Arkadiusz Grądkowski mianowany Prezesem Izby POLMED
Na Walnym Zgromadzeniu członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED zapadła decyzja o zmianie Statutu organizacji, w wyniku której Arkadiusz Grądkowski, pełniący dotychczas funkcję dyrektora generalnego, został mianowany Prezesem Izby. Misją nowego Prezesa jest m.in. zwiększenie rozpoznawalności Izby, wzmocnienie współpracy z decydentami w celu tworzenia klarownego prawa, szerzenie wiedzy nt. wyrobów medycznych wśród opinii publicznej, jak również dążenie do poprawy sytuacji pacjentów w obszarze dostępu do innowacyjnych technologii nielekowych.
Arkadiusz Grądkowski posiada wieloletnie doświadczenie w branży zdrowotnej, w tym w obszarze wyrobów medycznych. W latach 2016-2019 pracował nad nowelizacją polskiej ustawy o wyrobach medycznych oraz projektem ustawy o wyrobach medycznych, dostosowującej polskie przepisy do dyrektywy Unii Europejskiej MDR. Reprezentował Polskę na spotkaniach Kompetentnych Władz Unii Europejskiej ds. Wyrobów Medycznych. Ponadto był ekspertem w projektach bliźniaczych Komisji Europejskiej w Mołdawii i Macedonii, gdzie pomagał w tworzeniu nowego prawa i dostosowywaniu do wymogów UE istniejącego prawa o handlu produktami medycznymi i wyrobami medycznymi.
Zanim dołączył do Izby POLMED, pełnił funkcję eksperta ds. ochrony zdrowia w Konfederacji Lewiatan. Ściśle współpracował i doradzał Związkowi Pracodawców Farmaceutycznych PharmaNET, Polskiemu Związkowi Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskiemu Związkowi Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Pełnił również funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Głównym celem i zadaniem w nowej roli Prezesa będzie dla Pana Grądkowskiego kontynuacja dotychczasowych działań, m.in. inicjowanie zmian legislacyjnych, udział w konsultacjach społecznych, a także prowadzenie dialogu z ekspertami, środowiskiem pacjentów oraz administracją rządową i instytucjonalną. W swoich działaniach reprezentować będzie potrzeby 85 firm zrzeszonych w Izbie POLMED.
- Mając na względzie dobro polskiego pacjenta, chcę zmienić postrzeganie branży i sprawić, że będzie miał lepszy dostęp do innowacyjnych wyrobów medycznych. To mój priorytet. Od zawsze mówi się
o innowacjach w medycynie w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego. W tej dyskusji zapomina się
o branży wyrobów medycznych, która jest, paradoksalnie, obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie. Mało tego, na wiele problemów tradycyjna medycyna wciąż nie potrafi znaleźć rozwiązania. Odpowiedzią są wyroby medyczne, które odgrywają podstawową rolę w ratowaniu życia. To właśnie innowacyjnym technologiom medycznym przypisuje się osiągnięcie wzrostu oczekiwanej długości życia
w przypadku wielu chorób - komentuje Arkadiusz Grądkowski, Prezes Izby POLMED.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.