Wiecha na budowie drugiego etapu Alchemium Politechniki Łódzkiej
W Łodzi trwa budowa drugiego etapu inwestycji „Alchemium – magia chemii jutra” Politechniki Łódzkiej. Generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana zakończył pierwszy etap prac konstrukcyjnych, co zostało zwieńczone symbolicznym zawieszeniem wiechy. Prace budowlane inwestycji wartej ponad 100 mln zł przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Budowa drugiego etapu Alchemium realizowana jest w systemie zaprojektuj i wybuduj. Dzięki tej inwestycji Wydział Chemii Politechniki Łódzkiej zyska kompleks 130 nowoczesnych laboratoriów, które zlokalizowane zostaną w sześciokondygnacyjnym budynku. W obiekcie znajdą się także pomieszczenia techniczne, magazyny, warsztaty i miejsca do składowania odpadów chemicznych. Łączna powierzchnia użytkowa powstającego obiektu wyniesie ponad 10.4 tys. m2, a kubatura blisko 60 tys. m3.
- Zawieszenie wiechy oznacza, że ważny etap budowy został zakończony. Bardzo dziękuję swojemu zespołowi, który działa bardzo sprawnie i z ponadprzeciętnym zaangażowaniem przy tak skomplikowanym wykonawczo i projektowo obiekcie – powiedział Michał Michalak, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL, dodając: - Rozpoczęliśmy już roboty dachowe, a także montaż fasad szklanych i wentylowanych. Dodatkowo rozpoczęto wykonywanie instalacji wewnętrznych oraz tynków wewnętrznych.
Jak podali przedstawiciele generalnego wykonawcy, do wykonania obecnego stanu konstrukcji, wykorzystano aż 860 ton stali oraz 7100 m3 betonu.
Budowa Alchemium to kolejna inwestycja realizowana na terenie województwa łódzkiego przez firmę ALSTAL Grupa Budowlana. Niedawno spółka zakończyła generalny remont Centrum Szkoleniowo–Konferencyjne Uniwersytetu Łódzkiego, budowę magazynu wyrobów gotowych Adamed Pharma S.A. w Pabianicach oraz Term Poddębice.
O ALSTAL Grupa Budowlana
ALSTAL Grupa Budowlana to polska, rodzinna firma, która od 47 lat specjalizuje się w generalnym wykonawstwie inwestycji. Firma wybudowała wiele obiektów w całym kraju, a głównym obszarem świadczenia usług jest budownictwo kubaturowe, w tym: biurowce, osiedla mieszkaniowe, magazyny i hale produkcyjne. Bydgoska spółka posiada sześć Oddziałów, które zlokalizowane są w miastach o dużym potencjale inwestycyjnym.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.