Komunikaty PR

Wyzwania w logistyce paliw płynnych

2024-11-13  |  09:00

W dniach 23-24 października w Uniejowie odbyła się Pierwsza Konferencja Logistyka Paliw Płynnych, organizowana wspólnie przez firmy Endress+Hauser i Merrid Controls. Ponad 160 przedstawicieli sektora logistyki paliw, firm wykonawczych i środowiska naukowego dyskutowało o aktualnej sytuacji oraz przyszłości sektora paliw płynnych w Polsce. 

Podczas konferencji omawiano perspektywy rozwoju paliw alternatywnych, takich jak LNG/bioLNG, biododatków oraz paliw syntetycznych, które mogą odgrywać istotną rolę w przyszłym miksie paliwowym. Podkreślane były tu wyzwania związane z wymogami Unii Europejskiej w zakresie wdrożenia dyrektyw REDII i REDIII, z których implementacją Polska ma od dawna problem i opóźnienie w stosunku do innych krajów członkowskich. Związane z tymi zagadnieniami prelekcje wygłosili m.in. przedstawiciele grupy DUON, a także Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Technologii Paliw i Energii z Gliwic. 

Duże zainteresowanie wzbudził wykład Wojciecha Jakóbika, eksperta ds. energetyki i twórcę podcastu Energy Drink oraz Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego. Prelekcja skupiała się na geopolityce paliw i potencjalnych „Czarnych Łabędziach” sektora paliw w 2025 roku, które mogą przynieść niespodziewane zmiany i konsekwencje nie tylko w branży, ale wpłynąć na całą gospodarkę Polski i Europy. Przykładem są potencjalne działania służb rosyjskich, wpływające na funkcjonowanie szlaków handlowych operatorów logistycznych paliw płynnych. 

Podczas prezentacji przedstawicieli firm Orlen i PERN skupiono się na kwestiach digitalizacji i optymalizacji procesów logistycznych na terminalach paliw w Polsce, związanych ze zmieniającym się otoczeniem rynkowym i wymaganiami klientów. Główny wniosek z obu prezentacji był jeden – za pomocą obecnej infrastruktury i przy użyciu odpowiednich systemów informatycznych możemy znacząco przyśpieszyć procedurę obsługi klientów oraz skutecznie zarządzać ryzkiem bezpieczeństwa procesu, bez konieczności rozbudowy terminali o chociażby kolejne fronty nalewcze. 

Uzupełnieniem konferencji były dwa panele dyskusyjne, z których pierwszy skupiał się na wyzwaniach inwestycyjnych w branży infrastruktury krytycznej. Przedstawiciele firm PERN, AGAT, Gazoprojekt i Asia Connecting Center rozmawiali o problemach związanych ze stabilnością legislacyjną, wymogami unijnymi w zakresie dyrektyw RED II i RED III, ale także tych związanych z dostępnością wykwalifikowanych specjalistów. Panel kończył pierwszy dzień konferencji i mimo późnych godzin popołudniowych, sala była wypełniona niemal po brzegi. 

Drugi panel dyskusyjny skupiał się na jeszcze nieobecnym w Polsce, ale już widocznym na horyzoncie problemie logistyki CO2 w związku z planowaną budową przemysłowych instalacji CCS (Carbon Capture Storage). W panelu wziął udział m.in. przedstawiciel firmy Holcim Polska, Filip Adamkiewicz, który opowiedział o założeniach pierwszej wielkoskalowej instalacji wychwytu CO2 ze spalin cementowni Holcim Kujawy. Instalacja zaplanowana jest na niemal milion ton CO2 rocznie, co rodzi szereg wyzwań natury logistycznej związanych zwłaszcza z przesyłem produktu drogą kolejową. 

W drugim dniu konferencji goście mieli okazję do wysłuchania prelekcji Michała Boruckiego, prezesa firmy Blue Energy, związanej z wdrożeniem dyrektywy NIS2 (Network and Information Systems Directive 2), której  celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa m.in. w obszarze infrastruktury krytycznej. Uzupełnieniem tej tematyki była prezentacja Adama Wachowskiego z firmy Enmaro dotycząca przygotowania projektów produkcji i transportu paliw alternatywnych w dialogu z odbiorcami i instytucjami finansującymi. 

Pierwsza Konferencja Paliw Płynnych w Uniejowie zgromadziła więc czołowych ekspertów i praktyków branży, którzy omawiali najnowsze wyzwania i kierunki rozwoju sektora paliwowego w kontekście zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej sektora. Nie zapomniano przy tym o teraźniejszości i wykorzystaniu zasobów, które już dziś są w zasięgu przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi i technologii informatycznych. Konferencja była również okazją do wymiany wiedzy i nawiązania współpracy między uczestnikami. Kolejna edycja wydarzenia planowana jest na wiosnę 2026 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane? Biuro prasowe
2025-03-18 | 12:40

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których
Przemysł Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
2025-01-23 | 11:00

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Wybór właściwego sprzętu spawalniczego to kluczowy element każdej firmy zajmującej się obróbką metali. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań szczególnie
Przemysł Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
2024-12-27 | 17:30

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Adaptico to firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się dystrybucją produktów i systemów zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.