Komunikaty PR

Tłusty czwartek: jak płacimy za słodkie szaleństwo?

2022-02-24  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )
  • Specjaliści przestrzegają przed porzucaniem ograniczeń w tłusty czwartek, taka postawa zagraża zdrowiu.
  • Skutkiem nadmiernego spożywania słodyczy, są m.in. choroby układu krążenia, które według GUS stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, aż 34% przypadków.
  • Sytuację utrudniają kolejki w NFZ – na wizytę u kardiologa trzeba czekać 4,2 miesiąca, a na wykonanie podstawowych badań kolejne kilka miesięcy. Dlatego coraz więcej Polaków korzysta z ubezpieczeń zdrowotnych.

 

Tłusty czwartek świętowany jest w Polsce już od XVII wieku. Tego dnia tłumnie ruszamy do cukierni, a w oczekiwaniu na pączki nawet długie kolejki nie są nam straszne. Wielu z nas tego dnia delektuje się słodkościami bez ograniczeń i bez zaprzątania sobie głowy ewentualnymi skutkami przesadzenia z ich ilością. Specjaliści zgodnie przestrzegają jednak przed taką postawą.

 

Nadmierne spożywanie słodyczy, które potęgujemy dodatkowo w tłusty czwartek w połączeniu z ubogą w składniki odżywcze dietą i siedzącym trybem życia stanowi ogromne zagrożenie dla organizmu i przyczynia się do rosnącej liczby zachorowań na choroby układu krążenia. Lekarze alarmują już o epidemii. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, tylko w pierwszym półroczu 2021 roku choroby krążenia stanowiły przyczynę aż 34% wszystkich zgonów. Ale to nie jedyne następstwa nieodpowiedniego trybu życia, z jakimi muszą mierzyć się Polacy. Coraz większy odsetek naszego społeczeństwa to osoby z nadwagą czy nawet otyłością, które przyczyniają się do występowania wielu groźnych chorób, jak np. cukrzyca czy  zwyrodnienia stawów – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

 

Groźne skutki słodkich przyjemności

Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego alarmują – według ich szacunków ok. milion Polaków choruje na niewydolność serca, a zagrożonych rozwojem tej choroby w naszym kraju jest aż 12 milionów ludzi. Z powodu chorób kardiologicznych co roku umiera średnio 175 tys. Polaków. Sytuację chorych zdecydowanie utrudnia sytuacja, w której znajduje się publiczny system opieki zdrowotnej. Kardiolog to jeden z tych specjalistów, do którego na wizytę czekamy najdłużej, bo aż 4,2 miesiąca – wynika z danych Barometru WHC. Trzeba też pamiętać, że po poradę kardiologiczną można udać się dopiero po otrzymaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, co dodatkowo wydłuża cały proces. Ponadto, to właśnie w tej dziedzinie zanotowano największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania w porównaniu do poprzednio analizowanego okresu (tj. grudzień/styczeń 2019 r.). Chorzy czekają teraz na pomoc kardiologiczną o 2,7 miesiąc dłużej.

Sytuacja nie wygląda lepiej w przypadku dostępu do świadczeń diagnostycznych, które stanowią podstawę rozpoznania choroby. Wśród wszystkich zweryfikowanych przez Fundację WHC świadczeń najdłuższy czas oczekiwania odnotowano właśnie w przypadku ECHA serca dopplerowskiego – aż 5,2 miesiąca. Ponad 3 miesiące czeka się z kolei na EKG metodą Holtera.

 

Jak Polacy radzą sobie z niedoborem opieki zdrowotnej?

Według badania „Opinie na temat funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej” przeprowadzonego w październiku 2021 r. przez CBOS aż 2 na 3 respondentów jest niezadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce. Duży problem według badanych stanowi dostanie się na wizytę do specjalisty w ramach NFZ oraz niewystarczająca liczba personelu w szpitalach. Szukają zatem pomocy prywatnie.

Najnowsze dane Polskiej Izby Ubezpieczeń jasno wskazują na rosnącą popularność dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, które dla wielu osób stanowią wygodną alternatywę dla publicznej opieki medycznej. Na koniec III kwartału ubiegłego roku posiadało je aż 3,7 miliona Polaków, co oznacza wzrost rok do roku o aż 17 proc. Rośnie też popularność grupowych polis zdrowotnych oferowanych przez pracodawców jako benefit pozapłacowy.  

 

Coraz częściej zauważamy, że to właśnie potrzeba szybkiego uzyskania diagnozy i bezzwłocznego rozpoczęcia leczenia skłania coraz więcej osób do wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zauważamy również coraz większe zainteresowanie pakietami, które ułatwiają profilaktykę konkretnych schorzeń, zwłaszcza dotyczących układu krążenia. Ubezpieczający decyduje się na wybór podstawowego wariantu polisy, który uzupełnia zestawem najważniejszych dla niego świadczeń. W przypadku opieki kardiologicznej są to nielimitowane porady specjalistyczne oraz szybka ścieżka dostępu do najważniejszych badań, jak EKG czy ECHO serca – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję

Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.

Prawo

Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym

Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.

Firma

Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie

Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.