Arkadiusz Grądkowski mianowany Prezesem Izby POLMED
Na Walnym Zgromadzeniu członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED zapadła decyzja o zmianie Statutu organizacji, w wyniku której Arkadiusz Grądkowski, pełniący dotychczas funkcję dyrektora generalnego, został mianowany Prezesem Izby. Misją nowego Prezesa jest m.in. zwiększenie rozpoznawalności Izby, wzmocnienie współpracy z decydentami w celu tworzenia klarownego prawa, szerzenie wiedzy nt. wyrobów medycznych wśród opinii publicznej, jak również dążenie do poprawy sytuacji pacjentów w obszarze dostępu do innowacyjnych technologii nielekowych.
Arkadiusz Grądkowski posiada wieloletnie doświadczenie w branży zdrowotnej, w tym w obszarze wyrobów medycznych. W latach 2016-2019 pracował nad nowelizacją polskiej ustawy o wyrobach medycznych oraz projektem ustawy o wyrobach medycznych, dostosowującej polskie przepisy do dyrektywy Unii Europejskiej MDR. Reprezentował Polskę na spotkaniach Kompetentnych Władz Unii Europejskiej ds. Wyrobów Medycznych. Ponadto był ekspertem w projektach bliźniaczych Komisji Europejskiej w Mołdawii i Macedonii, gdzie pomagał w tworzeniu nowego prawa i dostosowywaniu do wymogów UE istniejącego prawa o handlu produktami medycznymi i wyrobami medycznymi.
Zanim dołączył do Izby POLMED, pełnił funkcję eksperta ds. ochrony zdrowia w Konfederacji Lewiatan. Ściśle współpracował i doradzał Związkowi Pracodawców Farmaceutycznych PharmaNET, Polskiemu Związkowi Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskiemu Związkowi Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Pełnił również funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Głównym celem i zadaniem w nowej roli Prezesa będzie dla Pana Grądkowskiego kontynuacja dotychczasowych działań, m.in. inicjowanie zmian legislacyjnych, udział w konsultacjach społecznych, a także prowadzenie dialogu z ekspertami, środowiskiem pacjentów oraz administracją rządową i instytucjonalną. W swoich działaniach reprezentować będzie potrzeby 85 firm zrzeszonych w Izbie POLMED.
- Mając na względzie dobro polskiego pacjenta, chcę zmienić postrzeganie branży i sprawić, że będzie miał lepszy dostęp do innowacyjnych wyrobów medycznych. To mój priorytet. Od zawsze mówi się
o innowacjach w medycynie w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego. W tej dyskusji zapomina się
o branży wyrobów medycznych, która jest, paradoksalnie, obecnie jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie. Mało tego, na wiele problemów tradycyjna medycyna wciąż nie potrafi znaleźć rozwiązania. Odpowiedzią są wyroby medyczne, które odgrywają podstawową rolę w ratowaniu życia. To właśnie innowacyjnym technologiom medycznym przypisuje się osiągnięcie wzrostu oczekiwanej długości życia
w przypadku wielu chorób - komentuje Arkadiusz Grądkowski, Prezes Izby POLMED.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.