Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989
Męski akt naturalnych rozmiarów. To pierwsza taka praca na aukcji w Polsce. Nadzy modele Wojciecha Ćwiertniewicza to postacie z otoczenia artysty. Są nimi znajomi historycy, krytycy sztuki i osoby bywające w jego pracowni towarzysko. Jeden z takich aktów oglądać można na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” w DESA Unicum. Zaprezentowane zostaną również dzieła takich twórców jak Marcin Berdyszak czy Piotr Janas, którego obraz na aukcji w Polsce będzie licytowany po raz pierwszy.
Wojciech Ćwiertniewicz w centrum swojej twórczości stawia męskie ciała. Malarz studiuje je z dużą dokładnością, precyzyjnie oddaje ich anatomię. W zależności od fizjonomii i budowy eksponuje czy to heroiczną muskulaturę i posągowe kształty, czy niedoskonałości i wątłe ciała. Artysta odmalowuje je z fotograficzną precyzją i szczegółowością, tworząc obraz, który może wydawać się „obiektywny”, wierny rzeczywistości. Reakcje na niego są jednak zmienne i zupełnie subiektywne, różnią się zawsze w zależności od płci i preferencji obserwatorów oraz obserwatorek. Ćwiertniewicz nie nadaje tytułów swoim obrazom, nadaje im wyłącznie numery. Prezentowana na wystawie praca to wielkoformatowe płótno z 2010 roku oznaczone liczbą 212.
Z kolei w twórczości Marcina Berdyszaka niezwykle ważny jest nie człowiek, a symbol. Stałym tematem przewijającym się przez liczne realizacje artysty są owoce, a przede wszystkim banany. Pojawiają się one również w prezentowanej na wystawie pracy „Ani pustka ani wypełnienie” z 2018 roku. Dzieło cechuje minimalizm zastosowanych form, wnikliwe studium przestrzeni oraz charakterystyczna dla artysty redukcja kolorystyczna. Twórczość Berdyszaka z całą pewnością można określić jako wielowątkową. Berdyszak ze szczególną wnikliwością bada aktualne zjawiska społeczne, dotykając przy tym tematów związanych z widzialnością, realnością, prawdą oraz iluzją, jaką zdaje się emitować współczesna kultura masowa. Warto zaznaczyć, że źródłem kreacji i inspiracji dla artysty wydaje się być dialog, jaki prowadzi z twórczością artystów minionej epoki – René Magritta, Jaspera Johnsa, Jacka Malczewskiego, ale także własnego ojca – Jana Berdyszaka. W swoich pracach częstokroć nawiązuje do kół ojca, uwspółcześniając je charakterystycznymi dla siebie motywami.
Warto zwrócić uwagę również na pracę Piotra Janasa. Krytycy sztuki zgodnie wskazują w jego malarstwie na niezwykłe zawieszenie między abstrakcją a figuracją. Na obrazach tego artysty widzimy nieregularne plamy, amorficzne kształty czy ściekającą farbę. Na wystawie pojawią się również prace takich artystów jak Agata Kus, Piotr Uklański, Agata Bogacka, Paulina Ołowska czy Paweł Bownik. 12 marca wszystkie zostaną zlicytowane.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 4-12 marca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 12 marca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-ipt7/

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Tarcza Wschód flagowym projektem na rzecz wspólnego bezpieczeństwa UE. To przełom w zakresie unijnej obronności
Parlament Europejski uznał Tarczę Wschód, zaproponowaną przez premiera Donalda Tuska, za flagowy projekt na rzecz wspólnego bezpieczeństwa UE. W ramach głosowania nad rezolucją dotyczącą wzmocnienia obronności UE przyjęto poprawkę, zgodnie z którą ochrona granic lądowych, powietrznych i morskich UE przyczynia się do bezpieczeństwa całej UE, zwłaszcza jej wschodniej granicy. – To przełom, bo oznacza, że to Polska narzuca w tej chwili myślenie w Europie na temat obronności – ocenia europoseł Michał Szczerba.
Robotyka i SI
Inwestycje w sztuczną inteligencję na bardzo niskim poziomie. Potencjał polskich kadr nie jest wykorzystywany

Komisja Europejska zapowiedziała uruchomienie nowej inicjatywy InvestAI, która ma zmobilizować 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję. W globalnym wyścigu zbrojeń w AI to jednak wciąż niewiele. Również polskie firmy technologiczne zazwyczaj korzystają z infrastruktury stworzonej przez zachodnich liderów. Największym wyzwaniem, które stoi przed polskimi firmami, jest to, by innowacje były tworzone na miejscu. – Zwłaszcza że inwestycja w sztuczną inteligencję i kryptografię kwantową to inwestycja w bezpieczeństwo kraju – przekonuje dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema.
Handel
Ekonomiczna dostępność alkoholu rośnie. To zwiększa jego konsumpcję i prowadzi do uzależnień

Spożycie alkoholu w Polsce systematycznie wzrasta, co pociąga za sobą dziesiątki tysięcy przedwczesnych zgonów i koszty społeczno-ekonomiczne liczone w miliardach złotych rocznie. – W Polsce alkohol tanieje w stosunku do naszych zarobków, jego cena nie nadąża za wzrostem gospodarczym. A im wyższa dostępność ekonomiczna, tym wyższa konsumpcja. Alkohol jest według mnie absurdalnie tani – mówi dr hab. n. med. Łukasz Balwicki, krajowy konsultant ds. zdrowia publicznego. Jak ocenia, konieczna jest kompleksowa zmiana polityki podatkowej, dzięki której alkohol stałby się mniej dostępną ekonomicznie używką.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.