Wartsila Polska wybiera 3T Office Park w Gdyni
Wartsila Polska Sp. z o.o. wybrała 3T Office Park w Gdyni na lokalizację polskiego oddziału. W połowie 2021 roku, po oddaniu budynku do użytkowania, firma zajmie ok. 2,5 tys. m2 powierzchni w jednej z trzech wież biurowca, w postaci dwóch pięter z możliwością wynajęcia dodatkowej powierzchni ok. 1,25 tys. m2.
- Bardzo cieszę się z podpisania umowy z tak ważnym przedstawicielem branży morskiej. To potwierdza, że dla tego sektora Gdynia jest nie tyle atrakcyjnym, co wręcz naturalnym miejscem prowadzenia działalności. Zwłaszcza dla firm o skandynawskim rodowodzie – z uwagi na bliskość geograficzną i rozbudowaną siatkę połączeń lotniczych z Finlandią, Szwecją czy Norwegią. Warto podkreślić, że lotnisko w Gdańsku Rębiechowie jest oddalone jedynie o 20 minut jazdy pociągiem lub samochodem od naszej inwestycji – komentuje Sergiusz Gniadecki, inwestor biurowca, prezes zarządu 3T Office Park Sp. z o.o.
- Wartsila to firma działająca w obszarach bardzo specjalistycznych i wymaga nowoczesnego środowiska pracy. Wybór 3T Office Park powiązany był z potrzebą konsolidacji dwóch biur w jednym miejscu oraz dążeniem do zwiększenia komfortu dla pracowników. 3T Office Park rozwija już ugruntowaną dzielnicę biznesową Gdyni. Transakcja Wartsili to również przykład tego, że mimo obecnej, niestandardowej sytuacji nadal podejmowane są strategiczne decyzje w zakresie nieruchomości z uwagi na ich długofalowe znaczenie. Chciałbym podkreślić, że takich przykładów mamy więcej. Żyjemy w czasach, w których podejmowanie decyzji biznesowych, prowadzenie negocjacji czy też uzgadnianie projektów od co najmniej dekady odbywa się najczęściej na odległość – mówi Mariusz Wiśniewski, Director w CBRE Sp. z o.o.
Wartsila Polska jest trzecim potwierdzonym najemcą 3T Office Park. Na początku roku inwestor podpisał umowy z dwiema placówkami usługowymi: przedszkolem Mały Einstein i centrum medycznym Medicover.
Dwie linie biznesowe na dwóch piętrach 3T Office Park
Wartsila Polska to oddział Wärtsilä Corporation z siedzibą w Helsinkach. Oferuje kompleksowe rozwiązania dla branży morskiej i energetycznej – sprzedaż produktów, projektowanie oraz usługi serwisowe. Działalność w Gdyni pozwala firmie współpracować lokalnie z innymi podmiotami z sektorów Marine oraz Oil & Gas.
Po sporządzeniu szczegółowego badania trójmiejskiego rynku, spośród 18 biur spełniających nasze wymogi, najciekawszą ofertą okazało się biuro w 3T Office Park. Decyzja była oparta o dwa kluczowe parametry. Pierwszy i najważniejszy to lokalizacja budynku. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim oczekiwania pracowników związane z wygodnym dojazdem do biura – z obszaru Trójmiasta, ale również Rumii, Redy i Wejherowa. Drugim ważnym argumentem był najwyższy standard budynku spośród dostępnych biur w Trójmieście przy zachowaniu akceptowalnej ceny za metr kwadratowy – mówi Marek Wronka, Managing Director w Wartsila Polska Sp. z o.o.
Wynajęte przez Wartsila Polska biuro będzie dedykowane dwóm liniom biznesowym: projektowaniu statków oraz instalacji gazowych. Obydwa zespoły składają się w większości z inżynierów zaangażowanych w międzynarodowe projekty. Produkty, które Wartsila dostarcza dla sektora Marine, to technologie, wśród których jest rynkowym liderem.
3T Office Park to największy obecnie projekty biurowy w Gdyni. Obiekt powstaje przy ul. Kazimierza Górskiego – w dobrze skomunikowanej, wielofunkcyjnej dzielnicy, obejmującej m.in. przystanki SKM i PKM, Halę Gdynia Arena, biurowce przy ul. Łużyckiej, kompleksy sportowe oraz centrum handlowe Riviera. W ramach inwestycji powstaje obiekt składający się z 3 wież (10, 13 i 10 kondygnacji) ze wspólnym podziemiem 2 pięter hali garażowej. Całkowita powierzchnia użytkowa 3T Office Park wyniesie 54,9 tys. m2, z czego powierzchnia najmu 38,5 tys. m2. Parking podziemny pomieści 420 miejsc parkingowych i 250 stanowisk rowerowych. Za realizację kompleksu biurowego odpowiada spółka 3T Office Park Sp. z o.o. Zakończenie budowy jest zaplanowane jest na połowę 2021 roku.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.