Zakup miejsca postojowego poza centrum – czy warto?
Mogłoby się wydawać, że mieszkając na obrzeżach miasta, nie powinno być problemów z parkowaniem samochodu. Nic bardziej mylnego – szukanie wolnej przestrzeni właśnie poza centrum bywa udręką. Szczególnie, że wraz z oddalaniem się od rynku rośnie liczba aut przypadających na jedno gospodarstwo domowe. Dlatego kupując mieszkanie poza centrum, warto tym mocniej rozważyć zakup miejsca postojowego.
Polacy są jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów w Unii Europejskiej. W liczbie aut na osobę prześcigamy takie kraje jak Francja czy Niemcy. Brak miejsc do parkowania w miastach już dawno przestał być problemem tylko centrum. Wbrew pozorom, na obrzeżach bywa jeszcze gorzej. Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy są duża liczba aut, ogrodzone osiedla, jak najefektywniejsze zagospodarowanie każdego metra kwadratowego i brak ogólnodostępnych miejsc do parkowania. Dla osób zmotoryzowanych zakup miejsca postojowego może okazać się koniecznością, nawet jeśli mieszkają daleko od centrum.
Komfort i bezpieczeństwo
Własne miejsce postojowe to wygoda i oszczędność czasu. Można liczyć też na większe bezpieczeństwo pojazdu, gdyż większość parkingów znajduje się na zamkniętych osiedlach czy parkingach podziemnych, do których dostęp dla osób z zewnątrz jest ograniczony.
Ten luksus kosztuje
W ostatnich latach ceny miejsc postojowych – tak jak i mieszkań – znacząco wzrosły. W większych miastach za pojedyncze miejsce w hali garażowej trzeba zapłacić od 20 do nawet 50-60 tysięcy złotych. Taniej można dostać miejsca naziemne, jednak wiąże się to z koniecznością odśnieżania auta zimą i mniejszym bezpieczeństwem pojazdu.
Upolować okazję
Nabywcy, którzy nie chcą przepłacać, mogą zaryzykować i czekać na okazje. Na największe rabaty można liczyć już po oddaniu inwestycji, gdy wszystkie mieszkania są wyprzedane. Jeśli zostaną w nim miejsca postojowe, ich ceny zapewne będą bardzo korzystne. – W inwestycji Rybnicka Park we Wrocławiu wyprzedajemy wolne miejsca postojowe. Nabywcy mogą liczyć nawet na 40-procentowy rabat od ceny pierwotnej. Jego wysokość zależy od wielkości i położenia miejsca postojowego. Co ważne, nabywcy nie muszą być równocześnie posiadaczami mieszkania w naszej inwestycji – komentuje Jakub Orski z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Warto też szukać promocji w sąsiadujących inwestycjach.
Szanse na wynajem
Miejsca postojowe kupowane są, tak jak mieszkania, w celach inwestycyjnych. Szczególnie opłacalne są te zlokalizowane w dzielnicach, w których brakuje ogólnodostępnych, bezpłatnych miejsc parkingowych, a zagęszczenie osiedli jest wysokie. Często takie miejsca kupowane są właśnie, o ile deweloper na to zezwala, przez osoby niemieszkające na danym osiedlu. Powinien to być argument dla klientów obawiających się zakupu i zobowiązania na lata – miejsce postojowe można traktować typowo jako inwestycję.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.