Desery z serem żółtym na Halloween?
Halloween to czas psikusów i szaleństw, także tych kulinarnych. Zaskocz swoich najbliższych nietuzinkowymi przepisami na desery z wykorzystaniem... żółtego sera. Brzmi dziwnie? Nie powinno! Specyficzny, delikatnie słony i pikantny smak sera znakomicie podkreśla naturalną słodycz pozostałych składników, dzięki czemu wszystko co słodkie wydaje się być jeszcze słodsze. Gotowy na zabawę z klasycznymi przepisami w nowej, halloweenowej odsłonie?
Pączek - król zabawy jest tylko jeden
Oblane lukrem i wypełnione słodkim nadzieniem pączki, chrupiące churrosy, a może puszyste oponki? Smażone drożdżowe wypieki idealnie sprawdzają się jako słodka przekąska podczas szalonej halloweenowej zabawy. I choć ich kształt i rodzaj nadzienia kreują chwilowe mody, to przepis na ciasto pozostaje klasyczny i niezmienny. A może w tym roku warto odrobinę zmienić tradycyjną recepturę?
Pączki z serem twarogowym lub serkiem homogenizowanym nie są żadną nowością, ale z pewnością stały się inspiracją dla tych, którzy postanowili dodać do ciasta na pączki odrobinę tartego żółtego sera. Rezultat okazał się spektakularny. Pączki z dodatkiem żółtego sera wydają się słodsze i bardziej chrupiące. Okazuje się bowiem, że wszystkie podstawowe smaki nie są odczuwalne w odosobnieniu, ale zawsze jako relacje między sobą. Odrobina słonego smaku skuteczniej niweluje każdą ewentualną gorycz, znacznie skuteczniej niż cukier.
– Tym którzy zastanawiają się, jaki ser żółty wybrać jako tajemniczy składnik oryginalnych pączków, oponek lub churrosów, zdecydowanie polecam półtwarde sery typu holenderskiego – radzi Ewa Polińska z MSM Mońki. - Ulubieńcem – nie tylko dzieci – jest holenderski ser Gouda, który nie tylko jest delikatny i lekko słodki, ale także łatwo się ściera i idealnie topi pod wpływem wysokiej temperatury. – dodaje.
Doskonałym wykończeniem pączków z dodatkiem żółtego sera, szczególnie tych serwowanych jesienią, jest aromatyczny i słodki syrop klonowy, który jest znacznie zdrowszym zamiennikiem cukru. Syrop klonowy, nazywany kanadyjskim płynnym złotem, jest cennym źródłem antyoksydantów, witamin i mikroelementów. Liczne badania potwierdzają także jego właściwości antybakteryjne.
Gofry – sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa
Rzadko kto, spędzając letni urlop nad morzem, potrafi przejść obojętnie obok budki z goframi. Chrupiąca krateczka oblana bitą śmietaną i posypana owocami kusi smakoszy w każdym wieku, przywołując wspomnienia czasów dzieciństwa. Z okazji Halloween szczególnie polecamy gofry w typowo jesiennej odsłonie. Do klasycznego ciasta na gofry wystarczy dodać łyżkę miąższu z pieczonej dyni, garść tartego żółtego sera oraz łyżeczkę cynamonu. Przyprawy korzenne można także dodać do ubitej wcześniej śmietany. Świeże truskawki i maliny, których teraz próżno szukać na półkach sklepowych, można śmiało zastąpić owocami sezonowymi – soczystymi jabłkami i gruszkami pokrojonymi w kostkę i podprażonymi na maśle z dodatkiem miodu.
Ciekawym dodatkiem do halloweenowych gofrów może być także krem chałwowy, czyli kawałki chałwy zblendowane ze świeżą śmietanką. Chałwa to tak naprawdę zmielony sezam z dodatkiem miodu lub cukru, często wzbogacany także takimi smakołykami, jak rodzynki, orzechy czy migdały. Doskonale koresponduje z cynamonem, dlatego jest jednym z ulubionych jesiennych składników.
Zachowaj zimną krew przy serniku z dodatkiem żółtego sera
W ciągu tygodnia często brakuje nam czasu na przygotowywanie fantazyjnych wypieków, a ponieważ Halloween nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy i obowiązków szkolnych, często ratujemy się przepisami, które można przygotować wręcz błyskawicznie. Sernik na zimno posiada tę zaletę, że praktycznie przygotowuje się sam w lodówce.
