Komunikaty PR

Winnice Francji: Odkrywając najlepsze regiony winiarskie

2024-11-28  |  16:00
Biuro prasowe

Francja uznawana jest przez wielu za kolebkę światowego winiarstwa. Kraj ten może poszczycić się najdoskonalszymi winami na świecie, których niezwykły smak jest wynikiem długoletniej tradycji oraz wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Każdy region Francji oferuje coś wyjątkowego – to podróż przez historię, kulturę i niezrównane smaki, które stanowią esencję francuskiego dziedzictwa winiarskiego.

Francuskie winnice to miejsca, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a dany kieliszek wina opowiada historię regionu, w którym powstał. Każdy zakątek tego kraju skrywa w sobie coś, co zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Ta różnorodność sprawia, że podróż do francuskich winnic to wyjątkowe doświadczenie, pełne odkryć i nowych smaków, które pozostają w pamięci na długo. 

Północna Francja (Normandia, Bretania, Nord-Pas-de-Calais)

Regiony Normandii i Bretanii znane są głównie z produkcji cydru, co wynika z panującego w nich chłodnego klimatu, który nie sprzyja uprawie winorośli. Lokalni producenci koncentrują się na dwóch odmianach tego produktu: Calvadosie, odznaczającego się wytrawnym, owocowym smakiem, oraz Perry, czyli gruszkowym odpowiedniku klasycznego cydru. Najsłynniejszym bretońskim reprezentantem jest natomiast Cydr Bretoński, który charakteryzuje się aromatem cierpkich jabłek oraz palonego karmelu. W tym regionie rzadko można spotkać uprawy winorośli, a lokalne wina nie cieszą się tak dużym uznaniem jak te z innych regionów Francji. 

Chłodny klimat również w Nord-Pas-de-Calais niestety nie sprzyja lokalnym winiarzom. W ostatnich latach podjęto jednak próbę uprawy winorośli, które wykazują się odpornością na niższe temperatury, takie jak Chardonnay, Pinot Noir oraz Riesling. Trunki stworzone na bazie tych odmian zyskują obecnie coraz większą popularność, co wynika z ich orzeźwiającego smaku, lekkiej kwasowości oraz świeżych, owocowych nut.

Środkowa Francja (Dolina Loary, Burgundia)

Jednym z najważniejszych regionów winiarskich we Francji jest Dolina Loary, słynąca z zarówno białych, jak i czerwonych win, których jakość docenią nawet najbardziej wymagający sommelierzy. Dzięki drobiazgowo wyselekcjonowanym szczepom winogron, lokalne wina odznaczają się wykwintnym smakiem i idealnie dopracowanym aromatem. Sekretem stojącym za wysoką renomą Doliny Loary jest szeroka wiedza lokalnych specjalistów na temat sposobów zrównoważonej produkcji oraz występujących w niej zależności.

Burgundia to jeden z najbardziej renomowanych regionów winiarskich na świecie, znany przede wszystkim z wybitnych czerwonych win produkowanych ze szczepu Pinot Noir oraz białych ze szczepu Chardonnay. 

– Najlepsze winnice Burgundii znajdują się w Côte d'Or, gdzie produkuje się słynne Romanée-Conti, uważane za najlepsze wino na świecie, oraz wykwintne Montrachet, cenione wśród fanów wina białego. W regionie tym ważnym elementem krajobrazu są liczne, małe działki uprawne zwane “climats”, które nadają temu miejscu urokliwego klimatu – mówi Tomasz Potrzebowski, Międzynarodowy Ekspert ds. Rozwoju Rynku Wina w firmie Henkell Freixenet Polska, która ma w portfolio wiele win z Francji. Są wśród nich m.in. doskonały szampan Alfred Gratien, elegancki Crémant de Loire z winnicy Gratien&Meyer oraz linia win French Dog dostępna w wielu sieciach handlowych. W ofercie firmy Henkell Freixenet Polska jest także bogata oferta win - skierowana zarówno do klientów HoReCa, jak i sieci handlowych – z prestiżowego regionu winiarskiego, jakim jest Bordeaux.

 Południowo-zachodnia Francja (Akwitania, Prowansja, Langwedocja)

Akwitania, a konkretnie Bordeaux, jest wysoko cenionym winiarskim rejonem ze względu na swoje długowieczne, czerwone wina produkowane głównie z mieszanki szczepów Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc. Wina białe, takie jak Sauternes, również są dumą  tego regionu, szczególnie w wersji słodkiej. Co ciekawe, Bordeaux dzieli się na lewy i prawy brzeg rzeki Garonne, na których dominują inne rodzaje tego trunku.

