Komunikaty PR

Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania

2024-04-26  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 0.02 MB )

Wydłużający się czas wykańczania nieruchomości, przekroczenie założonego budżetu, rosnące ceny materiałów i stres to najczęstsze problemy, z którymi mierzyli się ankietowani podczas wykańczania nieruchomości – wynika z badania pracowni architektury wnętrz Decoroom i portalu RynekPierwotny.pl. Szczegółowe dane oraz praktyczne porady ekspertów dostarcza bezpłatny raport „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli”.

Prawdopodobnie każdy właściciel domu lub mieszkania marzy o idealnym efekcie wykończeniowym: pięknych wnętrzach, w których poczuje się „jak w domu”, funkcjonalnym układzie, który sprosta wymaganiom codzienności oraz wysokiej jakości materiałach, które posłużą przez lata. To wszystko sprawnie, na czas, w zakładanym budżecie. Tylko jak oczekiwania mają się do rzeczywistości? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, pracownia architektury wnętrz Decoroom oraz ogólnopolski portal z nowymi nieruchomościami RynekPierwotny.pl, zrealizowali badanie sprawdzające, z jakimi problemami najczęściej mierzą się właściciele wykańczający swoje nieruchomości.

Wykańczanie trwa dłużej niż planujemy

Część wyzwań wyjątkowo często powtarzała się w odpowiedziach respondentów – są to między innymi opóźnienia związane z wykańczaniem nieruchomości. U zdecydowanej większości prace nie zakończyły się w zakładanym terminie – taką odpowiedź zaznaczyło aż 64% badanych. U 40% opóźnienie było niewielkie, a u 24% znaczące. Tylko 35% respondentów wprowadziło się do domu lub mieszkania o czasie.

Budżet bez dna

Częstym problemem była utrata kontroli nad wydatkami. Ponad 80% badanych przekroczyło planowany budżet, w tym 37% wydało o ponad 30% więcej, niż zakładało na początku procesu. Prawie 70% osób zakładało, że wyda nie więcej niż 100 tys. zł – w praktyce 20% z nich zdecydowanie przekroczyło ten budżet. W czołówce znalazły się również inne czynniki finansowe. Dla 35% ankietowanych problemem były rosnące ceny materiałów, a 29% zwróciło uwagę na wysokie ceny wyposażenia wnętrz.

Problem ze znalezieniem specjalistów

U znacznej części badanych pierwsze problemy pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Aż 68% miało trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców (39% raczej tak, 29% zdecydowanie tak). Takich doświadczeń nie ma jedynie 18% respondentów (13% raczej nie, 5% zdecydowanie nie). Kiedy już udało się znaleźć specjalistów, nie zawsze potrafili sprostać zadaniu – co piąta osoba (22%) była niezadowolona z jakości prac. Co ciekawe, badani najczęściej sięgali po wsparcie architektów wnętrz podczas wykończenia kuchni i łazienki (odpowiednio 88% i 70%).

Stresujące wykańczanie

Te wszystkie wyzwania sprawiły, że aż dla połowy ankietowanych proces wykańczania nieruchomości był stresującym doświadczeniem, które wymagało dużego zaangażowania i ciągłej kontroli. Jednocześnie dla większości planowanie wykańczania było satysfakcjonujące (66%), natomiast 63% czerpała przyjemność z samego procesu. Warto zwrócić uwagę, że aż 51% było „raczej zadowolonych” z przebiegu prac, natomiast ponad połowa była „raczej zadowolona” z efektów końcowych.

- Ponad 15 lat doświadczenia w wykańczaniu wnętrz mieszkań i domów pozwoliło nam dogłębnie poznać problemy i obawy naszych klientów związanie z tym procesem, jednak tworząc raport, postanowiliśmy dowiedzieć się, z czym w tej materii mierzy się niezależna część społeczeństwa. Zebrane dane potwierdziły naszą wstępną tezę – w dzisiejszych czasach kompleksowa usługa wykończenia wnętrz pod klucz, skrojona na indywidualną miarę inwestora, jest odpowiedzią na realne potrzeby. Dlatego nieustannie będziemy stawiać na rozwój naszych usług oraz kompetencji. Co więcej, postanowiliśmy podzielić się z odbiorcami nie tylko analizą odpowiedzi ankietowanych, ale także praktycznymi poradami doświadczonych ekspertów. Wierzę, że ta publikacja pozwoli lepiej zrozumieć, jak skomplikowanym procesem jest wykończenie wnętrz i że warto podejść do niego kompleksowo, by oszczędzić swój czas i nerwy – mówi Jakub Bartos, dyrektor zarządzający Decoroom.

Deweloperzy mają świadomość, z jakimi problemami borykają się ich klienci, którzy zdecydowali się na wykańczanie mieszkań na własną rękę. Dlatego w ofercie firm coraz częściej pojawia się opcja „pod klucz”. Najpewniej jej popularność będzie rosła. Ale jest jeden warunek: deweloperzy muszą przekonać klientów, co nie jest łatwe, że kupując w pełni wykończone mieszkanie lub dom zaoszczędzą nie tylko czas, ale i pieniądze – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Raport z poradami ekspertów można pobrać bezpłatnie na stronie: https://www.decoroom.eu/raport

W badaniu wzięło udział 200 osób z bazy RynekPierwotny.pl, które zadeklarowały przeprowadzenie prac wykończeniowych całości lub części nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, do 4 lat wstecz. To właśnie ich odpowiedzi były bazą do stworzenia raportu.

***

Decoroom to pracownia architektury wnętrz, specjalizująca się w wykończeniu mieszkań i domów pod klucz. Korzystając z usługi, klient otrzymuje w jednym miejscu: projekt, materiały wykończeniowe, ekipę wykończeniową, możliwość wykonania zabudowy meblowej oraz 2-letnią gwarancję na wykonane usługi. Decoroom działa w Warszawie i we Wrocławiu. Dotychczas zrealizował ponad 3500 projektów.

RynekPierwotny.pl to największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od 15 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać

Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.