Klasyczny przepis na sernik na zimno bazuje na zmielonym serze twarogowym, ale także tutaj można pokusić się o oryginalny dodatek startego sera żółtego. Ciekawym rozwiązaniem będzie użycie do tego przepisu jednego z gatunków serów typu szwajcarskiego. Tego typu sery wyróżniają się lekko orzechowym smakiem, który staje się bardziej wyrazisty w miarę czasu dojrzewania.
– Ser szwajcarski jest ceniony za swój delikatny smak, łagodny aromat oraz wyjątkowo gładki miąższ. Jego elastyczna, ale zwarta konsystencja sprawiają, że doskonale sprawdza się w każdej kulinarnej roli – poleca Ewa Polińska z MSM Mońki.
Muffinki – doskonała baza pod wszelkie kulinarne fantazje
Halloween to czas zabawy, warto więc przenieść zabawę także do kuchni. Zabawa w smakowite przystrajanie muffinek chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Wystarczy sprawdzony przepis na ciasto oraz odrobina fantazji w przygotowywaniu oryginalnych maślanych kremów. Do klasycznego kremu maślanego możemy dodać m.in. cynamon, karmel, roztopioną czekoladę, puree z pieczonej dyni, chałwę, esencję kawy zbożowej, tartą skórkę z pomarańczy, a także masło orzechowe, migdałowe lub pistacjowe.
Jeżeli szukasz ciekawego przepisu na ciasto na muffinki, koniecznie wypróbuj naszą propozycję z dodatkiem tartego dojrzewającego sera Gouda. Ich wytrawny smak można złagodzić np. dodatkiem tartej marchewki, rezygnując jednocześnie z ostrych przypraw i ziół.
Muffinki z żółtym serem
Składniki na ok. 10 sztuk:
250 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
150 g sera żółtego np. Gouda MSM Mońki w bloku, startego na tarce o grubych oczkach
75 ml oleju
220 ml jogurtu naturalnego
2 jajka
pół łyżeczki soli
pieprz, papryka ostra lub chilli
świeże lub suszone zioła, np. natka pietruszki i zioła prowansalskie
Dodatkowo:
30 g sera żółtego np. Gouda MSM Mońki w bloku, na wierzch muffinek
papryka w proszku do posypania
Wykonanie:
Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i przyprawami. Następnie dodać jogurt, olej, roztrzepane jajka, starty na tarce ser żółty i ulubione zioła. Całość następnie wymieszać mikserem do momentu uzyskania jednolitej masy. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami, napełnić ciastem prawie do pełnej wysokości papilotek. Wierzch posypać startym żółtym serem i papryką.
Rozgrzać piekarnik do temperatury 190 st. C i piec muffinki przez około 20 - 25 minut (można sprawdzić patyczkiem, czy są już gotowe). Wyjąć, wystudzić na kratce.
Dobra rada: Aby muffiny następnego dnia były smaczne i świeże wystarczy umieścić je w szczelnie zamkniętym pojemniku lub przykryć lnianą ściereczką. Nie chowamy ich do lodówki, tylko pozostawiamy w temperaturze pokojowej.
Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce
Polki mają mniej czasu na życie zawodowe
Upiornie dobra zabawa! Halloweenowe pomysły na firmową integrację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe przepisy mają uporządkować kwestię umów dzierżawy, dziś często zawieranych w formie ustnej, bez rejestracji, co uniemożliwia rolnikom uprawiającym dzierżawioną ziemię starania o krajowe i unijne dopłaty. Ministerstwo zapewnia, że na zmianach skorzystają obie strony. Wkrótce mają ruszyć konsultacje projektu ustawy z rolnikami, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w 2026 roku.
Polityka
Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
Kończy się kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych, obfitująca w historyczne wydarzenia. Symbolicznie wybory rozstrzygną się we wtorek 5 listopada, ale ostateczną decyzję podejmie Kolegium Elektorów dopiero w grudniu. O wyniku zadecydują głosy w tzw. stanach wahających się, czyli niepopierających tradycyjnie demokratów ani republikanów. Najnowszy sondaż wskazuje na minimalną przewagę Kamali Harris w większości tych okręgów. Istnieje ryzyko, że Donald Trump nie uzna niekorzystnego dla siebie wyniku wyborów, jak było to cztery lata temu.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.