Prowansja jest szczególnie znana z produkcji win różowych, na których produkcji lokalni winiarze skupiają się najbardziej. Prowansalskie pozycje są lekkie, orzeźwiające i idealnie pasują do śródziemnomorskiej kuchni regionu. Region ten produkuje również białe i czerwone wina, ale to te różowe zdobyły światowe uznanie. Jednym z najbardziej cenionych prowansalskich trunków są te pochodzące z winiarni Sainte Marguerite, o których wysoką jakość od dwóch pokoleń dba rodzina Fayard, stawiająca na pierwszym miejscu łączenie tradycji z nowoczesnością. W 2017 roku stworzyli oni wegańskie, organiczne wino Fantastique Rosé, które swoją lekkością i finezyjnością idealnie oddają ducha regionu.

– W Prowansji uprawia się około 17 gatunków winogron, z których winnica Sainte Marguerite wyselekcjonowała 3 główne szczepy, będące bazą ich wyjątkowych produktów. Wśród nich znajduje się unikalny szczep Grenache, będący endemicznym produktem tutejszych upraw. Charakteryzuje się on intensywnym, cytrusowo-egzotycznym smakiem. Kolejnym z nich jest Cinsault, który nadaje różowym winom niezwykłej delikatności i lekkości. Ostatnim składnikiem jest Vermentino, znane we Francji pod nazwą Rolle. Szczep ten nadaje winu przejrzystego koloru oraz posmaku gruszki, grejpfruta i cytryny. Taka różnorodność winogron pozwala na produkcję wysoko wyselekcjonowanych win, które stanowią esencję prowansalskiego klimatu i lokalnej kuchni - mówi Sylvie Marek, dyrektorka operacyjna projektu French Touch La Belle Vie!, będącego wielowymiarowym świętem przyjaźni polsko-francuskiej.

Langwedocja natomiast jest największym regionem winiarskim Francji pod względem powierzchni winnic i produkcji wina. Produkuje się tam szeroką gamę trunków, od tych z prostymi kompozycjami po wysokiej jakości wina najwyższej, światowej klasy. Dominują tu pozycje ze szczepów Grenache, Syrah, Carignan i Mourvèdre. Langwedocja znana jest także z winiarskiej innowacyjności i stosunkowo przystępnych cen.

Wschodnia Francja (Alzacja, Lotaryngia, Jura)

W Alzacji dominują przede wszystkim wina białe, tworzone z odmian winogron, takich jak  Riesling, Gewürztraminer, Pinot Gris i Muscat. 

– Wina alzackie charakteryzują się dużą aromatycznością, a lokalni winiarze przywiązują dużą wagę do ich zrównoważonej produkcji. Region ten jest również znany z produkcji win musujących Crémant d'Alsace, będących tańszą alternatywą szampana – tłumaczy Tomasz Potrzebowski, Międzynarodowy Ekspert ds. Rozwoju Rynku Wina w firmie Henkell Freixenet Polska.

Lotaryngia jest mniej znanym regionem winiarskim, ale to z tego regionu pochodzą białe wina o złożonym smaku, głównie z odmiany Auxerrois. Miejsce to jest również znane z produkcji musującego Crémant de Lorraine. Choć uprawa winorośli w Lotaryngii odbywa się na mniejszą skalę, pochodzące z niej alkohole zaczynają zdobywać coraz większe uznanie.

Region Jura jest znany z unikalnych trunków, takich jak Vin Jaune. Jego wyjątkowość tkwi w złożonym procesie produkcji. Wino to musi dojrzewać w specyficznych warunkach, które zakładają przechowywanie go w otwartych beczkach przez minimum sześć lat. Nadaje mu to niezwykłego charakteru oraz żółtego koloru. Vin Jaune są jednym z najrzadszych odmian francuskiej tradycji winiarskiej. Jura produkuje również lekkie czerwone pozycje z odmiany Poulsard i Trousseau oraz charakterystyczne białe wina z Savagnin. Region ten słynie także z produkcji serów, takich jak Comté, które doskonale komponują się z lokalnymi trunkami.

Podróżując przez francuskie regiony, odkrywamy nie tylko różnorodność krajobrazów, ale przede wszystkim paletę smaków, które odzwierciedlają pasję i kunszt lokalnych winiarzy. Czy to eleganckie i pełne głębi czerwone wina z Burgundii, czy orzeźwiające i aromatyczne białe trunki z Doliny Loary – każdy kieliszek opowiada swoją własną historię, przenosząc nas w serce tradycji pielęgnowanych przez pokolenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Supraśl jako idealne miejsce na zimowy wypoczynek Biuro prasowe
2024-11-29 | 10:30

Supraśl jako idealne miejsce na zimowy wypoczynek

Położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej Supraśl łączy naturalne piękno, bogatą historię oraz lecznicze właściwości klimatu. Urok Supraśla zimą Supraśl to niewielkie uzdrowiskowe
Podróże “Dana” - szczeciński hotel z historią mody w tle
2024-11-29 | 10:27

