Wyzwanie w branży medycznej: etykiety odporne na ujemne temperatury
Szczepionka Pfizera na koronawirusa wymaga przechowywania w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza. W świecie medycznym nikogo to nie dziwi. Faktem bowiem jest, że niska temperatura to jedna z najczęstszych wytycznych dotyczących przetrzymywania próbek lub innego rodzaju substancji używanych na co dzień w laboratoriach. Wpływa na jakość przechowywanych materiałów, a także termin użyteczności. Niskie temperatury mogą jednak wpłynąć także na etykiety, którymi oznaczane są probówki. A od ich czytelności często zależy zdrowie, a nawet życie pacjentów. Czy istnieje rozwiązanie, które wyeliminuje ten problem?
Niskie temperatury
Możliwość mrożenia probówek oraz próbek w laboratoriach i ich oznaczania etykietami ma niebagatelne znaczenie. Właściwości lodu docenia jednak nie tylko medycyna, ale także kosmetologia, przemysł spożywczy, czy przetwórczy i wiele innych branż, gdzie ekstremalnie niskie temperatury są z powodzeniem wykorzystywane. Oznaczenia naczyń laboratoryjnych mają za zadanie przetrwać w stanie nienaruszonym przez wiele lat. Co więcej, nie tylko etykieta musi być odporna, ale także nadruk ma pozostać czytelny i trwały podczas przechowywania w tak wymagających warunkach.
Etykiety odporne na ujemne temperatury
Jednym z przykładów rozwiązań, które sprawdzą się w niskich temperaturach są etykiety systemu etiCALLS serii FREEZE od Etisoft.. Diagności w ramach tego systemu mogą zakupić etykiety wraz z dedykowaną taśmą termotransferową a także przystosowaną do pracy w laboratorium drukarkę, czytnik kodów i oprogramowanie. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwala na łatwe i szybkie projektowanie oraz druk etykiet (co w obecnej sytuacji jest na wagę złota). Dodatkowym atutem użytkowania systemu jest usprawnienie procesów identyfikacji w laboratorium. Wraz z nim oznaczanie i identyfikacja fiolek, probówek, kasetek, szalek, płytek, słomek, dokumentów, a także wyposażenia biura laboratorium jest łatwiejsza i dokładniejsza.
Trwałość na pierwszym miejscu
Etykiety można trwale zadrukować kodem kreskowym lub kodem 2D. Seria zachowuje swoje właściwości podczas długotrwałego przechowywania w temperaturach od -80°C do +80°C. Można poddawać je wielokrotnym cyklom zamrażania i rozmrażania bez obaw o trwałość etykiety i jakość nadruku. Ponadto etykiety są wodoodporne i niepodatne na czynniki atmosferyczne. Dużym plusem jest fakt, że etykiety pozostają nienaruszone podczas przechowywania w suchym lodzie. Ma to szczególne znaczenie podczas transportu próbek między laboratoriami. Kontakt oznaczeń z olejami i smarami, nisko stężonymi kwasami kosmetycznymi czy łagodnymi rozpuszczalnikami również nie wpływa destrukcyjnie na ich trwałość. Istotną kwestią jest także doskonała przyczepność, zwłaszcza na zakrzywionych powierzchniach.
Gdzie sprawdzą się najbardziej?
Etykiety odporne na niskie temperatury sprawdzą się przede wszystkim w:
- bankach krwi,
- bankach tkanek,
- bankach komórek macierzystych,
- klinikach in vitro,
- laboratoriach: medycznych, analitycznych, chemicznych, farmaceutycznych, kryminalistycznych, kosmetycznych, spożywczych, badania wód i gleby.
Wysokiej jakości etykiety pozwalają placówce na wypracowanie pozycji wiarygodnego i rzetelnego podmiotu naukowo-badawczego, utrzymującego wysokie standardy obsługi. Finalnie – zyskują obydwie strony – placówka oraz pacjent.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego właściwości etykiet odpornych na niskie temperatury:
https://www.youtube.com/watch?v=rmkV2h5iEu8&feature=emb_title

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.