ZATRZYMAĆ BLACKOUT - Przedsiębiorcy i parlamentarzyści o sytuacjI energetycznej
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Polski system elektroenergetyczny jest w stanie krytycznym z powodu wieloletnich zaniedbań i strategicznych błędów. Należy odejść od centralistycznego myślenia o energetyce, gdyż taka strategia się nie sprawdza.
Sytuacja energetyczna bezposrednio wpływa na zwiększenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw. Dlatego Komisja Transformacji Energetycznej BCC zorganizowała okrągły stół ekspercki. Oprócz członków Komisji w spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści: poseł Dariusz Wieczorek (Lewica), poseł Tomasz Nowak (PO), posłanka Paulina Hennig-Kloska (PL2050), Andrzej Grzyb (PSL) oraz eksperci Wojciech Warski (KP), Anna Bryłka (Konfederacja), Maciej Bando (PO), Marek Kossowski (Lewica).
Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym wyzwaniem po zapewnieniu podstawowego bezpieczeństwa narodowego, a dzisiaj jest nawet po prostu częścią bezpieczeństwa narodowego – podkreślił Maciej Stańczuk, przewodniczący Komisji Transformacji Energetycznej BCC.
Świat stoi u progu rewolucji cyfrowo-energetycznej, która radykalnie zwiększy znaczenie dostaw energii elektrycznej. Zapewnienie bezpiecznej, stabilnej i relatywnie taniej energii elektrycznej jest nie tylko kwestią racji stanu, ale stworzeniem podstaw dla rozwoju polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa. Kryzys wywołany agresją rosyjską tylko wyostrzył problemy, które stoją przed polską i europejską energetyką. Polski system elektroenergetyczny jest w stanie krytycznym z powodu wieloletnich zaniedbań i strategicznych błędów. Co najmniej przez kilka najbliższych lat będziemy żyli w cieniu ryzyka blackoutu. Dodatkowo horyzont inwestycyjny w energetyce to lata, a w wypadku energetyki jądrowej - dekady. Dzisiaj przeżywamy skutki decyzji podjętych lub nie podjętych 5-7 lat temu. Skutki decyzji podejmowanych dzisiaj zobaczymy za lat kilka.
Nie możemy pozwolić, żeby ślad węglowy zabił polską gospodarkę. - stwierdza Tomasz Nowak, poseł Platformy Obywatelskiej.
Wojna na Ukrainie i wzrost cen surowców energetycznych nie musi być przekleństwem, tylko unikalną szansą dla transformacji polskiej energetyki.
KONIECZNA JAK NAJSZYBSZA TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
Problemy polskiego sektora energetycznego wymagają wdrożenia kryzysowego zarządzania bieżącego oraz długoterminowej strategii, opartej na dekarbonizacji i rozwoju alternatywnych dla węgla, pierwotnych źródeł energii.
Należy optymalizować strukturę sieciową, budować linie bezpośrednie, mądrze zarządzać aktywami węglowymi, wydzielić OSD. Polityka energetyczna państwa powinna być tworzona przez fachowców. - dodał Dariusz Wieczorek, poseł lewicy Demokratycznej.
Główną przyczyną obecnej krytycznej sytuacji jest brak strategicznej decyzji dotyczącej inwestycji w moce odtworzeniowe i nowe moce w polskiej energetyce. Rząd w ostatnich latach nie uruchomił żadnych nowych, jakościowych inwestycji w segmencie wydobycia i generacji energii z węgla.
Przeciągające się decyzje dotyczące zdjęcia z bilansów polskich firm energetycznych aktywów węglowych (NABE) zahamowały inwestycje remontowe w stare bloki i uniemożliwiały wielkoskalowe inwestycje w energetykę odnawialną.
W sposób szczególny podkreślamy konieczność rozdziału dystrybucji od wytwarzania. - dodał Andrzej Grzyb, poseł Nowe PSL.
Eksperci BCC postulują o:
- inwestycję w infrastrukturę energetyczną;
- optymalizację i rozwój struktury sieciowej;
- zmiany ustawy wiatrakowej 10h;
- pilne odblokowanie środków na inwestycje i bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw;
- rozważenie wsparcia pośredniego dla firm inwestujących w OZE i transformację energetyczną;
- wdrażanie nowoczesnych, cyfrowych systemów zarządzania stroną popytową (DSR) na rynku energetycznym;
- pilne zdjęcie aktywów węglowych z bilansów polskich firm energetycznych’
- pilne rozpoczęcie procesu dekarbonizacji ciepłownictwa, również objętego systemem ETS;
- kontynuacja programów inwestycyjnych w energię wiatrową na morzu i energetykę jądrową;
- zdefiniowanie roli państwa w energetyce.
Nie może być udanej transformacji bez interakcji społeczeństwa, samorządów, przedsiębiorców i Polski lokalnej. Bez tych zasad Polska stanie się sanatorium Europy. Temat nie może być traktowany po macoszemu, bo jest to główne wyzwanie rozwojowe stojące przed naszym krajem w XXI wieku.
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl
Kontakt do eksperta:
Maciej Stańczuk - ekspert BCC ds. energetyki i transformacji energetycznej, Przewodniczący Komisji BCC ds. Transformacji Energetycznej.
tel: 601 231 993
e-mail: maciej.stanczuk@bcc.org.pl
www.bcc.org.pl

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.