Wykład otwarty ochrona środowiska w Chinach
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich w najbliższy piątek 10 czerwca o godz. 17:00 na wykład prof. Jana Wiktora Tkaczyńskiego oraz dr. hab. Łukasza Gacka, prof. UJ pt. „Ochrona środowiska w Chinach. Między katastrofą a nowym spojrzeniem na ekologię”.
Listę objawów zapaści w zakresie ochrony i stanu środowiska naturalnego można na przykładzie Chin wydłużać i to zapewne bez końca. Dla równowagi opisowej musi pojawić się – oprócz malowanego czarnym kolorem obrazu chińskiej rzeczywistości ekologicznej – również i to spostrzeżenie, że właśnie ze względu na katastrofalny stan ekosystemu w Państwie Środka, władze tego kraju od kilku lat coraz śmielej wprowadzają przepisy mówiące o „szacunku dla środowiska naturalnego”, inwestują w niskoemisyjną produkcję bądź promują ekologiczny styl życia. W niepamięć odchodzi bowiem, aczkolwiek nadal stopniowo, uprawianie polityki wzrostu gospodarczego za wszelką cenę.
Profesor Jan Wiktor Tkaczyński – profesor zwyczajny i kierownik Katedry Euroazjatyckiej Transformacji Porównawczej w IBiDW UJ, autor 29 monografii i opracowań zbiorowych oraz 108 artykułów naukowych, w tym wielu publikacji obcojęzycznych. Wielokrotnie nagradzany badacz, który jednocześnie wypełniał rozliczne funkcje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierownik czterech dużych grantów badawczych NCN, z których ostatni poświęcony był odpowiedzi na pytanie na ile przyjęte standardy oraz doświadczenia UE w zakresie ochrony środowiska naturalnego mogą znaleźć zastosowanie w procesie implementacji polityki ekologicznej w Chinach? Pokłosiem tego projektu jest między innymi wydana w 2021 r. monografia (wspólnie z Łukaszem Gackiem) 从欧盟标准方面 看中国环境政策, czyli China’s environmental policy in terms of European Union standards, a także specjalny wykład otwarty w Instytucie Konfucjusza, na który serdecznie zapraszamy.
Łukasz Gacek jest profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Politolog i kulturoznawca (m.in. absolwent studiów azjatyckich UJ). Autor i współautor dziewięciu monografii i opracowań, a także ponad 60 artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych. Kierownik Zakładu Chin w IBiDW UJ. Uczestnik staży naukowo-badawczych w Fudan University oraz Xiamen University w Chinach. W latach 2017-2018 zatrudniony w KGHM (Shanghai) Copper Trading Co. Ltd. na stanowisku Analyst & Business Development Manager.
Wstęp wolny!
Czas: 10 czerwca (piątek) godz. 17:00-18:30.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A.
Więcej informacji na stronie: www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.