“Dana” - szczeciński hotel z historią mody w tle

Historia “Dany” wypełniona jest ciekawymi faktami i osobistościami. Zabytkowy budynek, w którym niegdyś funkcjonowały słynne zakłady odzieżowe, a dzisiaj znajduje się
Podróże Handwritten Collection z debiutem w Niemczech i Chorwacji
2024-11-27 | 01:00

Handwritten Collection z debiutem w Niemczech i Chorwacji

W ciągu ponad roku Handwritten Collection otworzyła 17 stylowych hoteli w atrakcyjnych destynacjach na całym świecie, takich jak Paryż, Malta, Sydney, Szanghaj, Phuket i Kraków, a teraz także Düsseldorf. Za dwa lata do kolekcji dołączy też pierwszy obiekt marki w chorwackiej Rijece. Z ponad 30 hotelami w planach i 150 projektami w negocjacjach, Handwritten Collection staje się jedną z najszybciej rozwijających się kolekcji hoteli na świecie. Premiera marki w Niemczech Zlokalizowany w Düsseldorfie, MUZE Hotel Düsseldorf – Handwritten Collection to pierwszy adres butikowej kolekcji w Niemczech. Do dyspozycji gości jest 60 starannie zaprojektowanych pokoi z wyrazistymi akcentami inspirowanymi elegancją epoki mid-century. Kameralny bar Venerie oferuje bogate menu śniadaniowe z szerokim wyborem opcji wegetariańskich i wegańskich. Na gości podróżujących w celach biznesowych czeka nowoczesna sala konferencyjna do spotkań. – Sukces Handwritten Collection udowadnia, że współcześni podróżni cenią najbardziej unikalne doświadczenia i osobiste detale, które sprawiają, że każdy pobyt w hotelu staje się niezapomniany. Otwarcie pierwszego obiektu z kolekcji w Niemczech we współpracy z MUZE Hotels to istotny krok w realizacji ambitnego planu rozbudowy marki – zaznacza Mathias Brueggemann, Vice President Franchise Operations Central Europe, Accor. Dzięki przytulnym i stylowym przestrzeniom zbudowanym wokół pasji i charakteru właściciela, każdy z hoteli Handwritten Collection ma niepowtarzalną atmosferę pełną domowego ciepła. W MUZE Hotel Düsseldorf – Handwritten Collection gospodarze dzielą się zamiłowaniem do sztuki. Artystyczne akcenty podkreślają wystrój hotelowych wnętrz. Dodatkowo każdy z gości może podziwiać starannie wybraną wystawę dzieł Vangelisa Kyrisa i Anatoliego Georgieva zatytułowaną „A Voyage Within”. Zapowiedź premiery w Chorwacji Dzięki współpracy z Jadran hoteli Rijeka, kultowy Hotel Continental w Rijece, z ponad 135-letnią historią dołączy do Handwritten Collection jako pierwszy obiekt marki w Chorwacji. Oferujący 75 pokoi hotel, łącząc nowoczesność z chorwacką tradycją przywita pierwszych gości w 2026 roku. – Chorwacja jest jednym z najważniejszych rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z wciąż dużym potencjałem rozwoju. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy wprowadzać na rynek nowe projekty i marki, takie jak Handwritten Collection. Butikowy charakter kolekcji w połączeniu z długą tradycją hotelu zapewni gościom wyjątkowe i autentyczne doznania, a tym samym zachęci więcej osób do odkrycia tej części Chorwacji – podkreśla Frank Reul, VP – Development Accor Premium, Midscale & Economy Eastern Europe, Balkans, Italy & Greece. Hotele Handwritten Collection uczestniczą w ALL – Accor Live Limitless – lifestylowym programie lojalnościowym zapewniającym dostęp do szerokiej gamy nagród, usług i doświadczeń.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł

Polityka

Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność

Parlament Europejski w tym tygodniu zaakceptował przyszłoroczny budżet Unii Europejskiej. Jest o 6 proc. wyższy niż tegoroczny i znalazły się w nim dodatkowe środki na skuteczniejsze wsparcie w zakresie ochrony zdrowia, pomocy humanitarnej, zarządzania granicami i zmian klimatu. – Wielkim zadaniem, które dzisiaj w budżecie nie ma swojego finansowania, jest pomaganie europejskiemu rynkowi zbrojeniowemu. Musimy znaleźć europejskie źródło finansowania tzw. militarnej strefy Schengen – ocenia europoseł Andrzej Halicki.

Infrastruktura

PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku

Wyniki finansowe i operacyjne PGE Polskiej Grupy Energetycznej za III kwartał 2024 roku są stabilne i zgodne z wcześniejszymi szacunkami, co pozwala utrzymać kurs na wielkoskalowe inwestycje transformujące polską energetykę – podała spółka. Jednym z flagowych projektów jest budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. W najbliższych dniach zapadnie decyzja inwestycyjna w sprawie jej pierwszego etapu, projektu Baltica 2.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.