Zanim kupisz mieszkanie, poznaj miasto
Miejsce, w którym żyjemy, powinno wywoływać w nas pozytywne emocje. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed decyzją o wyborze mieszkania dobrze poznać okolicę. Jak zabrać się do dobrego rozeznania wśród dzielnic nowego miasta?
Naturalne jest, że chcemy mieszkać wokół ludzi podobnych do nas. Daje to szansę na nawiązanie nowych przyjaźni, znalezienie wspólnych pasji czy towarzystwa dla dzieci. Dobrze zgrane sąsiedztwo sprawia, że żyje nam się po prostu lepiej – bezpieczniej i weselej. Wiemy, że możemy liczyć na pomoc i ciekawie spędzać razem czas. Z pewnością docenimy klimat okolicy i poczujemy się u siebie. Jak znaleźć takie miejsce, jeśli przeprowadzamy się do nowego miasta?
Nie tylko sąsiedztwo
Warto przede wszystkim patrzeć kompleksowo na otoczenie. Choć sąsiedztwo jest bardzo istotne, nie można zaprzeczyć, że na komfort życia w danym miejscu składa się więcej aspektów – jak choćby dostępność sklepów i usług, terenów rekreacyjnych, komunikacja miejska, bliskość szkół i przedszkoli itd. Wszystko w zależności od indywidualnych priorytetów.
Każdy znajdzie miejsce dla siebie
Dzielnice dużych miast zazwyczaj w naturalny sposób się profilują, tworząc w jednej części biznesowe centrum, w innej zaś miejsce dla rodzin z dziećmi, a w jeszcze kolejnej – dla tych, którzy chcą korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej.
– Te same tendencje obserwujemy we Wrocławiu, gdzie budujemy mieszkania już od ponad 24 lat. Na Krzykach osiedlają się w dużej mierze rodziny z dziećmi – często ze względu na dobre zaplecze edukacyjne i rozrywkowe dla najmłodszych. Wśród tej grupy dużą popularnością cieszy się także Zakrzów, spokojna okolica z licznymi terenami zielonymi. Na Krzykach zbudowaliśmy osiedle Słoneczny Zakątek – w tej chwili w ofercie mamy już ostatnie mieszkania w trzecim etapie. Z kolei na Zakrzowie zdecydowaliśmy się na inwestycję kameralną, rozmieszczoną w pięciu trzykondygnacyjnych budynkach. Nova Stoczniova to nasz najnowszy projekt – mówi Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Co zrobić, aby poznać dzielnicę? Top 5 wskazówek
1. Spędź kilka dni w mieście
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, pojedź do miasta, w którym zamierzasz mieszkać. Najlepszym rozwiązaniem jest tymczasowe zamieszkanie – choćby na kilka dni, w których wybierzesz się w różne miejsca, sprawdzisz komunikację miejską, ruch w godzinach szczytu, a także poznasz tereny rekreacyjne. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na kilka dni urlopu, które wykorzysta na poznanie miasta. Jakie opcje pozostają?
2. Dołącz do grup dzielnicowych na Facebooku
Przede wszystkim – internet. Jest to skarbnica wiedzy; zwłaszcza biorąc pod uwagę lokalne społeczności. Dołącz do grup na Facebooku dla mieszkańców konkretnych dzielnic. Możesz zapytać o to, jak mieszka się w tej okolicy lub przeczytać posty innych osób. Dowiesz się z nich między innymi, jakie wydarzenia organizowane są w tym miejscu, jakie są zalety i wady mieszkania w tej dzielnicy i jakie będziesz mieć możliwości, wybierając właśnie to miejsce.
3. Gdy wybierzesz dzielnicę, dołącz do grup dla mieszkańców inwestycji
Możesz także pójść o krok dalej, jeśli już wybierzesz konkretną część miasta i dołączyć do grupy dla mieszkańców danej inwestycji. To okazja do poznania potencjalnych sąsiadów i zapytania o szczegóły dotyczące okolicy.
4. Sprawdź lokalne inicjatywy
W każdej z dzielnic mieszczą się domy kultury, centra inicjatyw, osiedlowe kluby i inne organizacje oferujące okolicznym mieszkańcom rozrywkę i edukację. Warto sprawdzić, czy oferta w dzielnicy, którą rozważamy, jest dla nas ciekawa.
5. Przyglądnij się mapie
To bardzo wygodny sposób na pierwsze poznanie okolicy. Możesz wybrać środek transportu – komunikację miejską, samochód, rower czy nawet spacer i sprawdzić odległości do kluczowych punktów od wybranej inwestycji. Łatwo także wyszukać obiekty w pobliżu – parki, restauracje, sklepy, placówki edukacyjne czy przystanki. Wirtualny spacer pozwoli zrobić dość szczegółowe rozeznanie w okolicznej ofercie.
Inwestorze, poznaj miasto
Nie tylko ci, którzy planują zakup mieszkania na własne potrzeby, powinni zrobić dobry research. Również osoby zamierzające kupić mieszkanie pod wynajem muszą w pierwszej kolejności rozeznać się w okolicy. W tym wypadku wystarczy jednak ograniczyć się do wyłącznie internetowych poszukiwań, lecz w zamian za to sprawdzić, jakie oferty najmu cieszą się największym zainteresowaniem wśród jakiej grupy odbiorców (dzielnica, typ inwestycji, inne atuty). Wiedza o miejscu zgromadzona przed zakupem mieszkania może być kluczowa w zadowoleniu z transakcji, dlatego warto poświęcić czas na szczegółowe rozeznanie.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.