Zaglądamy do biura architektów z pracowni SRDK

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Przez lata projektanci SRDK Architekci Studio Śródka pracowali w historycznym budynku z 1870 roku, który zrewitalizowano według ich projektu. Teraz siedziba mieści się w nowoczesnym biurowcu klasy A z certyfikatem LEED GOLD v.4, który sami zaprojektowali.
Jeszcze kilkanaście lat temu na terenie zespołu biurowego City Forum był dziki parking i targowisko, które powstały po wyburzeniu zabudowań zniszczonych powodzią w 1997 roku. Dzielnica, potocznie nazywana trójkątem bermudzkim nie zachęcała do samotnych spacerów po zmierzchu.
Podczas projektowania oraz procesu realizacji architekci i inżynierowie byli w ścisłym kontakcie z lokalną społecznością. Ideą projektu było myślenie skalą kwartału i włączenie nowego obiektu w tkankę nie tylko miejską, ale i społeczną. Powstał więc pomiędzy budynkami ogólnodostępny dziedziniec wyposażony w ławki i stojaki dla rowerów, zagospodarowany zielenią i odizolowany od hałasu śródmiejskiej arterii stalowo-szklaną konstrukcją porastającą pnączami. Wszystkie rośliny to gatunki rodzime, dobrane tak, aby bez specjalnej pielęgnacji mogły przetrwać w lokalnych warunkach klimatycznych.
W budynku zastosowano wiele rozwiązań przyjaznych użytkownikom – elastyczny system klimatyzacji i wentylacji z regulacją wilgotności powietrza, redukcję poziomu hałasu, oświetlenie LED sterowane czujnikami DALI oraz urządzenia o niskim zużyciu wody, otwierające się okna, biały dach odbijający w 97% promieniowanie słoneczne i przeciwdziałający efektowi miejskiej wyspy ciepła.
Biorąc pod uwagę różne style pracy i indywidualne potrzeby pracowników powstały różnej wielkości pokoje, sale spotkań i cichej pracy. We wnętrzach jest sporo zieleni, obiekty sztuki – malarstwo, rzeźba, ceramika i szkło - oraz wybrane elementy wystawy „MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury”, która gościła w Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2020 roku. Z okien pracowni rozpościera się widok na Halę Stulecia z jednej, a wrocławski Rynek z drugiej strony. Po dzikim parkingu nie ma śladu. Na zrewitalizowanej przestrzeni, dwa jasne budynki zespolone ażurową bramą łączą Przedmieście Oławskie z traktem prowadzącym do centrum Wrocławia.
Pracownia powstała w latach osiemdziesiątych jako jedno z pierwszych w Polsce prywatnych biur projektowych. Na jego potencjale zbudowana została firma deweloperska Archicom. Od 2021 roku studio działa jako niezależna pracownia architektoniczna SRDK Architekci Studio Śródka. Zespół to swoisty mix doświadczenia, wieku, płci i profesji.
W 2021 kompleks City Forum otrzymał nagrodę Dolnośląska Budowa Roku 2020 w kategorii Budownictwo biurowo-usługowe; w XXX edycji konkursu Piękny Wrocław City 1 był laureatem w kategorii Budynek użyteczności Publicznej. City 1 został zaprezentowany jako wzorcowy przykład biurowca klasy A w Modern Office Standards Poland 2020.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.