Wiosenne porządki w finansach
Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na gruntowne sprzątanie swojego domu i ogrodu. Należy pamiętać, że porządkowanie powinno dotyczyć nie tylko naszego otoczenia, ale warto przyjrzeć się również własnym finansom. Wraz z nadejściem słonecznych i ciepłych dni pojawiają się nowe wydatki i wzrastają nasze potrzeby. To również doskonała okazja by przeanalizować swoje koszty, skasować niepotrzebne konta czy płatności, zastanowić się nad oszczędnościami i zaplanować swoje finanse na najbliższe miesiące.
Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, temperatura zaczyna rosnąć i cała przyroda wraca do życia. To czas nadziei, optymizmu i zmian. Ciesząc się kwitnącą przyrodą i piękną pogodą za oknem, zaczynamy planować sezon ogrodniczy, robimy domowe porządki, wychodzimy częściej do ludzi i uczestniczymy w różnego rodzaju imprezach i festiwalach. W tym okresie pojawiają się dodatkowe koszty, takie jak wyjścia do restauracji czy kawiarni, zakup nowej garderoby czy wakacyjne wyjazdy weekendowe. Mając na uwadze, że jest to czas wzmożonych wydatków, warto przeanalizować budżet pod kątem niepotrzebnych kosztów ponoszonych co miesiąc i zastanowić się nad dotychczas zawartymi umowami.
- Wiosna słynie z wielu dodatkowych kosztów, które małymi kroczkami oczyszczają nasz portfel. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie kwoty wydają na niepotrzebne rzeczy. Często zdarza się, że na co dzień kupujemy drobne przedmioty, które po czasie okazują się zbędne, a wydane na nie pieniądze można było przeznaczyć na coś bardziej wartościowego. Zanim przejdziemy do sporządzenia budżetu domowego i rozpisania wszystkich wydatków, warto zacząć od zrobienia przeglądu subskrypcji i przyjrzenia się swoim umowom jakie dotychczas zawarliśmy. Często zapominamy jakie kwoty schodzą nam z konta, za co dokładnie co miesiąc płacimy i czy faktycznie korzystamy ze wszystkich subskrypcji. Ponadto, dobrze jest zrobić rewizję czy renegocjację umów ubezpieczeniowych, pozbyć się zbędnych ubrań, sprzedając lub oddając je na cele charytatywne, a także zweryfikować ilość otwartych kont i kart kredytowych, które wiążą się z opłatą. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć, na co dokładnie wydajemy pieniądze i jakie ponosimy koszty stałe. Wszelkie niepotrzebne wydatki warto ograniczyć lub w ogóle je wykreślić - zaznacza Marta Kobińska, ekspertka finansowa i autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.
Wiosenne porządki w finansach to idealny moment by uporządkować i zacząć kontrolować swoje wydatki. Analiza domowego budżetu i regularnie ponoszonych kosztów to jedynie część wiosennych porządków. Jak twierdzi ekspertka Marta Kobińska – warto przyjrzeć się podpisanym dotychczas umowom i zrewidować osoby uposażone.
- Wiosna do dobry moment by prześledzić wszystkie umowy zawierane na przestrzeni lat i zweryfikować osoby, którym daliśmy pełnomocnictwa lub wpisaliśmy jako osoby uposażone. Niekiedy zdarza się, że zmieniła się nasza sytuacja życiowa i jesteśmy po rozwodzie, a osobą upoważnioną w umowie jest nasz były małżonek. To bardzo ważne kwestie, które trzeba prześwietlić by mieć zapewnioną spokojną przyszłość. Dodatkowo, w trakcie robienia wiosennych porządków, zachęcam by otworzyć i prowadzić budżet domowy. Taka forma kontroli pieniędzy zwiększa świadomość i pozwala na racjonalne lokowanie finansów – dodaje ekspertka.

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.