Komunikaty PR

WYNIKI FINANSOWE SPÓŁKI BIOMASS ENERGY PROJECT S.A. ZA 2019 R.

2020-07-31  |  09:00

W tys. zł

2019 r.

2018 r.

Zmiana %

Przychody ze sprzedaży

2212

2045

7,5

EBIT

632

585

7,4

Zysk netto

598

629

-5,2

 

Rok 2019 zakończyliśmy uzyskując przychód na poziomie 2,2 mln zł. Pomimo słabszej I połowy roku udało nam się wypracować stabilny wzrost. Spadek zysku to pochodna podjętych inwestycji w projekty pojazdów elektrycznych i baterii. W przychodach widzimy jednak pozytywne efekty tych działań, co stanowi dla nas potwierdzenie słuszności przyjętej przez nas strategii zmiany profilu działalności spółki w kierunku innowacyjnych technologii, zgodnych z nowoczesnymi trendami w gospodarce. W oparciu o rozwój naszego portfela produktów oraz bieżącą sytuację w kraju i na świecie, spodziewamy się, że poczynione przez nas inwestycje przełożą się na wzrosty w II połowie br., komentuje Jerzy Drożniewski, Prezes Zarządu BEP S.A.

 

STABILNY WZROST PRZYCHODÓW R/R

W 2019 r. Spółka BEP S.A. wypracowała przychody na poziomie 2,2 mln zł, tj. 7,5% wzrostu r/r. Wynik jest pochodną zwiększenia obrotów związanych z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi oraz wznowiem importu towarów z grupy pojazdów elektrycznych z Chin w IV kwartale 2019 r. 

 

ZYSKI POD PRESJĄ INWESTYCJI W DALSZY ROZWÓJ

W 2019 r. EBIT ukształtował się na poziomie 0,6 mln zł, co oznacza wzrost o 7,4% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Spółka zanotowała zysk netto w wysokości 0,6 mln zł wobec 0,62 mln zł rok wcześniej, tj. spadek o 5,2%. To efekt wzrostu wydatków inwestycyjnych związanych ze zmianą profilu działalności spółki.

 

Pierwsze efekty inwestycji w rozwój obserwowaliśmy już w III kw. 2019 r., gdzie realizowaliśmy pierwsze zyski z prac nad elektromobilnością i magazynowaniem energii. Dzięki temu już na tym etapie uzyskaliśmy dobry wynik finansowy, pomimo zwiększonych początkowych kosztów przygotowania prototypowych produktów. Pozwala to optymistycznie patrzeć na przyszłe okresy, tłumaczy Prezes BEP S.A.

 

DOBRE PERSPEKTYWY NA KOLEJNE OKRESY

Działania prowadzone przez Spółkę w dziedzinie nowych technologii mają przełożyć się na zwiększenie jej przychodów w kolejnych okresach. BEP stworzył Centrum Badawczo Rozwojowe w Lesznowoli pod Warszawą, w którym pracuje nad produktami z zakresu elektromobilności, przechowywania energii oraz medycyny.

 

Elektromobilność

Spółka kontynuowała prace rozwojowe i badawcze związane z energetyką odnawialną oraz magazynowaniem energii, w tym w szczególności w dziedzinie produkcji i magazynowania energii pochodzącej z fotowoltaiki, banków energii na bazie ogniw litowych, jak i baterii litowych do pojazdów elektrycznych. Rozwiązania BEP są możliwe do zastosowania zarówno w energetyce profesjonalnej, jak również przez prosumentów.

 

BEP nadal systematycznie rozwija i wprowadza do swojej oferty nowe projekty. Trwają prace nad napędem elektrycznym do pojazdów pływających oraz lądowych. Ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa w związku z ochroną środowiska oraz wprowadzaniem rozwiązań legislacyjnych premiujących użytkowników pojazdów ekologicznych, można zakładać, że jest to bardzo perspektywiczny kierunek rozbudowy Spółki. 

 

BEP wspólnie z firmą Heron Electric S.A. oraz gminami mazurskimi bierze także udział w projekcie powołania Mazurskiej Wodnej Strefy ECO-elektrycznej oraz ogólnopolskiego programu „Mazurska Woda bez spalin”.

 

Modułowe jednostki szpitalne

Reagując na powstałą w związku z pandemią koronawirusa sytuację, BEP przestawił część swojego potencjału badawczego na opracowanie produktów związanych z poprawą sytuacji w służbie zdrowia. Stworzona koncepcja oraz prototyp modułowego szpitala specjalistycznego, w pełni odpowiada na wymagania związane z epidemią. Zbudowany przez konstruktorów i konsultantów BEP system modułów medycznych, pozwala w bardzo szybkim czasie stworzyć z nich szpital z dowolnym układem oddziałów o praktycznie każdej specjalizacji. Jednostki pozwalają również na uzupełnianie istniejącego systemu opieki szpitalnej o przyszpitalne centra triagu, tj. testowania i kwalifikacji pacjentów do dalszego leczenia.

 

Zastosowano także nowatorski system nadzoru medycznego nad pacjentem, umożliwiający w sposób zdalny ciągły monitoring jego podstawowych funkcji życiowych. Czujniki umieszczone na ciele prowadzą stały pomiar EKG, ciśnienia, temperatury oraz saturacji krwi, dając możliwość wychwycenia najdrobniejszych zmian w stanie zdrowia i szybkiej na nie reakcji. Dodatkowym atutem systemu jest możliwość ograniczenia koniecznych bezpośrednich kontaktów pacjentów z personelem medycznym, co wpływa na ograniczenie transmisji zakażeń, zmniejsza liczbę osób niezbędnych do opieki nad chorymi oraz zwiększa możliwości nadzoru i kontroli ich stanu. Z punktu widzenia ekonomicznego, rozwiązanie obniża koszty i zapotrzebowanie na sprzęt ochrony osobistej.

