominkowej oraz naukowcy (m.in. z Polskiego Forum Klimatycznego) podstawowym błędem technicznym i merytorycznym wielu proponowanych przepisów w POP jest stosowanie pojęcia „paliwa stałe”, przez co dochodzi do zestawienia i jednakowego potraktowania przez projekt uchwały drewna i pelletu, które są odnawialnymi źródłami energii z węglem, który jest paliwem kopalnym.
- Błędy w Programie ochrony powietrza wprowadziły błędne w opinii publicznej rozumienie pojęcie biomasy drzewnej, która jest biopaliwem stałym, niekopalnym – zalecanym do powszechnego stosowania w Unii Europejskiej (dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r.). Drewno kawałkowe, zrębki, pellet, brykiet to produkty biomasy drzewnej, które zgodnie z art.2 pkt.3 i 7a Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, dalej jako ustawa o OZE – są zaliczane do odnawialnych źródeł energii – mówi Wojciech Perek, ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.
Bezpieczeństwo energetyczne w zgodzie z naturą
Biomasa w Polsce jest najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wskazuje, że do 2030 roku biomasa będzie źródłem 60% światowej energii. Jest atrakcyjna pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W wielu polskich domach pali się drewnem naprzemiennie z węglem w tym samym piecu lub osobno w kominku. Obecnie drewno wzbudza zaufanie społeczeństwa ze względu na nowoczesne urządzenia spełniające standardy zrównoważonego rozwoju, w których można spalać biomasę. Zapewnia również bezpieczeństwo energetyczne dla uboższych obywateli.
Przypomnijmy, że celem programów ochrony powietrza jest poprawa jakości powietrza w poszczególnych regionach. Jako główne narzędzia założono sukcesywną wymianę lub likwidacje źródeł niskiej emisji tzw. kopciuchów. Na realizację działań samorządy i mieszkańcy mają maksymalnie czas do 2026 roku. Konsultacje społeczne obecnie prowadzone mają na celu poprawienie założeń programu, by realnie poprawił jakość powietrza w województwie opolskim.
Petycję „Tak dla odnawialnej biomasy” można podpisać pod poniższym linkiem:
https://takdlabiomasy.pl/

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.