Komunikaty PR

Wypłaty dla rolników w ramach programu rolnictwa węglowego Agreena Carbon

2023-06-14  |  16:00

Firma Agreena, działająca w 16 krajach, której platforma do zarządzania węglem w glebie jest jedną z największych na świecie, ogłosiła dziś wyniki drugiego roku zbiorów (HY) i kwotę drugiej corocznej szybszej wypłaty dla uczestniczących w programie rolników z Europy. Liczba hektarów objętych programem wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem, a liczba uczestników programu – czterokrotnie. Agreena wypłaca rolnikom rekordowe kwoty w ramach programu zarządzania dwutlenkiem węgla z gleby. Wynoszą one w zależności od regionu od 32 do 36 euro za każdy wygenerowany certyfikat węglowy, co stanowi wzrost o 45% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Firma jest pionierem w skalowaniu praktyk rolnych umożliwiających wiązanie dwutlenku węgla w glebie.  Wypracowane w ich wyniku certyfikaty węglowe będą wkrótce dostępne na rynku dla firm, które chcą uczestniczyć w przejściu rolników na praktyki pomagające w walce ze zmianami klimatycznymi oraz utratą różnorodności biologicznej, jak i przyszłością bezpieczeństwa żywnościowego.

O ile sekwestracja dwutlenku węgla w rolnictwie została uznana za jedno z najlepszych rozwiązań do skalowania działań na rzecz klimatu ze względu na jego dostępność i natychmiastowy możliwy wpływ, to główną przeszkodą są wysokie koszty początkowe dla rolników. Wykorzystując dobrowolny rynek emisji dwutlenku węgla (VCM) do przekształcania przyjaznych dla klimatu praktyk rolniczych w wysokiej jakości certyfikaty węglowe, Agreena zapewnia rolnikom nowy, dodatkowy strumień przychodów. Rolnicy również dostrzegają korzyści. Dwadzieścia procent rocznego wzrostu liczby hektarów w portfolio Agreeny pochodzi od rolników już należących do programu, którzy dodali do platformy kolejne działki rolne.

„Agreena wprowadza na rynek nową kategorię certyfikatów węglowych. Ich tworzenie i skalowanie zajmie trochę czasu, ale rolnicy nie mogą czekać. Potrzebują niezawodnych i płynnych wypłat, które pomogą im pokryć koszty związane z transformacją klimatyczną” – mówi Simon Haldrup, dyrektor generalny Agreena. „Dlatego Agreena podejmuje skalkulowane ryzyko i wypłaca dochód rolnikom w każdym roku zbiorów. Mimo to certyfikaty węglowe są tylko częścią rozwiązania, potrzebujemy różnych zachęt, aby szybko przestawić rolników na całym świecie na praktyki regeneracyjne”.

Rolnicy i firmy, które polegają na certyfikatach emisji dwutlenku węgla w swoich działaniach w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju, działają w różnych ramach czasowych. Sprzedaż certyfikatów może trwać rok lub dłużej od momentu ich wygenerowania. Opcja szybszej wypłaty realizowana przez firmę Agreena wypełnia tę lukę. Rolnicy zarejestrowani w programie Agreena mogą zdecydować, w jaki sposób chcą wykorzystać wygenerowane certyfikaty, a jedną z tych opcji jest wypłata wkrótce po zakończeniu roku zbiorów, aby pomóc w pokryciu kosztów początkowych. Kwota wczesnej wypłaty odzwierciedla ceny rynkowe w danym czasie. Rozwój dobrowolnego rynku emisji dwutlenku węgla i ceny uznanych certyfikatów węglowych stale rosną, a zyskami ze sprzedaży certyfikatów Agreena dzieli się z rolnikami.

Certyfikaty węglowe Agreena są rezultatem działań rolników na rzecz sekwestracji dwutlenku węgla z atmosfery w glebach, a także zmniejszenia ich własnych emisji dzięki praktykom takim jak uprawa pasowa. Firma opracowała wysoce wiarygodny program, który jest zgodny z najnowszymi ustaleniami Międzyrządowego Zespołu ds. zmian Klimatu (IPCC) i uznanymi zasadami VCM, oraz zbudowała relacje z partnerami rolnymi i rolnikami w całej Europie.

Agreena rozwinęła już też swoją jednostkę korporacyjną, która nadzoruje sprzedaż certyfikatów oraz rozwiązania w zakresie MRV i ryzyka. Agreena współpracuje z nabywcami certyfikatów w obszarze dostosowania, ustrukturyzowania i skalowania ich portfeli nabywczych, wzorowanych na aktywach już sprzedanych i będących przedmiotem obrotu na tradycyjnych rynkach finansowych.

„Nasza pierwszoroczna pula wysokiej jakości certyfikatów węglowych pochodzi od rolników z Europy Środkowej i właśnie została udostępniona w ograniczonej liczbie w przedsprzedaży” – mówi Frederik Aagaard, dyrektor ds. rynków węgla w Agreenie. „Cieszymy się, że możemy ułatwić firmom udział w finansowaniu transformacji rolników”.

Termin rejestracji w programie Agreena 2023 zbliża się wielkimi krokami. Rolnicy mają czas do 30 czerwca, by dołączyć do niego jeszcze w bieżącym roku rozliczeniowym, obliczyć swój potencjał zarobkowy i złożyć wniosek, wypełniając formularz na stronie internetowej Agreena. Więcej informacji na temat programu i jego działania można znaleźć tutaj.

Agreena przewiduje, że w miarę rozwoju i ewolucji VCM, rynek będzie obserwował ciągły wzrost związany z certyfikacją i nowymi standardami w tej dziedzinie. Portfel certyfikatów Agreena w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i usuwania dwutlenku węgla jest akredytowany zgodnie z normą ISO 14064-2 i jest obecnie poddawany certyfikacji Verra VCS. Ten proces zakończy się jeszcze przed końcem tego roku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Rolnictwo Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Resort rolnictwa zapowiedział kontynuację dofinansowywania ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób zakaźnych, rozpoczętego w 2025 roku. Dopłata ponownie wyniesie 70
Rolnictwo Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
2024-12-17 | 14:00

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

Jedna z najnowocześniejszych instalacji rolniczych w kraju - magazyn zbożowy w Goli k. Gostynia w woj. wielkopolskim należący do gospodarstwa Top Farms Wielkopolska,
Rolnictwo SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
2024-12-02 | 01:00

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Polityka

J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.

Ochrona środowiska

Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.