Wiosenne porządki w finansach
Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na gruntowne sprzątanie swojego domu i ogrodu. Należy pamiętać, że porządkowanie powinno dotyczyć nie tylko naszego otoczenia, ale warto przyjrzeć się również własnym finansom. Wraz z nadejściem słonecznych i ciepłych dni pojawiają się nowe wydatki i wzrastają nasze potrzeby. To również doskonała okazja by przeanalizować swoje koszty, skasować niepotrzebne konta czy płatności, zastanowić się nad oszczędnościami i zaplanować swoje finanse na najbliższe miesiące.
Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, temperatura zaczyna rosnąć i cała przyroda wraca do życia. To czas nadziei, optymizmu i zmian. Ciesząc się kwitnącą przyrodą i piękną pogodą za oknem, zaczynamy planować sezon ogrodniczy, robimy domowe porządki, wychodzimy częściej do ludzi i uczestniczymy w różnego rodzaju imprezach i festiwalach. W tym okresie pojawiają się dodatkowe koszty, takie jak wyjścia do restauracji czy kawiarni, zakup nowej garderoby czy wakacyjne wyjazdy weekendowe. Mając na uwadze, że jest to czas wzmożonych wydatków, warto przeanalizować budżet pod kątem niepotrzebnych kosztów ponoszonych co miesiąc i zastanowić się nad dotychczas zawartymi umowami.
- Wiosna słynie z wielu dodatkowych kosztów, które małymi kroczkami oczyszczają nasz portfel. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie kwoty wydają na niepotrzebne rzeczy. Często zdarza się, że na co dzień kupujemy drobne przedmioty, które po czasie okazują się zbędne, a wydane na nie pieniądze można było przeznaczyć na coś bardziej wartościowego. Zanim przejdziemy do sporządzenia budżetu domowego i rozpisania wszystkich wydatków, warto zacząć od zrobienia przeglądu subskrypcji i przyjrzenia się swoim umowom jakie dotychczas zawarliśmy. Często zapominamy jakie kwoty schodzą nam z konta, za co dokładnie co miesiąc płacimy i czy faktycznie korzystamy ze wszystkich subskrypcji. Ponadto, dobrze jest zrobić rewizję czy renegocjację umów ubezpieczeniowych, pozbyć się zbędnych ubrań, sprzedając lub oddając je na cele charytatywne, a także zweryfikować ilość otwartych kont i kart kredytowych, które wiążą się z opłatą. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć, na co dokładnie wydajemy pieniądze i jakie ponosimy koszty stałe. Wszelkie niepotrzebne wydatki warto ograniczyć lub w ogóle je wykreślić - zaznacza Marta Kobińska, ekspertka finansowa i autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.
Wiosenne porządki w finansach to idealny moment by uporządkować i zacząć kontrolować swoje wydatki. Analiza domowego budżetu i regularnie ponoszonych kosztów to jedynie część wiosennych porządków. Jak twierdzi ekspertka Marta Kobińska – warto przyjrzeć się podpisanym dotychczas umowom i zrewidować osoby uposażone.
- Wiosna do dobry moment by prześledzić wszystkie umowy zawierane na przestrzeni lat i zweryfikować osoby, którym daliśmy pełnomocnictwa lub wpisaliśmy jako osoby uposażone. Niekiedy zdarza się, że zmieniła się nasza sytuacja życiowa i jesteśmy po rozwodzie, a osobą upoważnioną w umowie jest nasz były małżonek. To bardzo ważne kwestie, które trzeba prześwietlić by mieć zapewnioną spokojną przyszłość. Dodatkowo, w trakcie robienia wiosennych porządków, zachęcam by otworzyć i prowadzić budżet domowy. Taka forma kontroli pieniędzy zwiększa świadomość i pozwala na racjonalne lokowanie finansów – dodaje ekspertka.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.