 

Grupa podpisała umowę na dystrybucję systemów masowej kontroli termowizyjnej oraz dostępowych do obiektów publicznych, m.in.: lotnisk, dworców kolejowych, linii metra czy też centrów handlowych. Pozwalają one podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników wspólnej infrastruktury. Działania takie w dużej mierze pozwoliły na ograniczenie rozmiarów i skutków gospodarczych epidemii w krajach azjatyckich.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jesteśmy zaprzyjaźnieni z ryzykiem Biuro prasowe
2020-08-11 | 09:40

Jesteśmy zaprzyjaźnieni z ryzykiem

Provema to dynamicznie rozwijająca się polska spółka z sektora nowoczesnych technologii finansowych. Z przewodniczącym rady nadzorczej Bartoszem Tomczykiem rozmawiamy o rozwoju rynku
Finanse Ruszasz na wakacje kredytowe? Najpierw sprawdź plan podróży
2020-08-11 | 08:00

Ruszasz na wakacje kredytowe? Najpierw sprawdź plan podróży

Wakacje rozkręciły się na dobre. Słońce, plaża, leżaki, kąpiele morskie, wędrówki, spotkania ze znajomymi – wakacyjne wyprawy postrzegamy zazwyczaj w samych superlatywach. A
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2020-08-07 | 12:20

Wakacyjni oszuści mogą wykorzystać nasz pośpiech i pandemię

Sezon wakacyjny ruszył. Mimo obaw przed koronawirusem i ryzyka coraz więcej osób decyduje się na wyjazd. Wielu Polaków do ostatniej chwili zwlekało z decyzją o wyjeździe i teraz, w związku z optymistycznymi prognozami pogody

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Infrastruktura

Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na nowe przepisy. Mogą one doprowadzić do stworzenia 34 tys. etatów przy budowie farm na Bałtyku

W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, a prąd z pierwszych farm wiatrowych ma popłynąć ok. 2025 roku. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma pobudzić gospodarkę i zapewnić ponad 30 tys. nowych miejsc pracy, ale inwestorzy do tej pory wyczekiwali stabilnych regulacji, które ma im zapewnić tzw. ustawa offshorowa. Resort klimatu przekazał ją już do ponownych, krótkich uzgodnień, a wejście w życie nowych regulacji jest spodziewane jeszcze w tym roku. Obok systemu wsparcia dla inwestorów i przyspieszenia jego wejścia w życie ustawa zagwarantuje też, że w budowie farm na Bałtyku mają w dużej części partycypować krajowe przedsiębiorstwa.

Problemy społeczne

Pandemia nasiliła już wcześniej istniejące kryzysy humanitarne. Do końca roku z głodu umrze więcej osób niż z powodu koronawirusa

Koronawirus i związane z nim ograniczenia i skutki przyczyniają się do nasilenia takich kryzysów humanitarnych. WHO wskazuje, że problem głodu może dotknąć dodatkowe 130 mln ludzi. Według raportu Oxfam do końca roku średnio 12 tys. osób dziennie umrze z powodu głodu, podczas gdy w szczytowym momencie pandemii w kwietniu br. każdego dnia umierało z tego powodu 10 tys. osób. Skutki kryzysu najmocniej odczują najsłabsze społeczności, np. w krajach ogarniętych wojną, które nie radzą sobie bez pomocy z zewnątrz. – Na szczęście koronawirus przyczynił się do wzmocnienia solidarności międzynarodowej – mówią przedstawiciele Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Prawo

Przedsiębiorcom nad Wisłą wciąż nie jest łatwo. Polska na 14. miejscu wśród europejskich państw z najbardziej skomplikowanymi przepisami dla biznesu

Polska znalazła się na 34. miejscu na świecie i 14. w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu – wynika z najnowszej edycji rankingu „Global Business Complexity Index 2020”. Względem ubiegłego roku oznacza to awans odpowiednio o 13 i 4 pozycje, ale eksperci TMF Group podkreślają, że wynika to tylko ze zmian w innych krajach i metodologii badania. W Polsce nie zaszły w tym czasie istotne zmiany, które poprawiłyby warunki dla biznesu. Przedsiębiorcy wciąż skarżą się na te same bolączki, jak niestabilność systemu prawnego, przewlekłość postępowań sądowych i administracyjnych czy niespójne przepisy.

Finanse

Koronawirus może zwiększyć świadomość finansową Polaków. Większość nie jest przygotowana na kolejny kryzys

Z powodu pandemii koronawirusa prawie co 10. Polak stracił pracę, a blisko połowa wciąż obawia się jej utraty. Co istotne, ponad połowa nie ma planu awaryjnego na taką okoliczność – wynika z badania InterviewMe.pl „Życie bez pensji”. Kryzys związany z COVID-19 może jednak zmienić sposób zarządzania finansami. – To może być pewnego rodzaju otrzeźwienie. Ludzie będą bardziej przyszłościowo planować, co może się stać, jeżeli stracą pracę – ocenia Piotr Sosnowski, współzałożyciel InterviewMe.pl.