Wyniki działalności Grupy Murapol po trzech kwartałach 2023 roku
GK Murapol po trzech kwartałach 2023 r.: stabilna sprzedaż do klientów detalicznych, szeroka oferta lokali mieszkalnych oraz rozbudowany portfel projektów w realizacji
- 3 080 lokali w 15 miastach przekazanych klientom detalicznym oraz na rzecz PRS – czyli o ponad 16% więcej r/r.
- Sprzedaż netto do klientów detalicznych oraz na rzecz PRS na poziomie 2 478 lokali, w tym do klientów detalicznych 2 229 wobec 2 215 w analogicznym okresie 2022 r.
- Szeroka oferta mieszkań i apartamentów inwestycyjnych udostępniona
do dyspozycji klientów – blisko 3,2 tys. lokali w ofercie na dzień 30.09.2023 r. - Rozbudowany portfel projektów w realizacji obejmujący na dzień 30.09.2023 r. ponad 6,5 tys. lokali w 64 budynkach w 15 miastach.
- Duży i regularnie odnawiany bank ziemi pod budowę ponad 20,6 tys. lokali na dzień 30.09.2023 r.
SPRZEDAŻ NETTO
Sprzedaż netto do klientów detalicznych GK Murapol, zrealizowana w ciągu trzech kwartałów br. wyniosła 2 229 lokali (umowy deweloperskie, przedwstępne oraz opłacone umowy rezerwacyjne, po wyeliminowaniu rezygnacji). W samym 3Q 2023 r. GK Murapol podpisała z klientami detalicznymi 887 umów deweloperskich, przedwstępnych i opłaconych rezerwacji (po wyeliminowaniu rezygnacji) wobec 825 w 3Q 2022 r. Ponadto, deweloper dokonał sprzedaży w segmencie PRS (na rzecz instytucjonalnego najmu lokali) 249 lokali w formule design&build, co łącznie daje sprzedaż netto na poziomie 2 478 lokali w ciągu trzech kwartałów 2023 r. wobec 2 789 w analogicznym okresie 2022 r.
PRZEKAZANIA
W okresie od stycznia do września 2023 r. GK Murapol wydała 3 080 lokali wobec 2 649 w analogicznym okresie minionego roku. Klientom detalicznym przekazane zostały klucze do
2 234 mieszkań wobec 2 205 lokali wydanych w analogicznym okresie ub.r. (wzrost o 1,3%). Ponadto, na rzecz PRS/PBSA 2023 r. zostało przekazanych 846 lokali, wobec 444 rok wcześniej.
WPROWADZENIE DO OFERTY
W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. GK Murapol wprowadziła do oferty 2 615 lokali mieszkalnych w 12 miastach, w tym m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie oraz miastach aglomeracji śląskiej. Nowa oferta obejmuje mieszkania oraz apartamenty inwestycyjne zaprojektowane zarówno w nowych projektach nieruchomościowych, jak i kolejnych etapach realizowanych już inwestycji. Na dzień 30 września 2023 r. oferta GK Murapol obejmowała blisko 3,2 tys. lokali w 15 miastach.
LICZBA LOKALI W BUDOWIE
Na dzień 30 września 2023 r. portfel projektów w budowie Grupy Murapol obejmował 6 543 lokale w 64 budynkach powstających w ramach 34 projektów na terenie 15 miast Polski.
BANK ZIEMI
GK Murapol systematycznie odnawia i rozbudowuje aktywny bank ziemi. Tylko w pierwszym półroczu 2023 r. uzyskała decyzje o pozwoleniu na budowę ponad 5,1 tys. lokali na gruntach
w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Chorzowie, Gliwicach, Toruniu i Bielsku-Białej. Na dzień 30 września 2023 r. GK Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi pod budowę ponad 20,6 tys. mieszkań w 17 miastach.
- Z satysfakcją podsumowujemy minione trzy kwartały 2023 r., które potwierdzają stabilizację wyników operacyjnych naszej działalności. Stoi za tym nasza sprawność w realizacji każdego etapu procesu inwestycyjnego w pełni zintegrowanego w organizacji, począwszy od akwizycji gruntów i pozyskiwania pozwoleń na budowę, po produkcję i regulowanie procedur finalizujących projekty nieruchomościowe. Zaprezentowane parametry operacyjne pokazują, że rozwijaliśmy każdy etap procesu inwestycyjnego równocześnie w kilkunastu lokalizacjach. Taka skala działalności zdywersyfikowanej geograficznie jest możliwa tylko w dojrzałej organizacji, z wypracowanym i sprawdzającym się przez lata oraz skalowalnym modelem biznesowym. To także efekt elastyczności w działaniu oraz umiejętności dostrzegania szans rynkowych. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A. – Naszą przewagą, potwierdzaną przez stabilne wyniki sprzedażowe, jest także strategia produktowa, oparta o uniwersalną ofertę, czyli kompaktowe lokale odpowiadające na potrzeby najszerszego segmentu rynku, dostępną w kilkunastu miastach na terenie całej Polski – dodaje Nikodem Iskra.
W ciągu ponad 22 lat działalności (do 30 września br.) GK Murapol zrealizowała 81 wieloetapowych inwestycji, w ramach których powstało 411 budynków obejmujące łącznie blisko 27,2 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1,21 mln mkw.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.